abd

Amerika Vize Reddi

Amerika, iş ve eğlence dünyasının yanı sıra çoğu kişi için de fırsatlar dünyasının kendisidir. Her kültürü içinde barındıran yapısı sayesinde oldukça cazip bir ülke haline gelmiştir. Bu yüzden son yıllarda Amerika’ya göç, geçmiş yıllara oranla artmıştır. Göçün yanı sıra kültür, turizm, eğitim ve tedavi amacıyla da ziyaretçi sayısı fazladır. Her yıl sadece Green Card için vize danışmanlıksunda bulunan kişilerin sayısı 50 bini geçmektedir. Bu nedenle ABD, vize için yapılan danışmanlıkları büyük bir titizlikle incelemektedir.

Vizenizi alırken yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçebilmek için, profesyonel hizmet veren northvize danışmanlık firmamız ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konsolosluk mülakat günü size vizenizin durumunu bildirir. Vize danışmanlıknuzun onaylanmama durumuna vize reddi denir. Vize reddi için Konsolosluk size bir belge verir ancak içerisinde detaylı olarak neden reddedildiğine dair iki madde görebilirsiniz. Nedenlerini öğrenmek için ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
Bunlardan bir tanesi;

 214(b) Maddesi; danışmanlık sürecinde yapılan DS-160 forumunun yanlış doldurulması gibi durumlar söz konusudur ancak bazen konsolosluk çalışanları kişilerin maddi durumlarını yeterli bulmaması veya seyahat geçmişlerinin yetersiz olması sebebiyle de vize danışmanlıklarını reddetmiş olabilir. Bu durumda yetersiz bulunan durumun düzeltilmesiyle tekrar ABD vizesine danışmanlık yapılabilmektedir. Bu size tekrar vize çıkacağı ya da çıkmayacağı anlamına gelmez.

221(g) Maddesi; Size verilen vize danışmanlık cevap kağıdında bu maddeyi görürseniz danışmanlık sahibinin genellikle eksik evrakla danışmanlık yaptığı anlamına gelir.

Vizenin reddedilmesinin başlıca nedenlerinden bazıları;

  • Eksik evraklar. Vize danışmanlıksu yaparken hazırlayacağınız evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda Konsolosluk sizden evrakları tamamlamanızı isteyebilir ancak bu durum süreci uzatacağından, vize reddine de neden olabilir.
  • DS-160 danışmanlık formunun yanlış doldurulması. Bu form online olarak doldurulmalıdır. Formu onayladıktan sonra üzerinde bir değişiklik yapılmadığı için, bitirmeden önce kontrol etmenizde fayda vardır. Form tamamlandıktan sonra sayfanın yukarısında bulunan barkod numarasını ve sayfanın çıktısını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
  • Mali durumun yetersizliği. Siz bankada beklenen yasal tutarı belirtseniz de Konsolosluk mülakat sırasında bu durumun yetersiz kalacağını düşünürse vizeniz ret alabilir. Ekonomik durumun yeterliliği tek başına kabul için bir neden değildir. Danışmanlık sahibinin eğitim durumu, sağlığı, yaş ve iş tecrübesi, bildiği yabancı diller gibi kriterlere de bakılmaktadır.
  • Ülkenize geri dönmeme riski. ABD çok fazla göç alan bir ülke olduğu için, her danışmanlıkda mülakatı yapan personeller, ülkenize geri dönmenizi kanıtlayacak belgeler ister. (Sizi kendi ülkenizde bekleyen eş, çocuk, iş vb.) Eğer görevli ABD’de kalma niyetinizi anlar veya danışmanlıknuzu riskli görürse vizenizi reddedebilir.
  • Mülakat sırasında yanıltıcı cevaplar verilmesi. Vize danışmanlık sırasında yapacağınız birebir görüşmede size sorulan tüm sorulara basit, detay vermeden ve net cevaplar vermelisiniz. Detay vermeniz durumunda, size başka soruların yöneltilmesine ve mülakatı yapan kişinin kafasının karışmasına neden olabilir. Anlamadığınız bir soruda yanlış cevap vermek yerine, soruyu tekrar ettirmeniz daha doğru olacaktır.
  • Yanlış vize tipine danışmanlıkda bulunmak.
  • Yalan beyanda bulunmak. Örneğin; mülakat sırasında ABD’yi kültürel olarak ziyaret etmek istediğinizi ve orada tanıdığınız biri olmadığını söylediniz. Konsolosluk orada tanıdığın birinin olduğunu ispatladığında iyi niyet bulunmadığından dolayı vizenizi reddedebilir.

Ayrıca bulaşıcı hastalık taşımak, ciddi ruhsal bozukluğu olmak, ağır ceza suçları işlemiş olmak, ya da yasa dışı yollarla Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek ve müsaade edilen süreden fazla kalmak gibi Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nda belirtilen çeşitli durumlarda vize danışmanlıksunda bulunamazsınız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu