Uncategorized

Amerika Vize Danışmanlık Formu

DS-160 Danışmanlık Formu

ABD’ye gitmeyen isteyen, vize türlerinden herhangi birine başvurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk yapması gereken şey; DS-160 Danışmanlık Formunu online ve İngilizce olarak doldurmaktır. Forma Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. ABD vizesinin en önemli evraklarından birisidir. Amerikan Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu form, danışmanlık sahibini tanımak amacıyla yapılmıştır. 70 sorudan oluşan formda, aile, eğitim, iş bilgilerinizin yanı sıra, en son hangi ülkelere ne zaman seyahat ettiğiniz, ABD’de nerede konaklayacağınız, seyahat maliyetleriniz hakkında bilgi, davetiye mektubunuzun olup olmadığı gibi sorular yer almaktadır. Daha önce ABD vizesi aldıysanız, referans numaralarını girmeniz gerekir.

Formu doldurmak için, Northvize ofislerimizden destek alabileceğiniz gibi, Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesinden de hesap oluşturarak ilerleyebilirsiniz. Hesap oluşturduktan sonra gerekli yönlendirmelerle forma ulaşabilirsiniz. Formu doldururken verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Çünkü formu onayladıktan sonra üzerinde değişiklik yapamazsınız. Formu doldururken yanlışlıkla sayfayı kapatmanız halinde girdiğiniz bilgiler silinir. Eğer sayfa üzerinde 20 dakikadan uzun bir süre işlem yapmazsınız, sistem otomatik olarak oturumu kapatır ve girdiğiniz bilgiler yine silinir.  Formu doldururken yanlışlık yaparsanız yeni form oluşturabilirsiniz, ancak her formun farklı barkod kodu olduğu için vize işlemlerinizde karışıklığa neden olacak ve vize danışmanlık sürenizin uzamasına neden olacaktır.

DS-160 Danışmanlık Formunu doldururken bir şekilde yarım bırakırsanız kaydet tuşuna basarak daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için sistem, sizden “Danışmanlık Numarası” ve Güvenlik Sorusunun cevabını isteyecek. Kaydınızı oluştururken bu bilgileri girmeniz için size seçenekler sunulacaktır. Bu cevapları güvenli bir yere kaydetmeyi unutmayın çünkü sisteme girişte bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Bazı soruların yanında ‘Optional’ (isteğe bağlı) seçeneğini görebilirsiniz. Eğer bu seçenek varsa bu soruları boş bırakabilirsiniz. Sizin kişisel durumunuza uymayan sorular var ise bu durum için, ‘Does Not Apply’ (Geçerli Değil) seçeneğini işaretleyebilirsiniz. DS-160 Formunda vize seçeneğinde doğru tercihi seçmezseniz Konsolosluk danışmanlıknuzu değerlendirmeye almaz ve evraklarınızı size geri gönderir. Danışmanlık sahibi öğrenci ise, gerekli ek evrakları online olarak eklemeniz gerekir.

Formda sizden mülakat için gitmek istediğiniz lokasyonu soracaktır. Eğer İstanbul Amerika Başkonsolosluğundan danışmanlık yapmak istiyorsanız TURKEY-ISTANBUL, Ankara Amerika Büyükelçiliğinden danışmanlık yapacaksanız da TURKEY-ANKARA seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Formu doldururken Türkçe karakter kullanmamalı, büyük harf kullanımına dikkat etmelisiniz. Farkında olmadan Türkçe karakter kullanırsanız, bir sonraki sayfaya geçerken sistem hata verir. Formu doldurup tüm bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “imzala” ve “gönder” tuşuna basmalısınız. Mülakat sırasında forma girdiğiniz bilgilerle, verdiğiniz evraklar arasında tutarsızlık olursa, girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu imzaladığınız için, cezai işleme tabi tutularak, vizenizin reddine sebep olursunuz. Danışmanlıknuzu tamamladıktan sonra ‘Upload an Application’ (Kaydedilmiş Vize Danışmanlıksunu Yükle) seçeneğine tıklarsanız danışmanlıknuzu tamamlamış olursunuz. Sayfanın üst kısmında AA ile başlayan bir barkod numarası vardır. Her form için barkod kodları farklıdır. Bu barkod numarasını kaydetmeli ve sayfanın renkli çıktısını almanızda yarar vardır. Mülakata giderken bu formu yanınıza almayı unutmamalısınız.

Online olarak formu doldururken sizden dijital fotoğraf yüklemesi de istenecektir. Biometrik fotoğraf yüklenmesi zorunludur. Son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz, 5×5 cm. ebatlarında güncel bir fotoğraf yüklemelisiniz. Gözlükle çekilen fotoğraflar kabul edilmemektir. Fotoğrafın üzerinde herhangi bir işlemin yapıldığına dair iz olmaması gerekir. Fotoğraf çektirdiğiniz yerden dijital olarak temin edebilirsiniz.

DS-160 Danışmanlık Formunu, danışmanlık sahibinin mülakat tarihinden ez fazla 3 gün önceden eksiksiz olarak hazırlaması önerilir.

Bu süreçte Northvize   olarak size eksiksiz hizmet sağlamak, işlerinizin takibi ile ilgilenmek için size en yakın ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu