almanya

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya Çalışma İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya çalışma izni almaları için öncelikle Almanya çalışma vizesine ihtiyaçları vardır.  Almanya çalışma izni için Alman Konsolosluğuna veya Büyükelçiliği’ne danışmanlıkda bulunmak gerekmektedir.  Vize danışmanlıksunda bulunmadan önce ise Almanya’da bir şirketten ve bir işyerinden çalışmanız için teklif almış olmanız gerekmektedir.  Bu iş teklifinin ardından o şirketle aranızda bir anlaşma yapmamız gerekiyor.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya yabancı ülke vatandaşları için özellikle çalışma izni açısından bazı sınırlamalar getirmektedir.  Bu koşullarından biri de Avrupa Birliği üyesi vatandaşı olup olmadığınızdır.  Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birinin vatandaşı iseniz çok fazla Sorun yaşamazsınız,  ancak Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olmadığı için onun birtakım şart ve koşullarını sağlamanız gerekmektedir.  Almanya’da bulduğunuz için öncelikle Alman kurumlarınca uygun olması gerekmektedir.  Almanya’daki işyerine başvurabilmeniz için o bölgede sizin pozisyonunuz da başka bir çalışacak vatandaşın olmaması gerekmektedir. Belli şartları sağlamanız durumunda bir Çalışma vizesi almanız söz konusu olabilir.  Bir Türk vatandaşı olarak üniversite eğitimini Almanya’da tamamlamış iseniz mezun olduktan 2 yıl içinde Almanya’da bir iş danışmanlıksunda bulunabilir,  orada çalışmaya devam edebilirsiniz.  Şayet eğitiminizi bitirip Türkiye’ye dönmüş iseniz Almanya’ya altı aylık biri vize alarak oradaki yabancılar göçmen bürosuna müracaat edip oturma izni danışmanlıksunda bulunabilirsiniz.

Almanya’da Hangi İş Danışmanlıksu Yapılabilir?

Almanya’da çalışabileceğiniz alanlardan biri bilişim teknolojisi veya Mühendislik alanlarından herhangi biri ise Almanya dil sertifikanızın olması gerekmektedir.  Ancak bu mesleklerin dışında bir mesleğiniz varsa Almanya çalışma izni vizesi bu sefer dil yeterliliği belgesi istemektedir.  Almanya çalışma izni vizesi danışmanlıksunda bulunabilmek için Türkiye’den bir üniversite diplomanızın olması ve Almanya’da da bu üniversite diplomasının denkliği olması gerekmektedir.  Eğitimini yurtdışında tamamlayanlar için eğitiminizi yurt dışında herhangi bir ülkede tamamladıysanız yapmak istediğiniz iş Almanya’da çalışma koşullarına uyması ve beyaz liste olarak belirtilen listede yer almanız gerekmektedir.  Beyaz liste iş danışmanlıksunda bulabilmek için de çalışacağınız iş alanının Alman çalışma bürolarına verilmiş olması gerekmektedir.  Üniversitedeki eğitimi Almanya’da denkliği kabul edilirse işe kabul edilirsiniz. O zaman Almanya çalışma izni vizesine danışmanlık yapabilirsiniz.  Ancak bu danışmanlıkda bu denkliği göstermek zorundasınız.

 Almanya’da Çalışma İzni Çıkarabilmek İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanya çalışma izni için başvurmak zorundasınız. Bu durumda yapmanız gereken, çalışacağınız iş üç aydan fazla çalışacağınız bir işse uzun süreli bir vize danışmanlıksu yapmanız gerekmektedir.  Buna da D Vizesi denilmektedir.  D Vizesi için ve ona göre oturma izni ve çalışma izni evraklarını tamamlamış olmanız gerekmektedir.

 Ulusal D Tipi Vize Evrak Listesi

Ulusal D tipi vize danışmanlıksu için,  danışmanlık formu,  pasaport,  biyometrik fotoğraf bulunması gerekmektedir. Ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi önlü arkalı,  tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus müdürlüklerinden alınması gereken nüfus kayıt örneğinde bütün geçmişe ait evlilikler varsa belirtilmiş olması,  çocuk varsa kaç çocuk olduğunun belirtilmiş olması,  boşanmalar varsa bunların da bildirilmiş olması ve ebeveynler hakkında bilgilerin nüfus kayıt örneğinde belirtilmiş olması gerekmektedir.  Ayrıca oturduğunuz yerin İkamet adresi,  sağlık sigortası,  sizin özgeçmişiniz,  kendinizi anlatan gelişmiş bir CV,  iş sözleşmesi,  Almanya’dan almış olduğunuz iş teklifi,  firmanın adı ve adresi,  firmanın verdiği iş ilanı ve hangi görev ve departmanda eleman arandığını belgeleyen yazı,  ayrıca yapacağınız iş için tam zamanlı veya yarı zamanlı olup olmadığının bildirilmesi,  alacağınız maaşın Euro cinsinden brüt miktarı,  yabancı bir ülkeden aldığınız üniversite diploması istenmektedir. Ayrıca yurt dışında bir eğitim aldıysanız bunun için denklik belgesi,  Almanya’da alınmış mesleki bir eğitim varsa bunun diploma belgesi, olmalıdır.

 Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin Dil Şartı

Almanya çalışma izni vizesi ve oturma vizesi almanız için öncelikle A1 dil düzeyi olan Almanca yeterlilik belgenizin olması gerekmektedir.  Bunun için sertifikanızın olması gerekir.

 Almanya Çalışma İzni Alabilmek İçin A1 Sertifikası Nedir?

Almanya’da iş danışmanlıksu,  çalışma ve oturma izni alabilmeniz için A1 sınavı vermiş ve başarılı olmuş bir sertifikanın olması gerekmektedir.  Bu A1 sertifikası temel derecede Almanca bildiğinizi göstermektedir.  A1 sertifikası Almanya’da günlük konuşma dili olarak bilinmektedir.  Ancak A1 sertifikasına sahipsiniz,  orada yapacağınız iş A1 sertifikası koşullarına uygun bir iş olmalıdır. İşyeri sizden B1- C1 gibi sertifikaları da isteme hakkına sahiptir.  Almanca bilmeme durumunda,  Almanya’da bir iş danışmanlıksu ve oturma izni almak mümkün değildir.  Ancak yeterlik sınavından Almanca bildiğinize dair bir belgenizin olması gerekmektedir.

Almanya’da Çalışmak Vize Almak Ve Mavi Kart Sahibi Olmak

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden vatandaşlar Almanya çalışma izni ve oturma izni almaları için bir Shcengen vizesi almaları gerekmektedir.  O da mavi kart diye adlandırılan bir karta başvurmanız gerekmektedir.  Ancak mavi karta başvurabilmek için,  yıllık 44 180 Euro kazanmanız gerekmektedir.  Almanya’da yapacağınız meslek,  bilişim teknolojisi,  doktor gibi meslekler ise bu miktar 34- 35 bin Euro olması gerekmektedir.  Mavi kart sahibi olan kişiler yaklaşık 33 ay sonra süresiz oturma izni alarak Almanya’da oturma izni alabilirler.

Almanya’da Aranan Meslek Grupları

Almanya,  Berlin Bölge Müdürlüğü özellikle bilişim teknolojileri konusunda nitelikli eleman aramaktadırlar.  Bu elemanların Almanya’da iş bulma şansı oldukça yüksektir.  Bilişim ve Bilgisayar Mühendisliği alanında Almanya’da personel açığı bulunmaktadır.  Şayet böyle bir mesleki eğitiminiz varsa Avrupa Birliği vatandaşı olmasanız da Almanya’da iş danışmanlıksu ve oturma iznine başvurabilirsiniz. Almanya’da iş danışmanlıksu yapıp çalışma izni ve oturma izni almak isteyen Türk vatandaşları,  Almanya’daki mesleki açığın karşılanacağı elemanları almaktadır.  Özellikle bilişim teknolojisi konusunda meslek sahibi olan ve Mühendislik alanında meslek sahibi olan bu kişiler Almanya’da iş danışmanlıksunda bulunabilirler. O durumda Almanca bilme şartı aranmamaktadır.

Almanya’da İş Danışmanlıksu Ve Oturma İzni Alacak Diğer Meslek Grupları

Almanya’da çalışmak isteyen Tıp doktorları diplomalarının renklerini sağlamak zorundadırlar.  Aşçılar nitelikli personel grubuna girmektedir.  İstihdam Bölge Müdürlüğü Almanya’da yaşayan Türklerin çok fazla olması sebebiyle,  aşçı alımı o Kadar Kolay olmamaktadır.  Diplomalarını kabul ettiren kalifiye personellerin,  bilgisayar uzmanları gibi meslek sahibi olanlar,  Almanya’ya bağlı firmalarda yönetici olarak çalışabilmeleri için,  yine Almanya Berlin bölge müdürlüğünden yetki almaları gerekmektedir.  Bunun dışında üst düzey yöneticiler,  Almanya’da çalışabilmeleri için asistan dairesinin onayını getirmeleri gerekmektedir. Üst düzey yönetici oldukları için ancak üniversitede ders vermek veya bilimsel araştırmalar yapmak için gitmek isteyen kişiler de yine Berlin bölge müdürlüğünden onay almaları gerekir.  Onay alması gerekmeyen danışmanlık sahiplerinin de mutlaka Almanya’ya giderken vize alma zorunlulukları vardır.

Almanya’da İş Danışmanlıksu Ve Oturma İzni Alabilmek İçin

Almanya’da Türkiye’den iş danışmanlıksunda işe kabul edildiğini,  Türkiye’den öğrenip vize ve oturma izni için başvurmaları gerekmektedir.  Bir de Almanya’da iş danışmanlıksunun kabul edilmesi için orada görev yapacağı departmanda onun yapacağı işi Alman vatandaşlarından ve Avrupa Birliği üyesi vatandaşlarından kimsenin bulunmaması durumunda Türkiye’den iş danışmanlıksu kabul edilmektedir.  Almanya’da çalışmak için iş ve oturma iznine başvuran kişiler eşlerini ve Çocuklarını yanında Almanya’ya götürebilme hakkına sahiptir. Görev suresine bağlı olarak iş danışmanlıksuna kabul edilen kişiler,  bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilir, hatta bunun için yabancılar dairesine sormaya gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu