almanya

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize danışmanlık evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya North Vize temsilcilerimizi telefon ile arayıp detaylı bilgileri öğrenebilir siniz

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

1.Danışmanlık formu: Her danışmanlık sahibi için doldurulmuş ve danışmanlık sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafından imzalanmalıdır)
2.Küçükler için (18 yaş altı) Velayet sahibi/sahiplerinin danışmanlıkda bulunması gerekir ya da danışmanlık için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet kararı ibraz edilmelidir. Danışmanlık ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffaka name aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize danışmanlık formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.
3.Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da danışmanlık sırasında ibraz edilmelidir.
4.Fotoğraf: 1 adet biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz resim (6 aydan eski olmamalı ve 35×45 mm ebatlında olmalı).
5.Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar.

*Almanya Öğrenci Gezi Vizesi danışmanlıklarında aşağıdaki destekleyici belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

  • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
  • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belgeler.
  • Almanya´daki kardeş okul davetiyle seyahat ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren detaylı yazı
  • Türkiye´deki okulun davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren yazısı.
  • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge;
  • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı
  • Son 3 aya ait maaş bordrosu

**Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.

***Refakat eden öğretmenler ayrıca İş Seyahati Vizesi gerekli belgeleri ibraz etmelidirler.

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi Danışmanlıksu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

•Öğrenci gezisi amacıyla yapacağınız vize danışmanlıksu için yukarıdaki sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Her bir öğrenci için ayrı danışmanlıkda bulunulması şarttır. Evrakların ibraz edilmemesi durumunda danışmanlıknuz ancak eksik evrak dilekçesinin imzalanmasıyla kabul edilir.
•Gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen gözönünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir.
•Belirli bir maddi geliri olmayanlar ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.
•Reşit olmayan çocuklar için pasaport teslim vekaletnamesi ni yasal velisi/velileri ıslak imzalı olarak ibraz etmelidirler.
•18 yaşını dolduran herkesin kendisi danışmanlıkda bulunması gerekmekte. Reşit olmayanlarda ise velayet sahibi danışmanlık evrakını imzalar.
•Schengen Vizesi ile 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Schengen Bölgesine kısa süreli seyahatler yapılabilir. Bu hesapla, iki yıllık bir vize (C 2) ile 4 kez 90 günlük seyahatte bulunulabilir, fakat en geç kesintisiz 90 günün sonunda Schengen Bölgesinden çıkış yapılmalıdır. Başta ziyaret, turistik veya ticari seyahatler için alınması gereken doğru vize Schengen Vizesi´dir.
•Schengen Bölgesi 26 ülkeden ibarettir: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.
•Vakitlice Almanya Vizesi danışmanlıksunda bulunulması önemle tavsiye olunur: Vize Bölümü, eksiksiz ibraz edilen vize danışmanlıkları hakkında, danışmanlık evrakı Vize Bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde karar vermek zorunda. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden danışmanlıkda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte danışmanlıkda bulunmamalısınız.
•25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize danışmanlıksunda da 12 yaşını doldurmuş danışmanlık sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir.
•Parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi´nde (VIS) saklanacaktır. Bir kez parmak izi verdikten sonra bu süre zarfında yapacağınız diğer schengen vize danışmanlıklarınızı vekil tayin ettiğiniz bir kişi aracılığı ile de yapabilirsiniz.
Yetkilendirme için vekaletname metnine Ek Formalar alanından ulaşabilirsiniz. Beş yıllık süre dolduktan sonra yeniden parmak izi alınması gerekecektir.

•Eğer işiniz gereği veya ailevi nedenlerden ötürü sık sık veya düzenli olarak Almanya´ya gitmek zorundaysanız uzun süreli vize talebinde bulunmanız ve bunun için gerekli belgeleri ibraz etmeniz tavsiye olunur.
•Vizesi olan bir kişinin koşulsuz şartsız Almanya´ya giriş hakkı olduğu algısının doğru olmadığını belirtmek isteriz. Bu konuda nihai karar mercii yetkili hudut kontrol makamlarıdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu