almanya

Almanya Vize

Almaya Vizesi Danışmanlık

Farklı nedenlerden dolayı Almanya’ya seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almanya’ya giriş yapabilmek için Almanya vize danışmanlıksunda bulunmalıdırlar. Almanya, Schengen vizesi kapsamında olan bir ülkedir. Almanya’ya seyahat etmek isteyen Bordo yani umuma mahsus pasaport sahibi kişiler Almanya Schengen vizesi almak durumundadırlar. Gri yani hizmet, siyah yani diplomatik ve yeşil yani hususi pasaport sahibi olan kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Almanya seyahatleri için vizeden muaf durumdadırlar. Bunun yanı sıra hala güncel olan ve yeterli seyahat gün sayısına sahip olan bir Schengen vizesine sahip olanların Almanya seyahatleri için tekrardan vize almalarına gerek yoktur.

Almanya’ya 90 güne kadar yapılacak olan seyahatler için Almanya Schengen vizesine danışmanlıkda bulunulur. Almanya vizesine sahip olan kişiler seyahatlerini Almanya’dan başlatarak diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirler. Eğer yapılacak olan seyahat 90 günden fazlaysa o zaman danışmanlıklacak olan vize türü Almanya ulusal vizedir. 90 gün üstü için yapılan danışmanlıklar uzun süreli vize danışmanlıksu olarak değerlendirilirler ve bu danışmanlıklar yalnızca Almanya Konsolosluğu’na / Büyükelçiliği’ne yapılır. 90 güne dek olan seyahatlerin vize danışmanlıklarıysa Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan turizm ya da seyahat acentelerine ya da diğer vize danışmanlık merkezlerine yapılabilir.

Almanya Schengen Vizesi

Avrupa Birliği’nde 1995 senesinde yapılan Schengen Sözleşmesi, bu sözleşmeye taraf olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı tanıyan bir sözleşmedir. Sözleşmeye ortak olan ülkelerin Schengen bölgesinin dışında kalan diğer ülkelere uyguladıkları sınır geçişleri kuralları da ortaktır. 26 ülkeyi kapsayan bu sözleşmeye göre Schengen vizesine sahip olan bir kişi, vize danışmanlıksunu yapmış olduğu ülkeden başlayarak diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilme olanağı elde eder. Yani tek bir vizeyle Schengen bölgesine dahil olan ülkeleri ziyarete edebilmektedir. Bu vize türü yalnızca 90 güne dek yapılan seyahatlerde geçerlidir.

Almanya Vize Türleri

Almanya vize danışmanlıksunun hangi vize türüne göre yapılacağı çok önemlidir. Danışmanlıkda bulunulan vize türünün yapılması planlanan seyahatin amacına göre olması gerekir. Aksi halde vize danışmanlıksu olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Almanya vizeleri hem yapılacak olan seyahatin süresine hem de seyahatin amacına göre ayrılırlar. Sürelerine göre ayrılan şekilleri Almanya kısa süreli yani C tipi vize, Almanya uzun süreli ulusal yani D tipi vize ve Almanya transit vizedir.

Almanya kısa süreli C tipi vize 90 güne dek yapılacak seyahatlerde geçerli olan vize türüdür. Ticari, turistik, resmi, eğitim, tedavi, gönüllü veya gelir getiren faaliyet, konferans, araştırma, kültürel ve spor etkinliği gibi amaçlarla Almanya’yı ziyaret edenler bu vize türüne başvurabilirler. Almaya turistik vize, Almaya aile ziyareti vizesi ya da Almanya ticari vize bu kategoride yer alan vizelerdir. Almanya uzun süreli ulusal yani D tipi vize ise Almanya’da kesintisiz bir şekilde 90 günden daha fazla konaklama yapacak kişilerin başvurmaları gereken bir vize türüdür. Aile birleşimi veya öğrencilik halleri gibi durumlarda bu vize türüne danışmanlıkda bulunulur. Sadece Almanya Konsolosluğu’na / Büyükelçiliği’ne danışmanlıkda bulunulabilir. Uzun süreli vize kategorisinde Almanya aile birleşimi vizesi, Almanya Erasmus vizesi ya da Almanya çalışma vizesi yer alır.

Transit vize ise Almanya’yı geçiş için kullanacak olan kişilere verilir. Türkiye’den hareket ederek Almanya üstünden başka bir ülkeye gidecek olan kişiler bu vize türüne danışmanlık yapmalıdırlar.

Almanya Vize Danışmanlıksu ve Gerekli Evraklar

Almanya vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişiler Almanya’ya yapacakları seyahatin amacını net bir şekilde belirlemeli ve bu amaca uygun olan vize türüne danışmanlık yapmalıdırlar. Yapılması gereken öncelikli iş vize danışmanlık formunun doldurulmasıdır. Doldurulan form gerekli yerlere ibraz edilir. Vize danışmanlıklarında istenen diğer evraklar yapılacak olan seyahate göre değişiklik gösterirler. Turistik amaçlı seyahat yapan birinden istenen evraklarla ticari amaçlı bir seyahat gerçekleştirecek olan kişiden istenen evraklar arasında farklılıklar mevcuttur.

Hazırlanacak olan belgeler seyahatin amacına, kişinin mesleki durumuna ve seyahatin süresine göre değişiklik gösterirler. Vize danışmanlıksunda bulunmadan evvel yapılacak seyahatin gününe net karar vermek, seyahat amacını net bir şekilde belirlemek ve mesleki bilgilerin paylaşılacağını bilmek gerekir. Talep edilen evrakların hatasız ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi çok önemlidir. Öyle ki tek bir hata yüzünden vize danışmanlıksu olumsuz şekilde sonuçlanabilir. O nedenle evrakları hazırlama aşamasında çok dikkat etmek hatta gerekli durumlarda vize danışmanlık kurumlarından destek almak gerekir.

Almanya Vize Danışmanlıkları Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Hatasız ve eksiksiz bir şekilde belge teslimi yapıldıktan ve diğer tüm vize danışmanlık süreçleri tamamlandıktan sonra ortalama olarak 2-4 hafta arasında vize danışmanlık sonucu açıklanmaktadır. Verilen süre her koşulda kesinlik taşıyan bir süre değildir. Yetkililer tarafından ek evrak istenmesi, Almanya resmî tatil zamanları ya da konsoloslukların bazı dönemlerdeki yoğunlukları gibi nedenlerle vize danışmanlık tamamlanma süreleri uzayabilir. O nedenle planlanan seyahatten en az 60 gün kadar önce vize danışmanlıksunda bulunmakta yarar vardır. Bu sayede olabilecek herhangi bir aksilik nedeniyle seyahat planı sekteye uğramaz.

Almanya Vizesinde Biyometrik İşlemler

Vize danışmanlıklarında biyometrik işlemler yapılır. Bu işlemler parmak izinin alınması ya da biyometrik fotoğraf talebi gibi işlemlerdir. Almanya vize danışmanlıksunda da 25 Eylül 2014 tarihinden bu yana biyometrik işlemler mevcuttur. Kimlik sahteciliğinin önüne geçmek için parmak izi uygulaması (biyometrik işlem) yaptırılmalıdır ve Almanya vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişiler bu işlemi yaptırmak zorundadırlar.

İki yaşın altında olan çocuklar ve fiziksel açıdan parmak izi alınamayacak kişiler parmak izi uygulamasından muaftırlar. Fiziksel nedenlerle parmak izi veremeyenler bu durumu geçerli sağlık raporuyla bildirmek durumundadırlar. Ayrıca siyaset liderleri ve ülke / hükümet temsilcileri de parmak izi uygulamasından muaftırlar. Alınan biyometrik verilerin geçerlilik süresi beş yıldır. Son beş sene içinde Schengen ülkelerinden herhangi biri için vize almış ve bu aşamada parmak izi uygulaması yaptırmış olan kişiler de muaf olan grubun içinde yer alırlar.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vizesi için ödenmesi gerekli olan ücretler ve harç miktarları tamamıyla Almanya Konsolosluğu’nca belirlenmektedirler. Ücretler belirlenirken yapılacak olan seyahatin amacı ve süresi göz önünde bulundurulmaktadır. Öyle ki kısa süreli vizelerle uzun süreli vize ücretleri farklıdır. En net ve güncel bilgi için Almanya Konsolosluğu ile iletişime geçilmesinde fayda vardır.

Almanya Vize Danışmanlıklarında Dikkat Edilecek Noktalar

Almanya için ticari vize ya da aile / arkadaş ziyareti vizesi için danışmanlıkda bulunacak olan kişiler, Almanya’dan kaşeli davet mektubuna sahip olmalıdırlar. Ayrıca Almanya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmak gereklidir ve yapılan seyahat sağlık sigortaları kişilerin yanlarında olmalıdır. Yapılacak olan Almanya seyahati için kişiler belli bir miktar para ayırmalıdırlar ve bu miktarla ilgili sınırı gerekli yetkililer belirler. Yetkililerin belirledikleri miktardaki para kişilerin hesaplarında yer almalıdır ve bu miktarı gösteren belge de seyahat boyunca kişilerin yanında olmalıdır.  Almanya için ekspres yani acil vize uygulaması yoktur. Bu nedenle vize danışmanlıklarının olabilecek en erken zamanda yapılmaları kişilerin yararlarına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu