Uncategorized

Amerika Vize Randevusu

Amerika’ya gitme hayaliniz vardı ve bunu gerçekleştirmek üzere danışmanlıkda bulundunuz. Gerekli evrakları da hazırladınız, sıra vize randevusuna geldi. Amerika Vize randevusu, danışmanlık yapan kişi için artık sürecin son adımıdır. DS-160 Formunu doldururken mülakat yapmak istediğiniz yeri seçtikten sonra, randevu günü ve saatini oluşturursunuz. Böylece randevunuzu almış olursunuz.

ABD vize danışmanlıkları, konsolosluğun kendisine ait olan internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Siteye giriş yapıldıktan sonra “Amerika vize randevusu” kısmı kullanılmalı ve randevu işlemleri yapılmalıdır. Randevu bölümünde danışmanlık sahiplerinden bazı kişisel bilgiler istenmektedir.

Amerika’ya ne amaçla gidildiği, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri, danışmanlık yapacak olan kişinin ya da kişilerin kimlik bilgileri eksiksiz olarak sisteme girilmelidir. Bu aşamadan sonra ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz. Amerika Konsolosluğu’na ait olan banka hesabına, vize ücreti belirtilen hesaba yatırılmalıdır. Ödeme tamamlandıktan sonra da internet üzerinden mutlaka ödeme makbuzunun bir çıktısı alınmalıdır.

Mülakata giderken DS-160 Formunun renkli bir çıktısını ve AA ile başlayan barkod kodunu yanınıza almanızda fayda vardır. Eksiksiz evraklarla ABD vizesine danışmanlıklduğu takdirde 4-5 iş gününde sonuçlanması beklenir.

Evraklar tamamlandıktan sonra Büyükelçilik danışmanlık sahibini mülakata çağırır. ABD vize randevusu 8 hafta öncesine kadar alınabilir. Randevu günleri Konsolosluğun yoğunluk durumuna göre verilmektedir. Anne ya da babası tarafından ABD pasaportuna sahip 14 yaş altı çocukların ve daha önce ABD vizesi almış 80 yaş üstü kişilerin vize randevusuna gitme şartı kaldırılmıştır. Mülakattan muaf tutulmuşlardır. Vize görüşmesi için yaklaşık olarak 2 saat ayırmanız tavsiye edilir. Bir şekilde randevuya gidemeyecekseniz bunu bildirmeniz gerekir. Eğer yeni bir randevu istiyorsanız, görüşme tarihi geçtikten 24 saat sonra yeni bir randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Tüm bu süreci sorunsuz atlatmanız için deneyimli kadromuz ile size yardımcı olmak isteriz. Evraklarınızın takibi, sürecin işleyişi, mülakatta neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler sizinle eksiksiz olarak paylaşılacaktır. Detaylı bilgi için northvize ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

  • ABD vize randevusu için; Amerika’nın resmi randevu sitesinden her danışmanlık sahibi için hesap oluşturmak,
  • DS-160 Formunu doğru bir şekilde doldurmak,
  • Online veya nakit olarak ödeme yaptıktan sonra randevu almak.

Randevuda ABD görevlisi her danışmanlık sahibi ile birebir mülakat yapmak isteyecektir. Mülakat yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Mülakatın amacı danışmanlık sahibinin Türkiye’ye dönüp dönmeyeceğini tespit etmektir. Bu yüzden geri dönmenizi gerektiren durumu (sizi bekleyen aile, iş, okul, sahibi olduğunuz tapular vb.) mülakatta iletmenizde fayda vardır. Mülakatınızı ister İngilizce ister Türkçe olarak yapabilirsiniz. Bu durum turistik vize danışmanlıksunda bulunmayan kişiler için değişebilir ve yetkili sizden mülakatı İngilizce olarak yapmanızı isteyebilir. Bu durum genellikle J1 türü, yani Work and Travel danışmanlıklarında görülür. Size sorulan her soruya doğru ve net cevaplar vermelisiniz. Detay vermekten kaçınmalısınız çünkü bu size ek soruların sorulmasına neden olacağı gibi görevlinin kafasında karışıklığa da neden olabilir ve vizenizin reddine sebep olabilirsiniz. Anlamadığınız bir soruda yanlış veya eksik cevap vermek yerine, soruyu tekrar ettirmek sizin yararınıza olacaktır. Mülakatta sizden ek belgeler istenebilir. Eğer mülakat sırasında eksik belgeleriniz olduğu ortaya çıkarsa konsolosluk sizden en kısa sürede belgelerinizi tamamlamanızı isteyebilir, ancak bu süreç vize danışmanlık sürecinizi uzatmış olur. Mülakat sonucunda vizenizin olumlu veya olumsuz olduğu danışmanlık sahibine bildirilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu