almanya

Almanya İşçi Vizesi Koşulları

Almanya İşçi Olarak Çalışmak

Almanya işçi olarak çalışmak için bir takım kurallar bulunmaktadır.  Bunun yanı sıra işverenin belli şartlarını yerine getirmek zorundasınız.  Almanya çalışmak için başvuracak kişilerin eğitimleri,  en son hangi okulu bitirdikleri veya sahip oldukları sertifikalar,  bütün bunlar işveren tarafından bakılarak ona göre tercih yapılmaktadır.  Almanya’da işçi olarak çalışmayı düşünenler,  orada işçi olarak çalışma şartlarının ne olduğuna bakmak gerekmektedir.  Öncelikle Almanya’da çalışmak için bir yabancı dil bilmeniz gerekmektedir.  Bu İngilizce ‘de olabilir ama Almanca bilmeniz tercih edilmektedir.  Tabii bunlardan daha önemlisi Almanya’da çalışabilmek için çalışma izni çıkarmış olmamız gerekir.  Çalışma izni çıkarmanın birtakım şartları ve kuralları vardır. Öncelikle Almanya’da Sahip olduğunuz sertifikalar veya diplomaların orada geçerli olabilmesi için denkliğinin bulunması gerekmektedir.  Elbette herkes eğitim aldığı alanda çalışmak ister,  ancak kendi mesleğini yapmak yabancı bir ülkede o kadar kolay olmamaktadır.  Örneğin bir Tıp Doktoru Almanya’da doktorluk yapamaz,  bir avukat Almanyada avukatlık yapamaz.  Bu nedenle gideceğiniz ülkenin eğitimi ile denk durumda olabilecek bir takım koşulları yerine getirmek gerekmektedir.

Almanya’da Çalışmak İçin Yerine Getirmek Gereken Koşullar Nelerdir?

Bunun için yapılması gereken şey eğitim gördüğünüz alanda,  sahip olduğunuz diplomanın Almanyada geçerli olup olmadığını öğrenmektir.  Bunun için de mesleki niteliklilik denilen nitelikli gereklerini yerine getirmek ve bunun için Almanya’da yasal olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.  Örneğin tıp doktoru,  psikolog,  hemşire,  avukat,  öğretmenlik gibi meslekleri yapabilmek için mutlaka bunlarla ilgili yeterli denkliğinin olması gerekmektedir.  Bunun dışında bazı meslekler denklik ihtiyacı gerektirmeyen mesleklerdir.  Örneğin eczacı iseniz Almanya’da bir sağlık kurumunda veya bir firmada medikal konularla ilgili bir firmada çalışabilirsiniz. Almanya işçi olarak çalışmak için öncelikle iş bulma Kurumundan veya internetten eleman arayan siteleri araştırarak bakabilirsiniz.  İnternette bu konuda yardımcı olacak birçok web sitesi bulunmaktadır.  Buralara CD’lerinizi gönderip bu konuda uygun olan işleri mail adresiniz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.  Ayrıca sosyal ağlar üzerinden veya gazete üzerinden de iş bakabilirsiniz.

Almanya’da Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

 Almanya işçi olarak çalışmak için bazı belgelere ihtiyacınız vardır.  Hangi iş alanında, hangi sektörde iş arıyorsanız o iş yerinin istediği bir takım belgeler bulunmaktadır.  Şirketlerin birçoğu email aracılığıyla danışmanlıkları kabul ederler, bazı şirketler ise direkt internet üzerinden de danışmanlıkları kabul etmektedir.  Bunun için öncelikle kendi özelliklerinizi ve ne tür bir iş aradığınızı açık bir şekilde yabancı dil Almanca olmak üzere yazmanız belirtmeniz gerekmektedir.  Bu danışmanlık mektubunda yapabileceğiniz işler,  nitelikleriniz,  daha önce bu konuda çalıştıysanız tecrübeleriniz ve bütün sahip olduğunuz özellikleri yazmanız gerekmektedir.  Ardından iyi donanımlı fotoğrafınızın da bulunduğu CV hazırlamanız gerekmektedir.  Onun dışında hangi sertifika ve diplomalara sahip olduğunuzu açıklamanız gerekmektedir.  Ardından bütün bu niteliklerinizi gösteren referanslarınız ve daha önce çalıştığınız işverenin sizin için yazdığı bir tavsiye mektubu varsa eklenmektedir.  Sertifikalarınız Almanca değilse bunları Almancaya çevirmeniz gerekmektedir.  Sunduğunuz belgeler sonucunda sizin işe alınmanız için karşı tarafı ikna etmeniz gerekir.  Bunun için belgeleriniz karşı taraf tarafından olumlu karşılanırsa size bir ön görüşme için davet gönderilir.  Ancak bu olumlu veya olumsuz olabilir.

Teklifiniz Olumlu Karşılanırsa

Almanya işçi olarak çalışmak için teklifiniz olumlu karşılanırsa mülakat yani ön görüşmeye çağrılırsınız.  Orada kendinizi daha iyi ifade etmeniz gerekmektedir.   Ön görüşmeye gitmeden önce başvurduğunuz şirket hakkında genel bir bilgi edinmeniz faydalı olur. Çünkü o görüşmenin en iyi ve faydalı olması için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir.  Kabul edilip edilmediğiniz her iki durumda da olumlu veya olumsuz size bildirilir.  İşe kabul edilmeniz durumunda bir iş sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir ve bunu tabii en doğrusu dikkatli bir şekilde okumak ve anlamaktır bu konuda bir danışmanlık firmasından yardım alıp bu sözleşmenin ayrıntılarını onlardan daha iyi öğrenebilirsiniz.

Almanya’da Çalışmak Mümkün Mü?

Almanya 1970 yılında Türkiye’den büyük oranda işçi alımı gerçekleştirmişti.  Şimdi ise Almanya işçi olarak çalışmak için günümüzde buna benzer Almanya ve Türkiye ile Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde tekrar Almanya Türk işçilerinin alacağını ve mesleklerini yapabilme imkânları Sağlayarak bir uygulama başlattı.  Bu uygulama 30 Eylül 2019 tarihinde pilot olarak başlatıldı. Bununla ilgili Almanya iş danışmanlıksu için yeni bir göçmenlik anlaşması hazırlamaktadır.  Ancak bunun için Almanca dil yeterliliği olması gerekmektedir.  Almanca dil eğitimi yeterliliği olan kişiler sahip oldukları diploma ve sertifikalarla kendilerine uygun bir iş bulabilir ve iş danışmanlıksunda bulunabilirler.

 Almanya’da İş Bulmak İçin Ne Yapılmalı?

Almanya, işçi alımı için 2 farklı seçenek sunmaktadır.  Bir tanesi beyaz liste diğeri ise yüksek lisans eğitimine sahip kişilerin başvurabileceği bir alımı danışmanlıksu.  Bunun için de mavi karta sahip olmak gerekiyor.  Bu proje kapsamında bir alternatif ortaya çıktı.  Yabancı uyruklu prezantabl işçiler belli bir taban puanı ve proje modeline göre uygun iş yerlerinde çalışma imkanları bulabilecekler.  Bu kişiler daha önce mesleki eğitim alan kişiler ve Almanya’da mesleklerini icra edebiliyorlardı.  Ancak bugün yapılan,  bugün yürürlükte olan anlaşma gereği eskisinden biraz daha farklı olmaktadır. Öncelikle 1000 kişilik bir deneme pilot uygulama ile başlanmakta,  ancak önümüzdeki yıllarda bu miktar daha da arttırılarak Almanya daha fazla işçi alacaktır.  Üniversite mezunu olanların Almanya’da denkliğini almaları durumda iş bulmaları ve mavi kart alıp çalışma izni almaları daha kolay olmaktadır.  Hatta bu kişiler ailelerini ve çocuklarını da Almanya’ya yanlarında getirebilme olanağına sahipler.  Bu mavi karta sahip olan kişiler Almanca bilme mecburiyetleri de bulunmamaktadır. Bunun için bir Almanca sertifikasına da ihtiyaç yok. Fakat mesleki diploması olanlar,  uygulamaya göre beyaz dizisi için olan mesleklerde diploma ve denklik sağlayarak iş bulabilmektedirler.  Bunun için işçi olarak Almanya’ya gitmeyi düşünen kişilere danışmanlık sunan firmalar bulunmaktadır.

 Almanya’ya İş Danışmanlıksu Nasıl Yapılacak?

Almanya’da işçi veya herhangi bir konuda eleman açığı olan meslekler daha çok vasıflı elemanlardır.  Bunlar herhangi bir işte çalışabilirler.   Bunun yanında,  metal işleme,  elektrik mühendisliği,  endüstriyel ve teknik alanda alınan eğitim diplomasına sahip olanlar yer almaktadır.  Ayrıca turizm,  otel işletmeciliği, endüstri dalları ile ilgili olan meslekler,  lojistik,  kreş öğretmenliği, ressamlar,  catering işinde çalışanlar,  bahçe düzenlemesi uzmanı,  fırıncı, kasap gibi eleman açıkları bulunmaktadır. Alçı,  sıvacı,  şoför,  marangoz,  beton işçileri,  kuaför gibi alanlarda da eleman açığı bulunmaktadır.

Almanya’da İşçi Olabilmenin Koşulları

Almanya’da işçi olarak çalışmak için bu programa katılma koşulları aranmaktadır.   Öncelikle bu bir proje ve bu proje kapsamında Almanya’ya göç etmenin temel koşulu resmi bir mesleki eğitim diplomalarının olması gerekmektedir.  Almanya’daki iş piyasasında eksik olan ve oraya entegrasyonu sağlanabilecek elemanların alınmasıdır.  Bunun için Almanca bilmek ön koşulu şart olması da aranmaktadır ve Almanya’da yakın tanıdık Ve akrabaların olması durumunda Almanya’ya işçi olarak gidecek olan kişilerin işini biraz daha kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında Fransızca ve İngilizce bilmeleri durumunda da danışmanlıklar değerlendirilmektedir.  Danışmanlık sahipleri Almanca bilmeyen kişilerin İngilizce veya Fransızca bilmeli durumunda da danışmanlıkları kabul edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu