Uncategorized

Amerika I Medya Temsilcileri Vizesi

Amerika Medya Vizesi olarak da bilinir. Amerika için radyo, film, editör gibi basın sektöründeki, ABD dışı yayın mensuplarının başvurduğu vize türüdür. Bu vize türüne danışmanlıkda bulunacak kişinin Türkiye sınırları içerisinde bir basın-yayın kurumunda muhabir, editör, fotoğrafçı, gazeteci gibi unvanlarda çalışıyor olması gerekmektedir. Sözleşmeli olarak çalışan gazeteciler de bu vizeye danışmanlıkda bulunabilirler ancak Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilmiş kimliklerinin olması ve ABD’de yapacakları haberlerin ticari ya da reklam amacı taşımaması şartı aranmaktadır. Amerika’da bürosu bulunan basın mensupları da bu vize türüne danışmanlıkda bulunabilirler. ABD’de kalış süreniz sınır ve gümrük çalışanları tarafından belirlenmektedir. Verilen süre dışında kalmanız gerekirse I- 539 Göçmen Olmayan Durumunu Uzatma formunu doldurarak kalış sürenizi uzatabilirsiniz.

Medya Temsilcileri Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Diğer tüm danışmanlıklarda olduğu gibi konsolosluğun hazırlamanız için istediği evraklar vardır. Bu evrak hazırlama sürecinde ofislerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Danışmanlık için vize ücreti 160 USD’dır. Danışmanlık sahibinin vize danışmanlıksu onaylanmazsa ücret iadesi yapılmaz.

Amerika I Vizesi için USCIS dilekçesi vermenize gerek yoktur. Hazırlamanız istenen evraklar;

  • Pasaport, son seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalı,
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Biometrik Fotoğraf, gözlüksüz, arka fonu beyaz, 5×5 cm. ölçülerinde güncel çekilmiş olmalı,
  • DS-160 Belgesi, resmi web sitesi üzerinden online ve İngilizce olarak doldurulmalıdır,
  • Vize Talep Dilekçesi, Seyahat amacını anlatan Konsolosluğa hitaben ve İngilizce olarak yazılmış olmalı,
  • Basın Kartı, Gazeteciler Birliği tarafından verilmiş resmi gazeteci kimliğinin fotokopisi,
  • Sözleşme, danışmanlık sahibi sözleşmeli olarak çalışıyorsa belgeler arasına eklenmeli,
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Banka Hesap Dökümü

Danışmanlık sahibinin ailesi de bu vize ile ABD’ye gidebilir ancak çocukların bekar ve 21 yaş altında olma şartı aranmaktadır. Her danışmanlık için 160 USD vize danışmanlık ücreti bulunmaktadır. ABD sınırları içerisinde hem eş hem de çocuklar herhangi bir yerde ücret karşılığında çalışamazlar ancak çocuklar eğitim görebilirler.

DS-160 formunu doldururken dikkatli olunması gerekmektedir. Formun üzerinde “imzala” ve “gönder” tuşuna bastıktan sonra hiçbir şekilde değişiklik yapılmamaktadır. Girdiğiniz bilgilerin doğru olması oldukça önemlidir. Konsolosluk mülakat sırasında girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu sınayacak sorular yöneltecek, aksi ispatlandığında ise danışmanlık sahibinin vize reddi gerçekleşebileceği gibi cezai işleme de tabi tutulabilir. Mülakat randevuları konsolosluğun yoğunluk durumuna ve resmi tatiller göre değişiklik gösterebilir. Bu sebepten danışmanlıknuzu 3 hafta öncesinden yapmanız tavsiye edilir.

Danışmanlıknuz onaylandıktan sonra 7 gün içerisinde pasaportunuz ev-iş yeri adresinize ya da adresinize en yakın PTT şubesine gönderilir. Danışmanlık sürecinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirerek, vize reddi riskinizi en az düşürmek için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu