almanya

Almanya Yatırımcı Vizesi

Almanya Yatırımcı Vizesi

Almanya yatırımcı vizesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avrupa’da iş kurma imkânı tanımaktadır.  Ancak Almanya yatırım vizesi almak için şart ve koşullar bulunmaktadır.   Yatırım vizesi ile oturum izni almaları sağlanmaktadır.  Bu durum Ankara anlaşması için de geçerli durumdadır.  Ankara Antlaşması,  Almanya ile 1963 yılında imzalanmıştır.  Bu anlaşma ile ticari ilişkileri geliştirmek için ve ticari anlamda sermaye ve hizmet aktarımının dolaşımını sağlamak için yapılmıştır.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Almanya’da yatırım yapabilmek için Almanya yatırımcı vizesi ile orada Ankara anlaşması ile iş yapıp oturum izni alabilmektedirler.  Almanya ticari anlamda Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden biridir.  Bu ülke ekonomik krizlerde dahi ayakta kalmayı başarmış bir ülkedir.  Aynı zamanda Avrupa Birliği üyesidir.  Her geçen gün ekonomisi büyümeye devam etmektedir.  Yabancı yatırımcılar Almanya’da Ankara Anlaşması kapsamında yatırım yapmaları durumunda kazançlı çıkmışlardır.  Ayrıca Almanya ve Türkiye arasında çok eski yıllara dayanan bir tarihi ilişkide bulunmaktadır.  Önceleri Almanya yatırımcı vizesi alabilmek için 250 bin Euro para yatırmak,  en az kurduğunuz işte 5 kişi çalıştırma zorunluluğu vardı.  Ancak daha sonra bu zorunluluk kaldırıldı.

Almanya’da Yatırım Vizesi Almak

Almanya yatırımcı vizesi almak için öncelikle Avrupa Birliği kriterlerine uymak ve o kriterlere sahip olmak gerekiyor.  Yatırım için para sınırlaması bulunmamaktadır,  ancak Almanya’da yapıcı ve kuracağı bir işin ekonomik anlamda bir hacmi olması gerekmektedir.  Bunun için Almanya’da bir şirket kurarak orada kalmak ve dolayısı ile oturum izni almak avantajına sahipsiniz. Aynı zamanda Almanya’da yatırım vizesi alan Türk vatandaşları ailelerini de oraya götürme hakkına sahiptir.  Almanya’da bir şirket kurup orada uzun vadede çalışmayı düşünüyorsanız,  yatırım vizesi almak en doğru işlemlerden biridir.  Bunun için Almanya yatırım vizesi koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

Almanya Yatırımcı Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Danışmanlık formunu doldurarak,  öncelikle vize danışmanlıksunda bulunmanız gerekmektedir.  Ancak bu vize ulusal vize olmalıdır.  Bu danışmanlık formunu eksiksiz ve sizden istenilen bilgiler doğrultusunda doğru olarak doldurulmuş ve ıslak olarak sizin tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.  Aynı zamanda bu belgenin,  bu danışmanlık formunun hem Türkçe hem de Almanca olarak yazılmış olması ve imzalanmış olması gerekmektedir.  Almanya yatırımcı vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin pasaportu,  vize tarihinden 2 sene daha geçerli ve güncel olması gerekmektedir.  Şayet vize danışmanlıksu sırasında ve ondan öncesinde bir evlilik soy isim değişikliği olmuşsa bunun belgeler ile birlikte soy ismi değişikliğini kanıtlamaları gerekmektedir.  Danışmanlık belgelerinin içine 2 adet fotoğraf,  ancak bu fotoğraflar istenilen ölçülerde ve biyometrik olmak zorundadır.  Şayet Alman Konsolosluğu bu fotoğrafların istedikleri ölçülerde olmadığını söylerse,  kendileri orada tekrar bir fotoğraf alma hakkına sahiptir. Biyometrik fotoğrafların istenilen ölçülerde olması gerekmektedir.

Diğer Evraklar

Almanya vize danışmanlık evrakları içine,  mesleki eğitimi anlatan diploma ve sertifikalarında koyulması aynı zamanda donanımlı ve ayrıntılı bir özgeçmiş ile bir iş sözleşmesinde bulunması gerekmektedir.  Yeterlilik belgeleri için o güne kadarki okullardan aldığınız karneler,  üniversite veya yüksekokul diplomaları,  çalıştığınız iş yerlerinin sizin tarafınıza verilen referansları ve varsa sertifikalar,  serbest meslek Ticari sicil kaydı ve bunların fotokopileri bulunmalıdır.  Ayrıca yeterli düzeyde yabancı dil seviyesini gösteren bir sertifika,  Almanca dilinde hazırlanması zorunlu bir iş planı belgeleri,  yapacağınız işin nasıl olacağını anlatan bir konsept,  ne işi yapacağınızı ve işletmenin amacını anlatan bilgiler evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.  Kuracağınız işin yasal statüsünün ne olacağı  ve yerleşim yerinin neresi olacağı  gibi  bunları anlatan bilgiler,  sizin kişisel özelliklerinizin  anlatıldığı bir özet,  piyasa araştırması durumunda yaptığınız bir rekabet analizi,  pazarlama konusunda Çalışmayı  düşünüyorsanız bunun stratejilerini anlatan bilgi,  kuracağınız şirketin geleceği ile ilgili düşünceleriniz,  bu şirketi kurarken ne kadar mali bütçe ayırdığınız ve bunun bir planlama bilançosu,  kar ve zararı gösteren bir hesap planı,  ne kadar para aktaracağınızı gösteren bir mali hesap tablosu da bulunmalıdır.

Almanya Yatırımcı Vizesi İle Oturum İzni 

Almanya yatırımcı vizesi danışmanlıksu yapabilmek için belli şartlara uyulması gerekmektedir.  Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Almanya’da iş yapabilmek için bir iş planını oluşturmanız gerekmektedir.  Bu iş için ne kadar para ayıracağınızı,  Almanya yatırım vizesi danışmanlıksu için Avrupa Birliği sınırları içinde oturum izni almanız gerekmektedir. Kuracağınız şirketin bütün maliyetine yetecek Kader birikmiş paranızın ve bunun belgelerinin gösterilmiş olması gerekmektedir. Oluşturulan iş planında hangi alanda yatırım yapacaksınız o anlamda şirketin faaliyeti,  mesleki olarak bir yeterliliğe sahip olmanız gerekmektedir.  Almanya yatırım vizesi ve oturum izni almak için yapacağınız yatırımlarında

Almanya’da Uyulması Gereken Bazı Kriterler

Almanya yatırımcı vizesi almak için,  şirketi kuracağınız bölgenin,  yapacağınız işe gereksinimi olması gerekmektedir. Yapılacak olan işin Almanya ekonomisine artı bir katkı sağlaması beklenmektedir.  Kuracağınız şirketin büyük bir kısmının tamamen size ait olması gerekmektedir.  Bu iş için kredi almanız gerekiyorsa,  kredinin somut ve garantili olması istenmektedir.  Almanya’da şirket kurmak için gelen yatırımcılar kuracakları İşten dolayı alacakları oturum izni,  Alman yasalarına göre o mevzuata uymak zorundadırlar.  Almanya yatırım vize danışmanlıkları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının;

  • Sermayelerinin kapasitesini ve şirketin nasıl bir şirket olacağı
  •  Ne iş yapacağı
  •  Daha önce hazırlanmış ekonomik planı
  •  Aynı zamanda ticari planı
  •  Ne kadar mali kazanç katkısı koymak gerektiği
  •  Oluşabilecek kayıp varsayımları
  •  Şirketi kuracak olan kişinin özgeçmişini hazırlaması gerekmektedir.

Bu işlemlerin tamamının yasaya uygun olması ve Alman ticaret odaları tarafından onaylanması gerekmektedir.  Almanya’da kurulacak bir Limited şirket veya Anonim şirket ise bunların belirtilmiş olması veya e-ticaret üzerinden ticari faaliyeti ve bunları da aynı şekilde göstermesi gerekmektedir.

Kuracağınız Şirket İçin Sağlanan Kolaylıklar

Almanya’da kurulacak olan şirketler vekâletname verilerek 3.  kişiler tarafından da kendileri yerine bu işi yürütebilme hakkına sahiptir.  Yatırımcı vizesi için yapılan danışmanlıklar,  bu firmayı kuracak olan kişilerin yanında başka şirketleri de Almanya’ya taşımak isteyebilirler.  Bu da firmanızın bir şubesi olarak Almanya’da açma hakkına sahipsiniz.  Bu kriterler,  bu konuda herhangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır.  Bütün mantık,  hepsinden önemlisi Almanya’ya da kuracağınız şirketin Alman ekonomisine artı bir ek gelir getirmesi istenmektedir.  Oturum izni alabilmesi için Avrupa Birliği sınırları içinde çalışmanız gerekmektedir.  Bu firmayı taşeron veya şube açma hakkına da sahipsiniz.  Almanya yatırımcı vizesi bu konuda bir takım kolaylıklar sağlamaktadır.  Bunun için Almanya’da sürekli olarak ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.  Ancak istediğiniz kadar öngörüldüğü süre kadar Almanya’da oturup ikamet edebilirsiniz.

Avrupa’da Vizesiz Serbest Dolaşım Hakkı Var Mıdır?

Almanya’da şirket kurmak hem size oturun imkânı ve oturum izni sağlamakta,  hem de Avrupa Schengen ülkeleri sınırları içinde vizesiz dolaşma hakkı sağlamaktadır.  Aynı zamanda Almanya’da ticari girişim ile sağlayacağınız oturum izni ile aile bireylerinizin de faydalanmasına ve yanınızda kalmasını mümkün kılmaktadır. Aileler Almanya yatırımcı vizesi danışmanlıksunda bulunan kişiler kapsamında değildir.  Ancak kendi işyerinde çalışabilirler.  Bu kendi işinizi yapabilmeniz için sağlanan bir vizedir ve dolayısıyla evraklar ve danışmanlık koşulları Almanya’ya yatırımcı vizesi için olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu