almanya

Almanya Vize Ücretleri

Almanya Vize Ücretleri

Almanya ya seyahat etmek için herkesin vize danışmanlıksunda bulunması gerekmektedir.  Bordo pasaport sahibi kişiler mutlaka Almanya vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.  Yeşil pasaport veya diplomatik pasaportu olanlar seyahatleri 90 günü geçmemek koşuluyla seyahat edebilir,  vize danışmanlıksunda bulunmalarına gerek yoktur.  Almanya vize ücretleri ve vize işlemleri uygulaması Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır.  Buna nedenle bu Schengen vizesi denilmektedir.  Almanya için Almanya ya seyahat etmek için Schengen vizesi alan kişiler İngiltere hariç 90 günden fazla olmamak koşuluyla bütün Avrupa ülkelerine girebilmektedir.  Yeşil pasaport veya diplomatik siyah Kırmızı pasaport dışında olanların hepsinin vize alma zorunluluğu vardır.  Ancak uzun süreli Almanyada kalacak olan aile birleşimi veya oturum izni almak için veya çalışma izni için Almanya seyahat edecek olan Türk vatandaşları normal turist vizesi dışındaki kategorilerden uygun olan vize kategorisini tercih ederek bu konudaki vizeden yararlanmak zorundadırlar.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği üye ülkeler Schengen sözleşmesi kapsamında Schengen vizesi uygulamaktadırlar.  Schengen sözleşmesini imzalayan ülkeler,  Turist olarak seyahat etmek isteyenlere yani yabancı ülke vatandaşlarına Schengen vizesi zorunluluğu getirilmiştir.

Almanyaya seyahat etmek için alacağınız Schengen vizesi ile saydığımız bu Avrupa ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.  Almanya vize ücretleri kategorilere göre değişmektedir. Kategorileri C tipi ve B tipi olmak üzere iki kategoride yer almaktadır.  Bu kategoriler Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin ne için gittiklerine göre değişen vize kategorileridir.  C Tipi vize Almanyaya kısa süreli seyahat etmesi gereken vatandaşlar,  Almanya’ya gitmek için turistik ticari ve çalışma faaliyetleri yürütecekleri eğitim,  tedavi,  araştırma,  kongre,  konferans,  spor,  sanat veya kültürel etkinlik amacıyla seyahat edecekler ise C Tipi vize kategorisinde vize almaları gerekmektedir.

D Tipi Vize

Almanya ya seyahatlerini uzun süreli yapacak olan kişiler ulusal D tipi vize almak zorundadırlar.  Bu kişiler 90 günden fazla konaklama durumunda öğrenci,  aile birleşimi,  çalışma,  iş vizesi ve oraya yerleşmek için olan vizedir.  Bu Almanya ulusal vizesi olarak da bilinmektedir.  Bu danışmanlıklar yalnızca Almanya konsolosluğundan ve büyükelçiliklerinden yapılmaktadır.  Almanya Transit vizesi Almanyaya gidip oradan başka üçüncü bir ülkeye geçmek isteyen vatandaşların transit vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.  Bu vize A tipi vize sahipleridir.  Bu kişiler pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapacakları bölüme gidip oradan diğer gidecekleri ülkeye seyahat edebilirler.  Almanya vize danışmanlıksu,  Almanyaya uzun süreli seyahat edecek olan kişiler vize almak için veya aile birleşimi için gidecek olan kişiler vize danışmanlıklarını direk Alman konsolosluğundan yapmak zorundadırlar.  Bu transit vize ve Schengen vizesi ile aynı kategoride yer almaktadır.

Shengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanyaya seyahat etmek için vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişiler,  Almanya vizesi için danışmanlıklar da özellikle vize danışmanlık formunun doldurulması ve ıslak imzalı olması zorunludur.  Onun dışında istenecek olan diğer Evrakların eksiksiz doğru bilgi içermeleri gerekmektedir.  Almanyaya seyahat edecek olan kişilerin danışmanlık formunu iki dilde doldurmaları gerekmektedir.  Birincisi Türkçe kendi dilleri,  ikincisi Almanca olmak zorundadır.  Danışmanlık yaparken neden seyahat ettiğini,  seyahatin amacı,  bu seyahat süresince masraflarının nasıl karşılanacağı,  danışmanlık yapan kişinin Türkiye\’ye tekrar geri döneceğini kanıtlayan belgelerinde vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir. Almanya vizesi danışmanlıksunda bulunan kişilerin,  Schengen ülkeleri tarafından istenen belgelerin tamamını temin edip vize evrak dosyasına koymaları gerekmektedir.

Vize İçin Biyometrik Fotoğraf

Almanya vize ücretleri dışında Almanya vizesi için biyometrik işlemleri,  vize danışmanlıkları,  parmak izi ve biyometrik fotoğraf işlemlerini de yaptırmak zorundadırlar. Biyometrik işlemleri yalnızca 2 yaşın altındaki çocuklara yapılmamaktadır. Aynı zamanda resmi devlet temsilcileri,  siyasi liderler Almanya’ya yaptıkları her ziyaret için biyometrik işleme tabii değillerdir.  Biyometrik veriler 5 yıl boyunca bilgi merkezinde saklanmaktadır.  5 yıl içinde biyometrik tarama yaptırmış iseniz vize danışmanlıksunda bulunan kişinin de tekrar biyometrik işlemini yaptırmasına gerek yoktur.  Fiziksel olarak engelli olan ve parmak izi verecek durumda olmayan kişiler bunu bir tıbbi raporla belgelemek zorundadırlar.  Biyometrik işlemlerinin yapılabilmesi için evrak teslim etmeye mutlaka kişilerin kendilerinin gitmesi ve parmak izi tespitinin orada yapılması gerekmektedir.

Almanya Vize Ücreti

Almanya vize ücretleri seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize Konsolosluğu ücreti Alman konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.  Bu vize ücretleri vize kategorilerine göre farklılık göstermektedir.  Kısa süreli vize danışmanlıkları için farklı bir ücret talep edilmektedir.  Uzun vize danışmanlıkları için ayrı ücretle ücretlendirilmektedir.  Çünkü Alman Konsolosluğu ve Alman vize Merkezi yetkilileri bu ücretleri belli aralıklarla güncellenmektedir.  Bunun için buradan belli bir fiyat vermek söz konusu değildir.  Almanya Konsolosluğu vize işlemleri yanı sıra Bir de harç bedeli ile koordinasyon ücretini de almaktadırlar.  Bu ücret Euro karşılığı TL olarak da ödenebilmektedir. Schengen vizesi Avrupa Schengen Anlaşması yapan ülkelere 3 ayı geçmemek koşuluyla gidilecek seyahatler için olması gereken vizedir.

Shengen Vizesi Danışmanlıksu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler

Öncelikle internetten online vize danışmanlıksu yapmak ve online formu doldurmanız gerekmektedir.  Ayrıca bu danışmanlık formunu seyahat edeceğiniz amaca göre farklı kategorilerde bulunan vize tipini seçmeniz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra vize danışmanlık dosyanızın içine,  seyahat için bir sağlık sigorta poliçesi koymanız gerekmektedir.  Vize danışmanlıksunu için seyahat edeceğiniz tarihten 3 ay önce  yapmanız gerekmektedir.  Vize danışmanlık değerlendirme süreci Almanya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının,  Almanya temsilciliklerine başvurarak da yapılmaktadır. Belgeler Almanya Konsolosluğu tarafından incelenir ve bununla ilgili sizden istenen belgelerin,  bilgilerin doğru olması durumunda size Schengen vizesi verir.

Almanya Vize Danışmanlıksu Yasal Koşulları

Almanya vize ücretleri ve danışmanlıksunda yer alan koşulları yerine getirmeniz gerekir.  Vize danışmanlıksu sırasında bunların yerine getirilip getirilmediği denetlenir.  Vize danışmanlıksunun sonuçlanma işlemi 15 gün sürebilir. Danışmanlık süreci nasıl,  ne durumda olduğu konusunda bilgi almanız mümkün değildir.  Sonuç Size e-mail yoluyla veya telefonla mesaj yoluyla bildirilmektedir. Vize danışmanlıknuz değerlendirilip sonuçlandığında herhangi bir hata bulunmaması durumunda vizenizi alırsınız.  Vize işlemleri tamamlandıktan sonra onay aldığınızda pasaportunuz size iade edilir.  Ancak bilgilerin ve belgelerin hatalı olması durumunda bunların düzeltme süresi olması sebebiyle tekrar size bildirilir ve bunun için bir itiraz dilekçesi yazarak tekrar vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz.

Vizede Bulunması Gereken Bilgiler

Size verilen vize de isim soy isim,  pasaport numaranız,  size ait olan fotoğraflarınız bulunmaktadır.  Bir de Vize’nin geçerlilik süresinin ne kadar olduğu da pasaportunuzda belirtilmiştir. Bu süre sizin seyahat zamanınızın tamamını kapsamaktadır.  Almanyada kalacağınız günlerin sayısı pasaportta yer almaktadır.  Pasaportunuzda Schengen bölgesi dâhilinde toplam kaç gün kalabileceğiniz de belirtilmiştir. Ayrıca Schengen vizesi aldıktan sonra seyahatiniz sırasında girişte pasaportunuz ve aldığınız vize beyan ettiğiniz maddi koşulların Almanyada kalacağınız süre ve Almanyaya neden seyahat ettiğiniz,  bir de yapılan sağlık sigorta poliçeniz tek tek kontrol edilmektedir.  Turistik ile vize danışmanlıksu sırasında konsolosluğa ibraz ettiğiniz bütün evrakların aynı zamanda seyahat ederken yanınızda bulunması gerekmektedir.  Bunlar;  Almanyaya Gideceğiniz orada kalacağınız yere ait davetiye,  yaptırdığınız otel rezervasyonu veya kalacağımız ev için yaptırdığınız kira sözleşmesi,  seyahat sağlık poliçesi mutlaka bunların tamamının yanınızda bulunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu