almanya

Almanya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Almanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Kültürel dokusu, tarihi yapıları, geniş ormanı modern ve şehri lüks yaşantısı ile eşsiz bir ülke olan Almanya her yıl ülkemizden ve dünya da binlerce misafire ev sahipliği yapmaktadır.  Günümüzde Almanya’yı ziyaret etmek isteyen binlerce Türk vatandaşı bulunuyor. Kimileri gezip görmek, kimileri iş amaçlı, kimileri eğitim amaçlı kimileri arkadaş akraba ziyareti için ziyaret ettiği Almanya sizi kabul etmek için ziyaretinizin türüne göre sizden vize istemektedir. Örneğin; arkadaş ve aile ziyareti etmek için Almanya’ya seyahat etmek istiyorsanız mutlaka Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi almanız gerekiyor.

Almanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Detayları

Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi Schengen vizesi kapsamında bulunan bir vize çeşidi olup, arkadaş veya ailesini ziyaret etmek arzusunda olan kişi ya da kişilerin, alabileceği vize çeşididir. Bu vize çoğunlukla 3 aydan daha fazla süreli seyahatler için alınıyor.  Bu vizeye başvuracak kişiler evrakları ve davetiyelerini alarak yetkilendirilmiş kurum ya da kuruluşlara danışmanlık yapmaları gerekiyor.  Almanya turistik vizesi ya da C tipi vize olarak da isimlendirilen bu vizesini almak için mutlaka davetiyenizi ve pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Almanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi danışmanlıklarınız için hazırlayacağınız belge ve evrakların güncel tarihli olmasına dikkat etmeniz çok önemlidir. Bunun dışında elinizde olması gereken evrak ve belgeler kısaca şunlardır;

  • Pasaport
  • Yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanınızın hem ön hem de arka yüzünün fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap özeti,
  • Almanya belediyesi tarafından onay almış davetiye ya da davet belgesi

Yukarıdaki maddelerde yer alan belge ve evraklar sadece ziyaret amaçlı gidenler için geçerlidir. Bunun dışında eğer kişi tedavi olmak maksadı ile yurtdışına gitmek isterse tedavi olacağı hastane ya da sağlık kuruluşunun kabul belgesi ya da danışmanlık yapan kişinin Almanya’da tedavi olmasını gerçekleştiren heyet raporunun aslı gerekiyor.

18 Yaş Altı Almanya Aile Ziyareti Vizesi Danışmanlık Evrakları

18 yaş ve atlı çocuklar için vize danışmanlıksunda yukarıdaki belgeleri ek olarak ebeveynleri tarafından verişmiş noter onaylı izin belgesi ya da çocuğun velayetini tek başına olduğunu gösteren bir belge olması gerekmektedir.

Öğrenciler, Çalışanlar ve Memurlar İçin Ek Olarak

Eğer Almanya’ya eğitim görmek için gidiyorsanız genel belge ve evraklara ilaveten öğrenci belgesini de Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi danışmanlıksunda bulundurmanın gereken belge ve evraklar arasında yer alması gerekiyor.

Bunu dışında memurlar yaptığı işe ilişkin açıklayıcı çalışma belgesi ile izin belgesi, SGK giriş bildirgesi, maaş bordrosu, SGK/ BAĞ-KUR dökümü gibi belgeler de bulundurması gerekiyor.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesinde En Önemli Evrak Hangisi

Elbette aile arkadaş ziyaretin danışmanlıksunda bulunduracağınız evrakların her biri çok önemlidir.  Eksik bir belge olması halinde danışmanlıknuzu belki de reddedilebilir. Ancak bu vizeyi çıkartmak için Almanya’da yaşan bir yakınınız tarafından size davetiye göndermesi ve bu davetiyenin de Almanya belediyesi tarafından onaylanmış olması ve sizin bu belgeyi ya da davetiyeyi vize danışmanlık merkezlerine ibraz etmeniz çok önemlidir.

Almanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Danışmanlıksunda Parmak İzi Şartı Nedir

Aile arkadaş ziyareti vize danışmanlıksunda parmak izi şartı 0 ile 12 yaş arası çocuklarda zorunlu olmamaktadır. Fakat daha önce C tip vizesi danışmanlıksu yapmayan yetişkinler için 5 yıl süreli olmak üzere parmak izi işlemi zorunludur.  Özellikle 2014’te çıkartılan yasaya göre, Schengen ülkelerini vize danışmanlıklarından parmak izi şartı öngörüldü.  Ancak daha önceden C tipi vizesi almış ve daha önce parmak izi vermişseniz, Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi danışmanlıksunda yeniden parmak izi vermenize gerek yoktur.

Danışmanlıklar Nereye Yapılıyor?

Herksin bildiği kadarı ile çeşitli sebeplerden dolayı Almanya’ya gidecek olan vatandaşlar vize danışmanlıklarını Almanya konsolosluğuna, büyükelçiliğe ya da konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerine yapmaktaydı Anacak aile arkadaş ziyareti vizesi danışmanlıklarını Almanya konsolosluğu ya da büyükelçiliğe değil de konsolosluğun belirlemiş olduğu outsource edilmiş vize merkezi ya da kurumlara yapılması gerekiyor. Ülkemizde ise Ankara, İstanbul, Trabzon, Burs, İzmir, Antalya ve Gaziantep’te faaliyet gösteren vize merkezlerine danışmanlık yapılabilmektedir.

Aile Arkadaş ziyareti Vizesi İçin Gönderilen Davetiyede Birden Fazla İsim Yer Alır Mı?

Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi çıkarmak isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de Almanya belediyesi tarafından onaylanmış davetiyenin üzerinden birden fazla ismini yer alabileceğidir.  Eğer Almanya2ya ailece ya da birden fazla kişi ile davet edilmişseniz bütün kişileri ismini tek davetiyede yazılı olması mümkündür. Ancak danışmanlık işlem s davetli olan herkes bu davetiyeni birer kopyasını alarak vize danışmanlık işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Vize Danışmanlıksunda Sunulan Banka Hesap Dökümünde Ne Kadar Para Olması Gerekir?

Vize danışmanlıkş yaparken en önemli konulardan birisi olan hesap dökümünde belirli tutarlarda paranızın olması gerekmektedir. Yani son 3 aylığınız minimum dört bin Türk lirası bakiyeye sahip kaşesi ıslak imza ve banka imza sirküleri ile yetkili kurumlara ibraz edilmesi gerekiyor.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Danışmanlıksu Ücretli Mi?

Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi danışmanlıksunda belirli bir ücret talep edilmektedir. Vize danışmanlıknuzun işleme alınması için yetkili vize merkezleri ve kurumların talep etmiş olduğu ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz miktar tamamen, vize harcı ile yetkili kurum ve merkezlerin hizmet bedellerinden oluşur.

Almanya Aile Arkadaş Ziyaret vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi sonuçlanma süresi aslıda kurumun ve merkezin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir.  Kısa süreli vize danışmanlıkları yaklaşık minimum bir maksimum 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.  Bu durum biraz da Almanya ile Türkiye’nin resmî tatillerine göre farklılık göstermektedir. Bu neden bu vizeyi çıkartmak isteyen vatandaşları seyahat tarihinden en az 3 ay öncesinden danışmanlık başvur yapmaları gerekmektedir.

Almanya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi ile Başka Ülkelere Seyahat Edilebilir mi?

Almanya Schengen ülkeleri arasında yer aldığından dolayı Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi ile bütün Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz.  Hollanda, İsviçre, Belçika Çek Cumhuriyeti, Lihtenştayn, Portekiz, Macaristan, Yunanistan, Danimarka, Malta, Lüksemburg, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya, İzlanda, İsveç, Polonya, Slovakya, Portekiz, Slovenya gibi ülkelere de Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi ile giriş yapabilirsiniz.

Almanya Aile Arkadaş Vizesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi kısa süreli bir vize olduğunu unutmamalısınız. Yani bu vize ile en fazla 3 ay Almanya’da bulunabilirsiniz. Bunun dışında vize danışmanlıknuz onay lamadan önce konaklama yeri için organizasyon ya da uçak bileti almayınız. Eğer danışmanlıknuzun vaktinde yapmamış iseniz seyahat tarihine yetişmeyebilir. Bu nedenle danışmanlıklarınızı en az 3 ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. Danışmanlıknuzda istenilen belge ve evrakları eksiksiz bir şekilde yetkili birim ve merkezlere biraz etmeniz gerekir. Davetiyeniz i parmak izin ve pasaportunuzu danışmanlık sırasında olması gereken en önemli evraklardır ve bunların orijinalleri olmak zorundadır. Dolayısı ile danışmanlıklarınız reddedebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu