Ana sayfalar

Abd Vizesi Dair Herşey

ABD Vizesine Dair Her Şey

ABD’ye seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport, siyah (diplomatik) pasaport, gri (hizmet) pasaport ve yeşil (hususi) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ABD vizesi sahibi olması gerekmektedir.

ABD Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD vize başvurusu için seyahat amacınızın ve konaklama sürenizin belirli olması gerekmektedir. Seyahat amacına göre seçilen vize türü ve ona ait belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız.

ABD vizesi için öncelikle internet üzerinden DS-160 başvuru formunuzu doldurun, çevrimiçi olarak vize harç ödemesini yapın ve daha sonrasında ise ABD vizesi randevunuzu alabilirsiniz.

ABD Vizesi Türleri (Göçmen Olmayan Vizeler)

ABD vizesine başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de amacınıza uygun vize türü seçimidir. Bu vize türleri şu şekildedir;

 • ABD Turistik Vize  (ABD B-2 Vizesi)
 • ABD Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi (ABD B-1/B-2 Vizesi)
 • ABD İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi (ABD B-1 Vizesi)
 • ABD Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi (ABD Q Vizesi, ABD Q-1 Vizesi, ABD O Vizesi, ABD P Vizesi, ABD P-1 Vizesi, ABD P-2 Vizesi, ABD P-3 Vizesi)
 • ABD Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (Göçmen Olmayan Öğrenci Vizesi) (ABD F Vizesi, ABD M Vizesi, ABD J-1 Vizesi)
 • ABD Öğrenci Gezileri için Vize (ABD B-1/ B-2 Vizesi)
 • ABD Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize (ABD B-2 Vizesi)

ABD’ye seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve seçilen vize türü için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

ABD Turistik Vize

ABD’ye yalnızca turist olarak seyahat düzenleyecek kişilerin başvurması gereken ABD vizesi türüdür. Müze ziyaretleri, turistik geziler, alışveriş vb. seyahatler için uygun olan vize türüdür.

ABD Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

ABD’de yaşan aile, akraba veya arkadaşını ziyaret etmek için yolculuk yapacak kişilerin bu vizeye başvurması gerekmektedir. Ayrıca bu ABD vizesi türüne başvuru yapabilmek için ABD’den size bir davetiye mektubu gelmiş olması gereklidir. Başvuru dosyası içerisinde mutlaka davet mektubu yer almalıdır.

ABD İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

ABD’de gerçekleşecek olan bir konferans, sempozyum veya fuara katılabilmek için başvurulması gereken vize türüdür. Aynı zamanda bu vize türüne sahip olduğunuzda ticari bir fuarda stant açabilmek, mevcut bir ortalık içerisinde bulunduğunuz şirketi denetlemek vb. gibi faaliyetler de yerine getirilebilmektedir.

ABD ticari vizesi için işveren, sigortalı işçi, kamu çalışanı, çiftçi, sanatçı, sporcu vb. gibi bir iş sahibi olmalı ve aktif iş hayatınızın olması gerekmektedir.

ABD’de katılacağınız ticari faaliyet hakkında elinizde detaylı bir davetiye veya kabul mektubu olması gerekmektedir. Davetiyeyi gönderen kişinin ABD pasaport, kimlik ve oturum bilgileri de bu davetiyede yer almalıdır.

ABD Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

ABD’ye kültürel ya da sportif bir organizasyona katılmak için seyahat edecekseniz, öncelikle kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu yapmalısınız.

ABD kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu yapabilmeniz için, ABD’den adınıza gönderilmiş davetiye mektubu ya da katılım belgesine sahip olmanız gerekmektedir. ABD’den gelen davetiye mektubu veya etkinlik belgesinin resmi kurumlarca onaylanmış olması gerekmektedir. Belgelerin fotoğraf görüntüsü kesinlikle kabul edilmemektedir.

ABD Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

ABD’de yer alan bir eğitim programına (Erasmus vb.), dil eğitimine katılmak amacıyla ABD’ye seyahat edecekseniz, ABD eğitim ve öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

ABD eğitim ve öğrenci vizesi başvurusu yapabilmeniz için, ABD’den sizin adınıza davetiye veya kabul mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Eğer konaklamanız da bu eğitim veren kuruluş tarafından karşılanıyorsa veya bir öğrenci yurdu ile anlaşmalı ise konaklamanız hakkındaki tüm bilgilerin yer aldığı ek bir belge de elinizde olmalıdır.

ABD Sağlık ve Tedavi Vizesi

ABD’ye bir hastaneye tedavi görme amacıyla veya ABD’de bir hastanede tedavi gören birini ziyaret etmek için başvurulması gereken ABD vizesi türüdür.

Türkiye bulunan hastanelerden alınan heyet ve sağlık raporlarıyla birlikte, ABD’deki hastane ve doktorlar tarafından size gönderilmiş, görülecek tedavinin tam detaylı bilgilerini içeren davetiye ile beraber vize başvurusu yapılabilmektedir.

ABD hastanelerinde tedavi gören birini ziyaret edebilmek için; tedavi gören kişinin sağlık durumunu belirten hastane ve doktor tarafından tasdiklenmiş bir davetiye ile vize başvurusu yapılabilmektedir.

ABD Vizesi için Gerekli Belgeler

ABD vizesi başvurusu için hazırlanması gereken belgeler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Mutlaka hazırlamanız gereken temel belgeler; her vize türü için istenen ve her durum için hazırlanması gereken belgeler
 • Ulaşım ve konaklama bilgilerini gösteren belgeler; uçak biletleri, otel rezervasyonları, airbnb rezervasyonları vb. belgeler
 • Maddi durumu gösteren belgeler; banka hesap hareketleri, varsa tapular, çalışanlar için maaş bordrosu vb. belgeler
 • Çalışma statüsünü gösteren belgeler; sigortalı çalışan, işveren, öğrenci vb.

ABD vize ofisleri sizden ek belgeler talep edebilir. ABD vizesine dair her şeyi ve gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ABD Vizesi İçin Gerekli Temel Belgeler

 • Pasaport, seyahatten dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportun kimlik bilgilerini gösteren sayfa ve daha önce vize işlenmiş sayfaların fotokopileri de bulunmalıdır. Eğer var ise eski pasaportların vize fotokopileri de eklenmelidir.
 • ABD vize başvuru formu DS-160; internet üzerinden doğru ve tam bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru formuna yazılan bilgilerin yanlış olması halinde vize başvurusu reddedilir. Bu nedenle bu form titiz bir şekilde, doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çektirilmiş biyometrik fotoğraf. 50×50 mm boyutunda olmalıdır.
 • ABD vizesi talep dilekçesi; Seyahat amacınızı kısa ve açıklayıcı bir şekilde anlattığınız, resmi bir dil kullanılarak, İngilizce olarak yazılan dilekçe. Vize başvurusu yapılacak olan ABD Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır.
 • Nüfus Kayıt Örneği; E-devlet üzerinden barkotlu çıktısı alınmış aile bireylerinin tamamının yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • İkametgâh; E-devlet üzerinden barkotlu çıktısı alınmış ikametgâh belgesi.
 • Kimlik Fotokopisi; Başvuru yapanın arkalı – önlü T.C. kimlik fotokopisi.
 • Muvafakatname; 18 yaşından küçük kişiler anne ve babaları ile birlikte seyahat etseler ve vize başvurusunu birlikte yapsalar bile, ebeveynleri tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi göstermek zorundadırlar. Bu belgenin İngilizce çevirisinin yapılması önerilmektedir.

ABD turistik vize için gereken belgeler

 • Başvuru sahibinin bilgilerinin bulunduğu konaklama yerinin rezervasyonu
 • Eğer ABD’ye tur ile gidiliyorsa, tur şirketinden İngilizce olarak vize kiti temin edilmelidir. Vize kiti içerisinde konaklama, ulaşım gibi bilgilerinin yer aldığı belgeler yer almaktadır.
 • Eğer varsa ziyaret edilecek yerler için müze, konser, tiyatro bileti gibi belgelerin bir kopyası eklenmelidir.

ABD aile ve arkadaş ziyareti için gerekli belgeler

 • ABD’den vize başvurusu yapan kişi adına gönderilmiş davetiye mektubu. Uygun şekilde taranarak, e-posta yoluyla size gönderebilirler.
 • Davetiye mektubu gönderen kişinin ABD pasaport, kimlik ve oturum bilgisi de belgeler arasına eklenmelidir.

ABD iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusu için gerekli belgeler

 • ABD’deki şirket tarafından gönderilmiş davetiye mektubunun kopyasıyla birlikte, davetiyeyi imzalayan şirket görevlisi kişinin ABD pasaport, kimlik ve oturum belgelerinin fotokopisi de başvuru belgelerine eklenmelidir.
 • ABD ticari vize ve fuar vizesi için bu faaliyetlere katılım gösterecek şirket çalışanlarının görev ve izin yazısı şirket bilgilerinin yer aldığı antetli kağıda yazılmalı ve şirket yetkilisi tarafından kaşelenerek imzalanmalıdır. Seyahate çıkacak kişinin şirket içi görevi, seyahate şirket tarafından gönderildiği, seyahat amacının ve seyahat tarihlerinin eksiksiz bir şekilde anlatıldığı İngilizce dilekçe de belgeler arasında yer almalıdır.
 • Şirket seyahate gönderdiği çalışanlarının tüm masraflarını karşılamalıdır. Görev ve izin yazısı içerisinde masrafların şirket tarafından karşılanacağı teminatı verilmek zorundadır. Şirket banka hesap dökümleri belgeler içinde sunulmak zorunda değildir.

ABD kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli belgeler

 • ABD kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu yapabilmek için ABD’deki etkinlik düzenleyen kuruluş tarafından size gönderilmiş bir davetiye mektubuna ihtiyacınız vardır.
 • Davetiye mektubu gönderen kişinin ABD pasaport, kimlik ve oturum bilgisi de belgeler arasına eklenmelidir.
 • Düzenlenen etkinliğe ne amaçla gittiğinizi ve bu görev için yeterliliğinizi gösteren belgeler de sunmanız gerekmektedir.
 • Türkiye’de bulunan bir kurum aracılığı ile seyahat edilecekse kurumdan İngilizce imzalı ve kaşeli belge de alınmalıdır.

ABD Erasmus, eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli belgeler

 • ABD’deki eğitim kurumu ya da staj yapılacak kurumdan alınmış kabul mektubu.
 • ABD’deki eğitim ya da staja ABD’de bulunan bir kurum aracılığı ile gidiliyorsa, bu aracı kurum tarafından gönderilmiş onay mektubu.
 • Maddi destek, burs gibi destekler varsa bunları gösteren İngilizce hazırlanmış belgeler.
 • ABD’deki eğitim ve staj süresince konaklama yapacağınız yerin bilgilerini gösteren belge.

ABD öğrenci gezileri vizesi için gerekli belgeler

 • ABD’de geziye gidilecek okullar tarafından gönderilmiş davetiye mektubu. Davetiye mektubunda geziye katılacak öğrenci ve öğretmenlerin isimleri bulunmalıdır.
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınmış izin belgesi. Geziye katılacak bütün öğrenci ve öğretmenlerin isimleri bu belgede yer almalı ve belge gezi hakkında bilgi içermelidir, bu belge İngilizce olarak yazılmalıdır.
 • ABD’de yapılacak gezi süresince konaklama yapılacak yer bilgisini gösteren belge.

ABD sağlık ve tedavi vizesi için gerekli belgeler

 • ABD’de bulunan hastane ve doktordan gönderilen İngilizce davet mektubu.
 • Tedavi masraflarının karşılandığına dair belge.
 • Tedavi için gittiğiniz hastalığı kanıtlayan sağlık raporu. Bu belgenin İngilizce olması önemlidir.
 • ABD’de tedavi gören bir yakınınızı ziyaret edecekseniz, yakınınızın durumunu gösteren hastaneden alınmış İngilizce sağlık raporu ve tarafınıza gönderilmiş İngilizce davet mektubu.

Konsolosluk ve büyükelçilikler bazen başvuran kişilerden ek belgeler de talep edebilirler. ABD vizesine dair her şey hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için bize ulaşabilirsiniz.

ABD Vizesi Kaç Günde Çıkar?

ABD Ankara Büyükelçiliği açıklamalarına göre ABD vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi öğrenci değişim programı gibi vize türlerinde 7 iş günü sürmektedir. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizesi gibi vize türlerinin değerlendirme ve sonuç süresi ortalama 4 iş günüdür. Bu süreler belge eksikliği, ofislerin yoğunluğu gibi durumlarda uzayabilmektedir. Başvuru yapılan kurum başvuru sahibini mülakat için tekrar kuruma davet edebilir, bu da sürenin uzamasına yol açabilmektedir.

ABD İstanbul Konsolosluğunun açıklamasına göre ise ABD vizesi başvurularının sonuçlanma süresi öğrenci değişim programı gibi vize türlerinde ortalama 11 iş günü sürmektedir. Turistik, aile ve arkadaş ziyareti vizesi türlerinin değerlendirme ve sonuçlandırma süresi ortalama 14 iş günü, ticari ve diğer göçmen olmayan vize türlerinde ise ortalama 10 iş günüdür. Bu süreler başvuru belgelerinin eksikliği, ofislerin yoğun olması gibi durumlarda uzayabilmektedir. Başvuru yapılan Konsolosluk vize başvurusu sahibini mülakat için tekrar kuruma davet edebilir, bu da sürenin uzamasına yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu