almanya

Almanya Üniversite Eğitimi

Almanya Üniversite Eğitimi

Nitelikli ve güvenli bir geleceğin inşasına iyi alınan bir eğitimle başlanır. Almanya üniversite eğitimi sayesinde hayatın akışı değişir ve aranılan tüm niteliklere daha kolay bir şekilde ulaşılır. Almanya üniversiteleri dünya çapında ünlü ve prestijli üniversitelerdir. Uluslararası şekilde tüm öğrencilere kapılarını açmış bulunmaktadırlar. Almanya’da üniversite okumak sanıldığından çok daha ekonomiktir. Ayrıca öğrenci olmak için izlenen süreçler de oldukça rahat aşılabilecek süreçlerdir.

Öğrencilerin Almanya’daki üniversitelere kabul edilmeleri oldukça kolaydır. Türkiye’deki üniversitelerden herhangi birine girmeyi hak etmiş her öğrenci Almanya üniversite eğitimi fırsatlarından yararlanabilir. Türkiye’de kazanılmış olan dört yıllık bölüm Almanya’da bulunan üniversitelerde okunabilmektedir. Almanca bilmeyen kişiler ise bu açıklarını bir sene hazırlık okuyarak tamamlayabilirler. Almanya’da üniversite okumak hem eğitim ve gelecek açısından hem de yabancı dil kazanımı açısından oldukça avantajlıdır. Almanya’daki üniversitelerde okumak için Türkiye’de yapılan sınavda istenilen bölüme girmeyi hak etmiş olmak yeterlidir. Sadece tıp, mühendislik ve buna benzer daha zor bölümlerde lise ortalamasına, sınav puanına ve buna benzer diğer detaylara bakılabilir.

Üniversite Eğitimi İçin Neden Almanya Tercih Edilir?

Almanya’da eğitim veren üniversiteler genel olarak ücretsiz olan üniversitelerdir. Bunun yanı sıra ücretli üniversiteler de vardır ancak bu üniversitelerin harç bedelleri genel anlamda ekonomik düzeydedir. Almanya’da yaşamak için harcanan giderler de çok yüksek değildir. Üniversiteye kolayca girebilmek, diploma denklik imkanları, düşük yaşam giderleri, yabancı dil kazanımı, üniversite mezuniyeti sonrasında ikamet ve çalışma izni gibi pek çok durum üniversite okumak için Almanya’nın tercih edilme sebeplerindendir.

Almanya üniversite eğitimi pek çok açıdan avantajlı ve gelecek vaat eden bir eğitimdir. Almanya’da okumanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Dünyanın ileri düzeydeki ülkelerinden biri olan Almanya’da kaliteli ve prestijli bir eğitim alınabilir. Bu sayede gelecekte her daim tercih edilen ve aranılan bir kişi olunabilir.
 • Almanya’da ücretsiz üniversitelerde eğitim hakkı elde edilebilir. Ücretli olan üniversitelerde ise oldukça düşük harç bedelleri ödenir.
 • Almanya’daki üniversitelere kabul edilme durumu pek çok ülkeye göre daha kolaydır.
 • Almanya üniversite eğitimi için danışmanlık yapmak oldukça kolaydır. Türkiye sınav sonucuna göre YÖK’e bağlı bulunan herhangi bir üniversitede eğitim almak için hak kazanmış olmak yeterlidir.
 • Almanya’daki yaşam giderleri genel anlamda düşüktür. Almanya’da okumanın Türkiye’de yaşanılan şehir dışında başka bir şehirde üniversite okunmasından çok farkı yoktur.
 • Almanya’daki üniversite eğitim süreleri çok uzun değildir. Bu sayede hayata daha erken adım atmak mümkün hale gelir.

Almanya üniversitelerinden mezun olduktan sonra gerekli koşullar sağlanırsa Almanya’da ikamet ve çalışma izni elde edilebilir.

Almanya’da Üniversite Eğitimi İçin Sağlık Sigortası

Almanya’da hayatına devam eden herkesin sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Sağlık sigortası yaptırmayan kişiler ne vize ne de üniversite danışmanlıklarında bulunamazlar. Yapılan sağlık sigortası üniversiteye kayıt yaptırılırken mutlaka sunulması gereken bir belgedir.

Almanya Vizesi

Almanya’ya farklı sebeplerden dolayı seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya vizesi almak durumundadırlar. Yapılacak olan seyahatin amacına göre danışmanlıkda bulunulacak olan vize türü değişiklik gösterir. Almanya’ya gezi amacıyla giden biri turist vizesine danışmanlıkda bulunurken Almanya üniversite eğitimi almak isteyen kişiler Almanya eğitim vizesine danışmanlıkda bulunmalıdırlar. Almanya eğitim vize danışmanlıkları Almanya Büyükelçiliği’nin / Konsolosluğu’nun resmi olarak yetkilendirdikleri kurumlardan yapılabilir. Almanya eğitim vizesi alanında üç tür danışmanlık kabulü vardır. Bunlar dil kursu vizesi, öğrenci adayı vizesi ve eğitim vizesi şeklindedir.

Almanya Dil Kursu Vizesi

Almanya’ya yalnızca dil öğrenmek amaçlı giden öğrencilerin başvurdukları vize türüdür. Bu vize türü için en temel iki belge Almanya’daki kurs için kayıt belgesi ve Almanya’da kalınacak süre boyunca maddi giderlerin karşılanabileceğini gösteren belgedir. Genelde en fazla dokuz aylık bir süre için verilir ve uzatılmaz.

Almanya Aday Öğrenci Vizesi

Öğrencinin Almanya’da herhangi bir üniversiteden şartlı kabul alması durumunda danışmanlıklan vize türüdür. Şartlı kabul demek öğrencinin üniversiteye kabul edildiği ancak bu kabulün bir şarta bağlı olduğu demektir. Yani öğrenci sunulan koşulu sağlarsa Almanya eğitimine başlayabilecektir. Üniversiteler tarafından sunulan şart genelde dil yeterliliği olmaktadır. Kesin kabul yapan üniversitelerde hemen eğitime başlanır, şartlı kabul üniversitelerindeyse dil şartı yerine getirildikten sonra eğitime başlanır. Öğrencinin hangi seviyede dil bilmesi gerektiği üniversiteden üniversiteye değişen bir durumdur.

Almanya aday öğrenci vizesi için sunulması gereken temel belgeler Almanya üniversitelerinden gelmiş olan lisans / ön lisans kabulü, maddi yeterlilik ve dil kursu kayıt belgeleridir. Var olan kabul ile en fazla 24 ay içerisinde hazırlık eğitimi tamamlanmalıdır ve üniversiteye kayıt yaptırılmalıdır.

Almanya Eğitim Vizesi

Öğrenciler hazırlık eğitimlerini Almanya’da tamamlamışlar ya da Almanya üniversitelerinden herhangi birinden İngilizce eğitim verilen bir alana kabul edilmişlerse Almanya eğitim vizesi danışmanlıksunda bulunabilirler. Almanya’da öğrencilikle ilgili yapılan vize danışmanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi konsoloslukları Almanya’ya kesinlikle eğitim amaçlı gidiş yapıldığına ikna etmektir. Almanya’ya eğitim amaçlı gitmek isteyen pek çok kişinin aslında asıl amaçlarının Almanya’ya yerleşmek olduğu görülmüştür. Bu nedenle yetkili kurumlar pek çok noktada oldukça hassas davranırlar.

Almanya’ya Ulaşıldıktan Sonra Neler Olur?

Almanya üniversite eğitiminde yaşanan süreçler birbirinden farklı ve heyecanlı süreçlerdir. Bu süreçlerden en kapsamlı olanı Almanya vize danışmanlık süreci olmaktadır. Öğrenciler vizeyi aldıktan sonra oldukça rahatlarlar. Almanya’ya gittiklerindeyse birkaç bürokratik işlem daha hallederler.

Almanya’ya gitmeden evvel öğrenim süresi boyunca nerede kalınacağının netleşmiş olması gereklidir. Eğer aile yanında kalınacaksa o zaman işler daha da kısalır. Bunun yanı sıra herhangi bir yurtta konaklama yapılacaksa o yurda mesai saatleri içinde gidilmesi ve gerekli konaklama işlemlerinin halledilmesi gereklidir. Para çekme konusunda hesapların aktifleştirilmesi gerekir. Hesap aktifleştirme süresince öğrencilerin idare edebileceği bir parayla Almanya’ya gelmeleri onların yararına olur.

Almanya’ya gider gitmez yapılacak işlerden biri de oturum izni işlemlerine başlamaktır. Bu işlemlere bir an önce başlamak öğrencinin yararına olacaktır. Çünkü oturum kartı danışmanlıkdan yaklaşık dört ile altı hafta sonrasında gelmektedir.

Oturum Kartı İçin Gerekli Evraklar

Oturum kartı için gerekli kuruma götürülecek evraklar şu şekildedir:

 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Kira sözleşmesi
 • Pasaport
 • Üniversite kabul ya da kayıt belgesi
 • Sağlık sigortası
 • Dil kursunun kayıt belgesi
 • Hesap durumuyla ilgili belge

Almanya üniversite eğitimi, geleceğin kapılarını daha rahat aralamak için oldukça avantajlı olan bir eğitimdir. Başka bir kültürü tanıma ve o kültürde her anlamda kendini geliştirme insana oldukça önemli değerler katar. Bunun yanı sıra uluslararası bir çevre kazanımı olur. Dünyanın farklı yerlerinden edinilen arkadaşlar insanın sosyal çevresini oldukça nitelikli bir hale getirirler.

Günümüzde de gelecekte de dil kazanımı en önemli kriterlerdendir. Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler eğitimleriyle birlikte dil öğrenme yolunda da ilerlerler. Bu sayede gelecekte istedikleri işlerde daha başarılı ve aranılan kişi olma seviyesine yükselirler. Dil bilmek hayatın her alanında avantajlı olmak demektir. Almanya eğitimi sayesinde bu avantaj olaylıkla elde edilebilir. Almanya üniversitelerine kolay kabul şartlarının olması da öğrenciler için büyük bir artıdır. Üniversiteye kabul edildikten sonra vize ve diğer resmi işlemler doğru ve dikkatli adımlarla rahat bir şekilde halledilebilirler.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu