almanya

Almanya Turistlik Vize

Almanya Turistik Vize

Almanya turistik vize için,  gidecek olan Türk vatandaşlarının turistik vize almaları gerekmektedir.  Bu aynı zamanda Schengen vizesidir.  Almanya seyahati için Schengen vizesi ile vatandaşlar Almanya’da 3 ay konaklama hakkını elde ederler.  Almanya vize danışmanlıksu belgelerin tamamlanması,  konaklama ve seyahat rezervasyonunun ayarlanması gibi işlemlere göre vize süresi belirlenmektedir.  Maksimum 3 ay alınabilmektedir daha az vize tercihi yapacak olan kişinin inisiyatifi ile daha azdı Almanya vizesi alınabilmektedir.  Almanya Schengen Anlaşması çerçevesinde vize uygulaması yapan ülkelerden biridir.  Schengen vizesi ile Schengen anlaşmasının bulunduğu bütün ülkelere seyahat edebilirler.

Almanya Turistik Vizesi İçin İstenen Evraklar

Seyahat Belgesi (Pasaport)

Pasaport kişilerin yabancı ülkeye seyahat edebilmelerini sağlayan belgedir.  Kişilerin statüsüne göre farklı pasaportlar vardır. Üst düzey diplomatların kullandığı siyah pasaport,  normal vatandaşların kullandığı herkesin aldığı bordo pasaport, özel pasaport olan yeşil pasaport ve hizmet sektörü çalışanlar ise gri pasaport sahipleridir.  Bunların tamamına aynı prosedür uygulanmaktadır.  Almanya turistik vize ile başvuracak olan kişilerin pasaportlarında kendi alacakları üç ay vizenin dışında bir üç ayda pasaportun suresinin bulunması gerekmektedir.  Ayrıca vize danışmanlıklarında ellerinde eski pasaportu bulunan kişiler bütün eski pasaportları da evrak dosyasına koymak zorundadırlar.

Vize İçin Gerekli Mesleki Evraklar

Vize danışmanlık işlemleri çalışan,  işveren,  öğrenci,  emekli veya serbest çalışan kişilerin tamamı kendi alacakları vize kategorisine bağlı olarak evrak düzenlemeleri gerekmektedir.  Öğrenci olarak gidilecekse,  öğrenci belgesi,  vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi emekli ise,  emekli olduğunu gösterir belge,  ücretli çalışan kişi ise şirketin antetli kağıdında izinli olarak yurt dışına çıkacağı ve bu iznin işveren tarafından verilmiş olduğunu gösterir bir dilekçenin evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.

Gelir Belgeleri

Vize danışmanlıksu yapacak olan Türkiye vatandaşı seyahat boyunca orada kaldığı süre içinde masraflarının nasıl karşılanacağını belgelemek zorundadır.  Almanya’da kalacağız süre içinde banka hesabında,  onu Almanya’da geçindirecek kadar paranın bulunması ve banka cüzdanı fotokopisinin Alman Konsolosluğuna sunulması gerekmektedir.

Konaklama Ve Seyahat İçin Yapılan Rezervasyonlar

Almanya turistik vize için seyahatlerde danışmanlık sahipleri nerede kalacaklarsa kalacakları yerin rezervasyon belgesini dosya içine koymak zorundadırlar.  Ayrıca orada bir evde kalacaklarsa ev sahibi ile yapılan kira sözleşmesini,  evrak dosyasına koymak zorundadırlar.  Aynı zamanda seyahat rezervasyon belgesinin de evrak dosyasına konulması gerekmektedir. Vize alacak olan kişinin tekrar ülkesine döneceğini kanıtlayan evraklar vize danışmanlıksunda bulunan kişinin seyahati bitiminde ülkesine geri döneceğini,  bir takım belgelerle kanıtlamak durumundadır.  Ücretli çalışan kişi ise işyeri ile yapılmış uzun vadeli bir iş yeri sözleşmesi,  çalışma sözleşmesi ve üzerine kayıtlı gayrimenkul tapu ve hisse senedi gibi belgeler varsa bunların da evrak dosyasına konulması gerekmektedir.

Vize Talep Formu ve Muvafakatname

Almanya turistik vize alacak olan kişiler Schengen vizesi kapsamındaki bütün ülkelere seyahat edebilir olacağından bu seyahat plan ve projesini dilekçede anlatması gerekmektedir.  Almanya turistik vize alacak olan kişiler 18 yaşından küçük olmaları durumunda ebeveynleri veya başka bir kişiyle seyahat edecek eklerse aileleri tarafından noter onaylı bir muvafakatname belgesini de evrak dosyasına koymak durumundadırlar.

Almanya Turistik Vize Danışmanlıksu Nereye Yapılmaktadır?

Almanya’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının vize danışmanlıkları direk Almanya Konsolosluğuna yapılmamaktadır.  Ancak Almanya Konsolosluğu’nun hizmet merkezlerine yapılabilmektedir.  Danışmanlık merkezleri İstanbul,  Ankara,  İzmir,  Bursa,  Gaziantep,  Antalya,  Trabzon ofislerinden danışmanlık işlemlerini yapabilirler.

Almanya’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının vize danışmanlıkları sırasında kalacakları süre ile belirlenen bir vize ücreti bulunmaktadır.  Bu ücret yetişkinlerle çocuklar arasında fark bulunmaktadır.

Almanya Turistik Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya turistik vize danışmanlıkları suresi Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.  Vize danışmanlık sürecinde Evrakların tamamlanıp biyometrik işlemlerinde yapıldıktan sonra evraklar teslim edilmektedir.  Vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi,  vize merkezi bulunan şehirlerden vize danışmanlıksunda bulunabilirler.  Ancak vize danışmanlık değerlendirmeleri Alman konsolosluğunun inisiyatifinde olduğu için bunun tam olarak bir süresi bulunmamaktadır.  Ayrıca Alman Konsolosluğu bazı tarihlerde tatil olduğu için bu tatil de göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 15 iş gününde vize danışmanlıkları sonuçlanmaktadır.  Ancak danışmanlık belgelerinin hepsinin tam ve eksiksiz olması aranan şartlardan biridir.  Bu belgelerin doğruluğu eksik olmaması vize almayı belirleyen işlemler arasındadır.  Almanya vize danışmanlıksunda bulunmak için seyahatten üç ay öncesine kadar danışmanlık yapma hakkına sahiptir.  Vize danışmanlık sonuçlanması ve değerlendirilmesi diplomatik temsilcilikleri ile ilişkilidir.  Bu süre 15 günü geçmemektedir.

Almanya’ya Gitmek İçin Çift Ve Çok Girişli Vize Nasıl Alınır?

Almanya’ya gidecek olan Türk vatandaşları turistik vize danışmanlıkları için mutlaka kendi bizzat başvurması gerekmektedir.  Danışmanlık için istenen evrakların tam,  eksiksiz ve doğru olarak sunulması gerekmektedir.  Kişilerden istenen mesleki durumlarına ilişkin bilgilerin hazırlanıp tamamlanması gerekmektedir.  Ancak Alman Konsolosluğu onların dışında farklı bir evrak isteme yetkisine de sahiptir.  Bu durum tamamen Alman konsolosluğunun inisiyatifindedir.

 Almanya Turistik Vizesi Almak İçin Express Vize Hizmeti Var Mıdır?

Almanya turistik vize danışmanlıksu için diğer İngiltere vizesinde olduğu gibi burada acil danışmanlık veya Express veya VIP seçenekleri bulunmamaktadır.  Herkes aynı eşit şart ve koşullarda vize danışmanlıksunda bulunmaktadır.

Öğrencilerin Öğrenim Vizesi İçin Sponsor Gösterme Zorunlulukları Var Mıdır?

Öğrenciler vize danışmanlık hizmetlerinde sponsor göstermek zorundadırlar.  18 yaşından küçük öğrenciler ise ebeveynleri ile birlikte seyahat etme zorunluluğu bulunmaktadır.  Bir başkasıyla seyahat edecekler ise ebeveynleri tarafından bir muvafakatname sunmak zorundadırlar. Almanya vize danışmanlıksu süreci yetkilendirilen kurumlar tarafından takip edilmektedir. Danışmanlıksu için evrakların ve pasaport işlemlerinin seyahatten 1 ay önce hazırlanması ve bitirilmesi önemlidir.  Çünkü bir de vize sonuçlanması için bekleme süresi eklenmektedir.  Almanya Schengen vizesine danışmanlık yapan kişilerin,  turistik vize veya onun dışında akraba,  arkadaş ziyareti vizesi veya öğrenci vizesi,  çalışma vizesi,  oturma vizesi gibi değişik kategorilerde vize danışmanlıkları yapılmaktadır.  Her bir kategorinin istediği evraklar birbirinden farklıdır.  Bu nedenle danışmanlık aşamasında doğru belge hazırlama ve belgelerin eksiksiz olarak sunulması ret almamanız açısından son derece önemlidir.

Ücretli Kişilerin Danışmanlık Evrakları

Almanya turistik vize danışmanlıksu için çalışan kişiler,  Sosyal Güvenlik Kurumu belgelerini,  şirkette çalıştığına dair şirket evrakını ve şirket tarafından yazılmış antetli kağıda izinli olduğunu belirten bir dilekçe ile danışmanlık yapmak zorundadırlar.  Almanya vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi şirket sahibi ise şirket ile ilgili vergi levhası,  ruhsat,  üzerine kayıtlı gayrimenkul varsa hisse senedi ve devlet tahvili belgeleri,  şirketinin resmi gazetede yayınlanmış haber fotokopisi şirkete ait imza sirkülerinin fotokopileri,  maaş bordroları mutlaka vize danışmanlık dosyasına koyulması gerekmektedir.

Almanya turistik vize danışmanlıksu için gerekli evraklar ve danışmanlık dilekçesi,   Almanca ve Türkçe olmak üzere 2 adet danışmanlık dilekçesinin bulunması gerekmektedir.  Evraklar vize hizmet merkezlerine teslim edildikten sonra olumlu veya olumsuz yanıt danışmanlık sahiplerine bildirilmektedir.  Evrakların verildiği andan itibaren,  bu konuda karar verecek olan merci Alman konsolosluklarıdır.  Dolayısıyla bu nedenle vize danışmanlık evrak dosyasının itina ile eksiksiz doğru ve tam olarak hazırlanması son derece önemlidir.  Ret alınması durumunda,  yüz kızartıcı suç olmadığı sürece vize reddi dilekçesi ile itiraz edebilir ve tekrar vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu