almanya

Almanya Transit Vizesi

 Almanya Transit Vize

Almanya Transit vize</strong>; yurt dışı seyahatlerinizde aktarma yapacağınız ülkenin vatandaşlardan istemiş olduğu geçici vize türü olarak tanımlanıyor. Seyahat etmek istendiğiniz ülkeye, başka bir ülke üzerinden seyahat edecekseniz mutlaka transit vize almanız gerekiyor. Yurtdışına 6 saatten fazla yapacağınız tüm aktarmalı seyahatler için mutlaka transit vizesi almak zorundasınız.  Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi olan Almanya, Schengen vizesi olmayan kişilerden mutlaka transit vizesi istemektedir.

Almanya’nın Transit Vizesi İstemediği Durumlar

Almanya hava alanlarından transit yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Transit vizesi istiyor. Eğer; Düsseldorf, Hamburg, Cologne/ Bonn, Munich, Frankfurt gibi havalimanından Almanya’ya aktarma yapacaksanız mutlaka Transit vizesi almak zorundasınız. Bu beş hava alanı üzerinde, Almanya’ya aktarmak yapacaksanız ve aşağıdaki maddelerde yer alan şartlardan herhangi birine uymanız halinde, transit vizesi almadan Almanya2ya aktarma yapabilirsiniz bu şartlar kısaca şunlardır;

 • Japonya, Andrro, San Marino, Kanada veya Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma izniniz varsa,
 • Geçerli Avrupa birliği ülkelerinden oturma iznine ya da vizeye sahipseniz.
 • Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Japonya gibi ülkelerinden vizeniz varsa,
 • Avrupa vatandaşı ile evli olmanız

Diplomatik hizmet ya da yeşil pasaporta sahip olmanız gibi durumlarda Almanya Transit Transit vizesi istememektedir.

Almanya’nın Transit Vizesi istediği Durumlar

Yukarıda belirttiğimiz şartlardan herhangi birine sahip olsanız bile aşağıdaki durumlara sahipseniz Almanya’ya aktarma yapmak için mutlak transit vizesi almak zorundasınız. Bu durumlar ise kısaca şunlardır;

 • Shangen ülkelerinden iki ya da daha fazla hava alanı üzerinden aktarma yapacaksanız,
 • 12 saatten fazla aktarma süresine sahipseniz
 • Açık biletiniz varsa
 • Bu belirtiğimiz durumlardan herhangi birine sahip olmanız Almanya transit vizesi almanızı zorunlu kılıyor.

Almanya Transit Vize Çeşitleri Nelerdir?

Almanya transit vize</strong>; hava alanı transit vize shangen ülkelerine giriş yapılmasını gerekli kılan Transit yolculuk vizesi olmak üzere iki çeşide sahiptir. Almanya hava alanında kısa süreliğine bile bekleseniz de mutlaka hava alın transit vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Diğer transit vize çeşidi i ise Shangen ülkeleri dahil olmak üzere, üçüncü bir ülkeye giriş yapmak istediğinizde minimum iki kere aktarma yapacak ilk aktarmanın Almanya hava alanda olması haline shangen transit vizesi olması gerekmektedir.

Almanya Transit Vize Danışmanlıksu

Almanya transit vize danışmanlıklarınızı bir ay öncesinden yapmanız gerekiyor. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz bunu için gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde almanız gerekmektedir. Almanya transit vizesi alabilmek için seyahat ettiğiniz güzergâh ve detayları ile Almanya Konsolosluğu veya konsolosluğunu yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine danışmanlık yapması gerekmektedir.

Almanya Transit Vizesi Danışmanlıksu Kaç Günde Onay Alır

Eğer Almanya transit vizesi danışmanlık şartlarına uygun olmanız halinde, transit vize danışmanlıklarını minimum bir ay öncesinden yapmaları gerçekleşiyor danışmanlıkların onay alması ise işlemlerin yoğunluğuna ve istenen belge ve evrakların incelenmesine göre değişmekte ve minimum 15 gün maksimum ise 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu durum ticari vize danışmanlıklarında ise bir hafta ile 20 gün içerisinde değişmektedir.

Almanya Transit Vizesi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

Almanya’ya seyahat etmek için gerekli şartlara sahip olmayanlar için istenen Almanya transit vize danışmanlıklar için gerekli evrak ve belgeler vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Almanya Hava alanı transit vize danışmanlıksu için gerekli evrak ve belgeler şunlardır;

 • 2 tane yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf, Seyahat edecek kişi ya da kişiler tarafından doldurulmuş vize danışmanlık formu
 • Yaklaşık 10 yıl içerisine alınan, 2 sayfası boş ve en az 6 ay süresi olan pasaporta sahip olmanız
 • Sahip olduğunuz pasaportun ilk iki sayfasını fotokopisi
 • Rezervasyonlarınız, uçuş biletinizi orijinali ve fotokopileri
 • Varmak istediğiniz ülkeye ait vizeniz ya da ikamet izninizin yer aldığı pasaport bölümünün fotokopisi ya da seyahat edeceğiniz ülkeye giriş yapmak için izniniz olduğunu ifade eden belge ya da evraklar

İkamet ettiğiniz ülkede yaşıyor ve kurulu bir düzeninizin olduğun gösteren belge ve evraklar ve harcı isteniliyor.

Almanya Transit Vizesi Almazsam Ne Olur?

Uluslararası seyahatlerinizde aktarma yapacağınız ülkeye transit vizesine sahip olmanız isteniyorsa ve siz de bu vizeye sahip değilseniz, havaalanında yetkili kişiler tarafından seyahatiniz engellenir.  Havayolları kurallarına göre transit vizesi olmayan vatandaşlar, gümrük polisi ya da yetkili kişi ya da makamlar tarafında cezaya tabi tutularak sınır dışı edilirler.

Almanya Aktarmalı Geçişler İçin T.C Vatandaşından Vize istiyor Mu?

Türk vatandaşı olarak resmi bir pasaportunuz yoksa ve shangen ülkelerinden yasal bir izniniz bulunmuyorsa Almanya Transit geçişlerinizi için transit vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Ancak schengen ülkelerinden bir vize ya da izniniz varsa, Almanya transit geçişlerinizden dizden transit vizesi istenmemektedir.

Almanya Transit Vize Ücreti Nedir?

Almanya transit vize danışmanlık yapacak olanların en çok merak ettiği konulardan birisi de vizenin ücretli olup, olmamasıdır. Transit vizenin diğer vizelerden hiçbir farklı olmadığından dolayı danışmanlık sırasında belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Ücretler Almanya konsolosluğunu belirlemiş olduğu tarifeler üzerinden belirleniyor.

Kimlerin Almanya Transit vizesi Alması Gerekmez

Türkiye Cumhuriyetinden resmi pasaportu bulunan ya da diplomatik pasaporta sahip olanlar Almanya transit vize lamasına gerek yoktur.   Bunun dışında shangen ülkelerinden vizesi olanlar veya da burada ikamet ettiğine dair belge ya da izni bulunanlar mecburi değiller.  Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Japonya, Andrro ve Kanada gibi ülkelerde ikamet edenler ve oturma iznine sahip olanlar da Almanya transit vizesi almıyor.  Avrupa birliği vatandaşlarından serbest dolaşım hakkına sahip yakınları olanlar transit vizesi almalarına gerek yoktur.

Schengen Vizesi ile Almanya’dan Aktarma Yapılabilir mi?  

Almanya’dan aktarma yapacakların en çok merak ettiği konulardan birisi de Shangen vizesi ile Almanya transit vizesi olmadan aktarma yapıp yapmayacağıdır. Eğer Almanya’dan, isterseniz de hava yolu üzerinden shangen vizesi ile transit geçiş yapabilmeniz mümkünüdür.

Transit Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ürün ya da hizmette olduğu gibi Almanya transit vize alırken ya da transit vize danışmanlıksunda bulunurken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunuyor. Her şeyden önce vize işlemlerinizde şart kılınan konaklama organizasyonları ile öngörülen ulaşım araçlarını kanıtlayan belge ve evraklarını konsolosluğuna takdim etmeniz gerekiyor. Öte yandan Almanya konsolosluğu ya da yetkilendirilmiş vize merkezleri, bilet isterse de biletinizin orijinalini ibraz etmelisiniz. Transit vize danışmanlıksunda konsolosluğa vereceğiniz bütün belge ve evrakların yeni düzenlemiş olmasına dikkat edin. Vize danışmanlıklarınız için hazırladığınız bütün belge ve evrakların Schengen kurallarına uygun olmasına ve eksiksiz olmasına dikkat edin. Eğer daha önce transit vize danışmanlıksunda bulunmadıysanız, danışmanlıkya mutlaka kendiniz gelmeniz gerektiğini unutmayın. Ya da daha önce transit vize danışmanlıksu yaptıysanız ve-ta v transit vizeniz varsa ve bu vizeler ile başka ülkelerin ziyaret ettiyseniz yeni transit vize danışmanlıknuzda nedenlerini Almanya konsolosluğuna nedenlerini anlatmanız gerekmektedir. Eğer Almanya’ya şahsi aracınız ile giriş yapacaksınız aracınızı ruhsat ve ehliyetinizi evraklarınız ile konsolosluğa, ibraz etmelisiniz. Eğer araba b başka bir şahsa aitseniz de arabanın sahibinde izin yazısı alarak bunu konsolosluğa vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu