- North Vize | Vize Başvuru Merkezi
Tier 4 Vize

Tier4 (Öğrenci) Vizesi

Yurt dışında eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrencilerin sayıları gün geçtikçe artış gösteriyor. Türk öğrencilerde bu anlamda en çok başvuru yapan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemiz öğrencilerinin yurt dışı eğitim başvurusunda en çok tercih ettiği ülkeler arasında İngiltere, Amerika, Kanada, Çin, Avusturalya’nın yanı sıra Fransa, Almanya, İsveç, Estonya, İspanya, Polonya ve Macaristan yer alıyor.

Yurt dışında alınan eğitimin sağladığı birçok avantaj göz önüne alındığında öğrencilerin bu alanda başvuru yapması da doğal bir seçenek olarak görülebilir. Eğitim amacı ile yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin alması gereken Tier4 (öğrenci) vizesi sadece eğitim amaçlı olarak alınan bir vizeyi ifade etmektedir. Dil okulları, üniversite eğitimi ve sertifika programlarına katılım uygulamasında da öğrencilerin öğrenci vizesini almaları gerekiyor.

Tier4 (Öğrenci) Vizesi Başvurusunda Ülke Seçimi

Yurtdışı eğitiminde öncelikle tercih edilen birçok ülke yer alıyor. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak kendileri için en uygun olan ülke seçimini yapmaları ve bunun sonrasında ise ülkenin istediği belgeleri tamamlamaları gerekir. Öğrenci vizesi uygulamasında öğrencilerden talep edilen belgeler ülkeler tarafından belirlenmiş olup neredeyse aynı içeriklere sahiptir. Bazı ülkelerin olmazsa olmaz olan kriterlerine uygun olarak işlemin yapılması ve belgelerin buna göre tamamlanması son derece önemlidir.

Tier4 (öğrenci) vizesi alımınızda ülke seçimi yapmak ya da ülkelerin istediği belge temininde doğru tercihlere yer vererek olası olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için Turizm ve Vize şirketinden destek alabilirsiniz.

Öğrenim hayatı için tercihe dilecek ülkede konuşulan dil ya da yaygın olarak tercih edilen dil seçiminde de dikkatli olmanız önemlidir. Bu alanda dil yeterliği mutlaka aranan önemli bir kriterdir.

Tier4 (Öğrenci) Vizesi Başvurusunda İstenen Belgeler

Eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler öğrenci vizesi alımına yer açarak diledikleri ülkelerde eğitimlerini tamamlayabilirler. Sadece üniversite değil aynı zamanda dil okulları ve yurt dışında verilen sertifika programlarına katılmak içinde öğrenci vizesinin alınması gerekir.

Tier4 (öğrenci) vizesi alımında ülkeler tarafından istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanarak teslim edilmesi gerekir. Bu sebep ile başvurunuzu gerçekleştirmeden önce detaylı olarak kontrol etmeniz önerilir.

·         Hangi ülke için vize başvurusu yapacaksanız ülke için başvuru formunu doldurmanız gerekir.

·         Pasaport (son on yıl içinde alınmış olması gerekir. Aslı ve fotokopisini başvuru evrakları arasında koymanız önemlidir. )

·         Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve adli sicil kaydı belgeleri

·         Öğrencinin başvurduğu ülkenin okulundan alınan kabul belgesi

·         Öğrencinin sponsoru olan ailesi tarafından istenen maddi durum belgeleri. Bu belgeler aynı zamanda öğrencinin yurt dışındaki eğitimini karşılayabilecek özelliğe göre hazırlanarak sunulması gerekir. Belge seçimlerinde emekli ve çalışanlar için farklı seçimler sunulur.

·         İkametgâh belgesi

·         SSK tarafından yurt dışı sağlık giderlerinin karşılandığına dair belge ya da seyahat sağlık sigortası belgesi

·         Dil tercih formu

·         Askerlik durum belgesi

·         Vize harç makbuzu

·         Öğrenci belgesi

·         18 yaş altında olan öğrenciler için veli izni belgesi

Tier4 (öğrenci) vizesi başvurusunda 90 günden az olan eğitim görme taleplerinde Fransa, Yunanistan, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler daha az belge talebinde bulunmaktalar.

Öğrenci Vizesi Ücretleri

Eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerin bu isteklerini yerine getirmeleri için öğrenci vizesini almaları gerekir. Öğrenci vizesi alımında noter ücreti, yeminli tercüman ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti, vize harcı, randevu ücreti gibi giderler yer alıyor. Bunun yanı sıra ek masraflarda yer alabilir.

Öğrenci vizesi başvurunuzu yapmadan önce detaylı bir araştırma yaparak ücretlerin toplamı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra Turizm ve Vize işlemleri ile ilgili işlem gerçekleştiren firmalardan destek alarak tüm işlemler için ödenecek olan tutarları tek adresten öğrenmenin ve tek adresten gerçekleştirmenin avantajını da elde edebilirsiniz. Böylelikle sadece ücretler değil belgeler konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Tier4 (Öğrenci) Vize Başvuru Sonucu Ne Zaman Alınır?

Yurt dışı eğitim uygulamasına katılarak eğitimlerini seçtikleri ülkelerde yapmak isteyen öğrencilerin tüm ülke tarafından istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak konsolosluğa teslim etmeleri gerekir. Bu işlemlerde sıkıntı yaşayarak olumsuz bir sonuç ile karşılaşmamak için Turizm ve Vize işlemlerini gerçekleştiren firmalardan destek alabilirsiniz. Bu sayede hem daha hızlı hem de daha kolay bir vize başvurusu gerçekleştirmenin de avantajını elde etmeniz mümkün.

Öğrencilerin yurt dışı eğitimleri için alacakları vizelerin olumlu olarak sonuçlanması için belgelerin istenen titizlikte ve eksiksiz teslim edilmesi önemli olmak ile beraber onay süreci ise konsolosluk ve burada çalışanlara da bağlıdır. Genel olarak onaylanma süreci on gün illa otuz gün arasında değişim gösterir. Turizm ve Vize işlem ofislerinde yapacağınız başvuru seçimleri bu anlamda daha hızlı olabiliyor.

Tier4 (Öğrenci) Vizesine Erken Başvurmanın Avantajı

Vize onay sürecinde ortalama bir hafta ile bir ay arasında bir değişim olması sebebi ile erkenden yapılacak olan başvuru işlemi de bu anlamda son derece önemli bir detaydır. Belirlediğiniz ülke ve okul seçimi sonrasında alınan okul kabul işlemi sonrasında hiç vakit kaybetmeden öğrenci vizesi başvurunuzu yapmak için belgeleri hazırlayarak konsolosluğa başvuruda bulunmanız avantaj sağlayacaktır. Bu neden ile eğitim hayatının başlamasından en az bir ay önce başvurunun yapılması onay sonrasında yurt dışına çıkışınızda daha rahat olmanızı sağlayacak önemli bir detaydır.  

Öğrenci vizesinde hata kabul etmeyen Öğrenci vizesinde daha esnek davranarak daha az belge talebinde bulunan ülkeler arasında il sırada Malezya yer alıyor. Bu seçimlerde Kanada ülkesi de yer almak ile beraber vize işlemlerinde esnek olmasa da belge seçimlerinde avantaj sunabiliyor. Bunun yanı sıra Yeni Zelanda, Singapur, Çin Cumhuriyeti ülkeleri de öğrenci vizesinin daha kolay alınabildiği ülkeler arasında yer alıyor. Sayılan bu ülkeler arasında seçim yapmanız durumunda ise daha kolaylıkla vizenizi alarak yurt dışı eğitiminizi de bu ülkelerde gerçekleştirebilirsiniz.