Uncategorized

Amerika Üniversite Eğitimi

Günümüzde hemen her gencin hayalinde yurtdışında okumak yer alıyor. Bunların başlında ise Amerika geliyor. Amerika kültür çeşitliliği açısından zengin bir ülkedir. Ve özgürlükler ülkesi olarak bilindiği için gençler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında 15 üniversite ABD’de bulunmaktadır.

Eğer ABD’de lisan ya da yüksek lisans yapmak istiyorsanız bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. ABD’deki tüm okullar, Türkiye’de YÖK tarafından tanınmaktadır. Eğer danışmanlık için İngilizce eğitiminiz yeterli değilse, 2 yıl dil eğitimi alarak üniversiteye direk geçiş yapabilirsiniz. Burada en önemli husus seçeceğiniz okul ve bölümdür. Türkiye’de aldığınız akademik eğitimin bir benzerini farklı bir dil ve program ile yapacaksınız. Her üniversitenin kendine has kriterleri vardır. Bu sebeple danışmanlık sürecinde uzmanlarımız ile görüşerek destek alabilirsiniz. Amerika’da eğitimini sürdürmek isteyen öğrencilerin genelde F1 vizesi almaları gerekir.

ABD’de birden fazla eğitim programı bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz,

 • Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da ön lisans programları bulunmaktadır. Bu programın adına Community College denilmektedir. Mühendislik, mimarlık gibi 2 yıllık bölümleri seçerek mezun olduktan sonra iş hayatına atılabilir ya da kredilerini transfer edip 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık üniversite mezunu olabilirler. Bu okullara giriş daha kolay olup, ücret anlamında da daha ekonomiktir.
 • Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler Bachelor’s Degree adı altında eğitim veren okul ya da kolejlerde, “genel eğitim”, “temel lisans eğitimi” veya “çekirdek müfredatı” içeren derslerle başlarlar ve daha sonra “major” denilen ana dallarını seçerler. Seçilen bir ana dal ileri dönemlerde değiştirilebilir. Alınan derslerin bir kısmı geçerli olarak sayılır.
 • Amerika’da Master yapmak isteyen öğrencilerin not ortalamalarının minimum 2.50, tercihen de 2.80+ olması fayda sağlar. ABD’de yüksek lisans programları Türkiye’de olduğu gibi iki sene sürer ve genellikle tezli programlardır. ABD’de yüksek lisans yapmanın koşullarında türüne göre GRE / GMAT gibi sınavlardan yeterli puanı almak da büyük önem taşır. 

Amerika Yüksek Lisans Danışmanlık Evrakları arasında,

 • Lisans diploması veya çıkış belgesi,
 • İki ayrı akademisyenden referans mektubu,
 • Eğitim belgeleri ve sertifikalar,
 • Master yapılacak alanla ilgili iş deneyimi varsa, mutlaka profesyonel referans,
 • Lisans eğitimini belgeleyen transkript,
 • Yeterli düzeyde üniversite mezuniyet not ortalaması,
 • Niyet mektubu,
 • Danışmanlık Formu,
 • Banka Mektubu ve Taahhüt bulunmaktadır.

Amerika’da Doktora yaparken burs da alabilirsiniz. ABD’de doktora yapma şartı olarak öğrenciler genellikle önce asistanlık yaparlar. Asistanlık pozisyonları öğretim asistanlığı veya araştırma asistanlığı olarak iki guruba ayrılır. Amerika’da asistan olmak için (öğretim veya araştırma) çok iyi notlara sahip olmak gereklidir. ABD’de doktora eğitimiprogramın türüne göre de değişiklik gösterir ve genelde ortalama olarak 4 sene sürer.

Öğrenciler üniversite yurtlarında konaklamayı seçebilirler. Böylelikle ulaşım daha kolay olur ve ulaşım masrafları çok fazla olmaz. Üniversite yurtları devlet ve özel yurt olmak üzere ikiye ayrılır. Maddi durumunuza göre birisini tercih edebilirsiniz. Yurtlardan sonra tercih edilen konaklama türü ise öğrenci evleridir. Masrafların paylaşılmasıyla beraber maddi durumu daha iyi olan öğrenciler tarafından daha sık tercih edilir.

Amerika’da OPT (Optional Practical Training) Programı; ABD’de bir üniversite eğitim programına (yüksek lisans, lisans vb.) kaydolmuş olan öğrenciler programı bitirdiklerinde eğitim gördükleri alanda 1 yıla kadar, teknik gerektiren alanlarda ise 36 aya kadar OPT ile çalışabilirler. Öğrenciler çalışacakları işi kendileri bulmakla yükümlüdür. OPT yapmak isteyen öğrenciler mezun oldukları kuruma bu durumu bildirmek zorundadır.

Öğrenciler üniversite yurtlarında konaklamayı seçebilirler. Böylelikle ulaşım daha kolay olur ve ulaşım masrafları çok fazla olmaz. Üniversite yurtları devlet ve özel yurt olmak üzere ikiye ayrılır. Maddi durumunuza göre birisini tercih edebilirsiniz. Yurtlardan sonra tercih edilen konaklama türü ise öğrenci evleridir. Masrafların paylaşılmasıyla beraber maddi durumu daha iyi olan öğrenciler tarafından daha sık tercih edilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu