kanada

Kanada Ticari Vize

KANADA TİCARİ VİZE

Kanada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nde daimi oturuma sahip olan farklı ülke vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilen ticari bir noktadır. Ticari maksatla Kanada’da bulunmak isteyen kişiler, Kanada Ticari Vize’si edinmelidir. Aksi takdirde planlanan bu seyahatte bulunamazlar. Kanada Ticari Vize, resmi olarak Kanada Ziyaret Vize’si olarak adlandırılmaktadır.

Kanada Ticari Vize ile Kanada’ya kısa süreli iş seyahatleri gerçekleştirilebilir, Kanada’da organize edilen fuar ve iş toplantılarına katılım gösterilebilir. İstihdam yaratılabilecek fırsatları ıskalamaz, aynı zamanda okul ve eğitim kurumlarıyla alakalı detaylı araştırma yapılabilir. Kanada Ticari Vize ile Kanada’da en fazla, aralıksız olarak 6 ay ikamet edilebilir.

KANADA TİCARİ VİZE UYGUNLUK ŞARTLARI

Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin, uyması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır.

-Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi, Kanada’da en fazla 6 ay kalmayı taahhüt etmeli ve programını bu kıstasa göre yapmalıdır.

-Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan kişinin, Ana iş kaynağı, Kanada dışında olması gerekmektedir.

-Vize başvurusu sahibi kişinin, destekleyici evrakları tam ve eksiksiz olmalıdır.

-Kanada Ticari Vize başvuru sahibinin, geçerli ve sağlıklı bir pasaportunun olması gerekmektedir.

-Vize başvurusu sahibinin, planlamış olduğu seyahatte ve bu seyahatten geri dönüşü için yeterli maddi kaynağa sahip olması gerekmektedir.

-Planlanan Kanada seyahati sonrası, vize başvuru sahibi kişinin yurduna geri döneceğinin taahhüt etmesi gerekmektedir.

-Kanada ziyareti planlayan kişinin, Kanada vatandaşları için bir suç tehdidi oluşturmaması gerekmektedir.

KANADA TİCARİ SEYAHATİNİN OLASI TİCARİ FAALİYETLERİ

-Herhangi bir mal ve ya hizmet temini için sipariş almak maksatlı olabilir.

-Beli bir işletme için, Kanada’ya ait mallar ve ya hizmetler satın almak maksatlı olabilir.

-Konferans, fuar ve ya kongre katılımı maksatlı olabilir.

-Hali hazırda satılmış bir mal için teknik destek sağlayabilmek maksatlı olabilir.

-Kanada menşei bir firmanın, Kanada harici faaliyet gösteren bir uzantısında çalışacak olan personelinin eğitimini sağlamak maksatlı olabilir.

-Farklı bir ülke menşei bir firmanın, Kanada’da faaliyet gösteren bir uzantısında çalışacak olan personelinin eğitimini sağlamak maksatlı olabilir.

-Kanada’da harici bir ülkede, Kanada menşei bir ürün temin edilmiş olup, bu ürünün eğitimini Kanada’da alabilmek maksatlı olabilir.

KANADA TİCARİ VİZE EVRAKLARI

Kanada Ticari Vize Başvuru Formu

Eksiksiz ve güncel bilgiler içerecek şekilde doldurulması gereken Kanada Ticari Vize Başvuru Formu, vize başvuru sahibinin kaleminden çıkmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda vize başvuru sahibinin ıslak imzası ve formun doldurulma tarihini de içeriğinde barındırıyor olması gerekmektedir.

Kanada Ticari Vize Aile Bilgi Formu

Kanada ticari vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişinin, aile üyelerinin isim, soy isim bilgileri, doğum tarihi, adres, meslek gibi bilgilerini içeren formdur. Online olarak edinilebilen form, eksiksiz doldurulduktan sonra, başvuru sahibi kişi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Pasaport

Kanada Ankara Büyükelçiliği ve ya Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’nca, Kanada Ticari Vize başvuru sahibi kişinin pasaportu 10 yıldan eski ise başvuruya değerlendirmeye alınmamaktadır. Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan kişilerin, planlamış olduğu seyahat tarihinin bitiş tarihi temel alınarak, pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay olması şartı bulunmaktadır. Kanada Ticari Vizesi, başvuru sahibi kişinin ibraz ettiği pasaporta işlenen bir vizedir. Bu sebeple başvuru sahibi pasaportunun en az 2 boş sayfa bulunması şartını dikkate almalıdır. Yıpranmış, deforme olmuş pasaportlarda Kanada vize yetkilileri tarafından, başvuruyu geçersiz sayma sebeplerinden bir diğeridir. Kanada Ticari Vize Başvurusunda bulunan kişilerden pasaportlarının, ön 2 sayfasının ve pasaportundaki diğer damgalı, imzalı bölümlerin ve daha önce işlem görmüş her sayfasının renkli fotokopisi başvuru dosyasına eklenmesi istenmektedir.

Biometrik Fotoğraf

Planlanan Kanada seyahatini gerçekleştirmek için yapılacak olan Kanada Ticari Vize başvurusunda ibraz edilecek önemli evraklardan bir diğeri de biometrik fotoğraftır. Biometrik fotoğrafın bir takım özelliklere sahip olması gerekir. Fotoğrafın 35*45 ölçülerinde olması ve başvurudan en az 6 ay önce çekilmiş ya da daha yeni ve güncel olması gerekmektedir. Kanada Ticari Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Kanada Ticari Vize Başvurusunda bulunacak kişinin güncel çektirmiş olduğu veya 6 aydan eski olmayan fotoğrafında güneş gözlüğü, bere, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla başvuruda bulunacak kişinin yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden dolayı istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevre bölgesinin açık ve seçilebilir olması koşuluna bağlı kalınır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Kanada Ticari Vize başvurusunda ibraz etmesi gereken tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, e-devletten edinilmiş, barkodlu ve güncel tarihli bir şekilde bulunması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, nüfus cüzdan fotoğraflarını önlü arkalı olacak şekilde fotokopisini çektirip, Kanada Türkiye Dış Temsilciliklerine ibraz edilecek vize başvuru evraklarının içersine eklemeleri gerekmektedir.

Kanada Ticari Vize Talep Dilekçesi

Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan kişilerin, Kanada Ankara Büyükelçiliği ve ya Kanada İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben, İngilizce yazılmış seyahatin amacının, tarih aralığını ve vize bitiminden Kanada’dan ayrılacağını betimler bir şekilde kaleme alması gerekmektedir. Kanada Ticari Vize başvuru sahibi kişi şirket sahibi ya da şirket ortağı ise yine aynı şekilde gerçekleştirmeyi planladığı seyahatin amacını, tarih aralıklarını, şirketteki payını ve Kanada’dan vize bitiminde ayrılacağını beyan eden, İngilizce kaleme alınması gereken vize talep dilekçesidir. Şirketin antetli kağıdına yazılması da önemlidir.

Kanada Ticari Vize Davet Mektubu

Kanada’ya ticari maksatla seyahat planlayan kişinin başvuru evrakları içerisinde bulunması gereken Kanada Ticari Vize davetiyesi, seyahati planlayan kişiyi davet eden firma tarafında gönderilmesi gerekmektedir. Davetiye, davetiyeyi gönderen şirket temsilcisi tarafında yazılmış olması gerekmektedir. Davetiye, davet edilen kişiye 2 adet gönderilecek şekilde hazırlanmalıdır. Bunlardan birisi Kanada Ticari Vize başvurusu esnasında, Kanada yetkili mercilere sunulacak olup, bir diğeri ise Kanada seyahati gerçekleştirecek kişinin, Kanada’ya girerken gümrük yetkililerine sunulması münasebetiyle edinilmiş olması gerekir.

Kanada Ticari Vize davetiyesinin belirli kıstasları vardır. Bu kıstasları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kanada’ya ticari maksatla davet edilenler hakkında olması gereken bilgiler;

-Nüfusa kayıtlı tam ismi ve soy ismi

-Kişinin doğum tarihi

-Kişinin temsil edeceği şirketin ticari ismi ve seyahati gerçekleştirecek kişinin şirketteki pozisyonu

-Kişinin ev ve cep telefon numaraları, adresi ve e-posta bilgileri

-Davetiyeyi gönderen Kanada menşei şirketle olan iş geçmişleri

-Mevzu bahis seyahatin amacı ve tahmini süresi

-Davetiyeyi yollayan firma tarafından karşılanacak olan konaklama ve ulaşım masrafları bilgileri

-Kişinin Kanada’da ikamet edeceği yerin adres bilgisi

-Kişinin Kanada’yı terk edeceği tarih net ise bununda bildirimi gerekmektedir.

Kanada’ya ticari maksatla davet eden firma hakkında olması gereken bilgiler;

-Şirketin tam adı

-Şirket merkez adres bilgileri

-Davet edilen kişi tarafından ziyaret edilmesi planlanan tesislerin adresleri

-Şirkete ait web sitesi adresi

-Şirketin ticari sicilde tescil tarihi

Uçak Bilet Ve Otel Rezervasyonu

Kanada’ya ticari maksatla seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, planlanan bu seyahat esnasında kalınması planlanan otelden edindikleri rezervasyon bilgilerini ve seyahati gerçekleştireceği uçak bilet rezervasyonlarını, vize başvurusu esnasında Kanada Türkiye Dış Temsilcilikleri’ne ibraz edecekleri dosyaya eklemesi gerekmektedir. Bu evraklar yetkili makamlarca seyahati destekleyici evraklar olarak değerlendirilir ve olumlu sonuç alma noktasında başvuru sahibinin elini güçlendirir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Kanada seyahati planlayan kişi, Kanada Ticari Vize başvurusu yaparken, Kanada’da bulunmayı planladığı sürecin tümünü kapsayacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve bunu vize evraklarına eklemelidir. En az 30.000 CAD teminat değerine sahip olmalıdır.

Banka Hesap Dökümleri

Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunacak kişinin, son  aylık banka hesap hareketlerini gösterir nitelikte olması gereken dokümandır.

KANADA TİCARİ VİZE BAŞVURU RANDEVUSU

Kanada ticari vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin biometrik verilerinin kayıtları için, konsoloslukta parmak izi vermeleri gerekmektedir. 2018 yılında parmak izi talep etmeye başlamıştır. Biometrik veri kaydı yaptırmak isteyen kişilerin, Kanada temsilciliklerinden randevu almaları gerekmektedir. Yetkili vize başvuru merkezleri, başvuru sahibi kişinin yerine randevuyu temin edebilmektedir. Kanada Ticari Vize Başvuru randevusu edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KANADA TİCARİ VİZE BAŞVURU DEĞERLENDİRME SÜRESİ

Kanada Ticari Vize başvuruları genellikle 10 ile 12 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruları kabul eden, Kanada Ankara Büyükelçiliği veya Kanada İstanbul Başkonsolosluğunun yoğunluk durumuna göre farklılık gösterebilen süreç, Kanada ve Türkiye’deki resmi tatillere göre de uzayabilmektedir. Sıralanmış olan bu gibi durumlarda, Kanada Ticari Vize başvurusu 35 ile 40 güne kadar uzayabilmektedir. Vize başvurusu eksiksiz tamamladıktan sonra, Kanada Büyükelçiliği veya Kanada Başkonsolosluğunca verilen takip numarası ile başvurunun akıbeti hakkında bilgi edinilebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu