kanada

Kanada Aile Ziyareti Vizesi

Kanada Aile Ziyareti Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kanada’da yaşayan akrabalarını ziyaret etmek maksadıyla, Kanada’ya seyahat etmeyi planladıkları takdirde Kanada Aile Ziyareti Vize türüne tabiidir.

Kanada Dış Temsilciliklerince verilen, Kanada Aile Ziyareti Vizesi tek seferde 2 yıla kadar ikamet izni sağlayan ve 10 yıl içerisinde birden çok giriş yapılmasına izin veren bir vize türüdür.

Kanada’ya yapılması planlanan seyahatin uzunluğu 6 ay ve 6 aydan kısa olacağı durumda, Kanada Turistik Vize başvurulması tavsiye edilir. 6 aydan daha uzun süre kalınması planlanıyorsa, Kanada Aile Ziyaret Vize başvurulması önerilir. Bu vize türünde Kanada Turistik Vize türüne ilaveten Kanada’da ikamet eden, seyahati planlayan kişinin akrabası ve ya yakını tarafından bir davetiye gelip, vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Daveti yollayan Kanada vatandaşı, kendi pasaport veya Kanada kimlik kartının fotokopisini, yine davet ettiği tarafa vize başvuru evrak dosyasına eklenmesi için, iletmesi gerekmektedir.

Kanada daimi vatandaşları ve ya Kanada’da daimi oturum izini bulunan kişilerin yakınları, istenilen koşulları yerine getirdikleri takdirde, Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusunda bulunabilir.

Kanada Aile Ziyaret Vize Başvurusu Gerçekleştirebilmek İçin Gerekli Koşullar

Seyahati gerçekleştirmeyi planlayan kişilerin, Kanada daimi vatandaş ve ya Kanada’da daimi oturum izini bulunan, ebeveyni, büyükanne ya da büyükbabası olmalıdır. Belirtilen bu akraba kriterlerine uygun kişilerin, Kanada’ya seyahat etmeyi planlayan kişiye bir davet mektubu göndermesi gerekmektedir. Davet mektubu şu şekilde olmalıdır;

 -Davetiyeyi yollayan akrabanın hane halkının listesi bulunmalıdır.

 -Davetiyeyi yollayan akrabanın Kanada daimi oturum izninin ya da vatandaşlık belgesinin bir kopyası olmalıdır.

 -Davetiyeyi yollayan akrabanın, seyahati gerçekleştirecek olan kişiye, seyahat süresince maddi olarak yeterlilik sağlayacağını taahhüt etmiş olması gerekmektedir.

 -Kanada’da faaliyet yapmakta olan bir sigorta şirketinden temin edilmiş olan, en az 100000 Kanada Doları teminatlı ve 1 yıl geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası edinilmiş olmalıdır.

Diğer Vize Başvuruları İle Benzerlik Gösteren Kanada Aile Ziyaret Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nasıl Temin Edilir?

 – PASAPORT

Kanada Ankara Büyük Elçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğu pasaport geçerliliği konusunda birtakım kurallara sadıktır. Kanada seyahati gerçekleştirmeyi planlayan kişinin pasaportu 10 yıldan eski ise Kanada aile ziyareti vize başvurusu işleme alınmamaktadır. Yani Kanada Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportları 10 yıldan daha yeni olmak durumundadır. Kanada Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin, planlamış olduğu seyahat tarihinin sona ereceği tarihten itibaren pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay olması zorunludur. Kanada Aile Ziyareti Vizesinin başvuruda bulunan kişinin pasaportuna basılabilmesi için, pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması şartı da bir diğer kuraldır. Hasarlı, deforme olmuş pasaportlarda Kanada Ankara Büyük elçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan yetkililer tarafından başvuruyu geçersiz sayma sebeplerinden bir diğeridir. Kanada Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun ön 2 sayfasının ve pasaportundaki diğer damga ve imza bulunduran bölümlerinin ve daha önce almış olduğu varsa diğer vizelerin bulunduğu sayfalara ait renkli fotokopiler, başvuru dosyasına eklemelidir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF

Kanada Ankara Büyük Elçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan Kanada Aile ziyareti vize başvurusu için, toplanan dokümanları içeren dosyaya eklenmesi gereken biyometrik fotoğraf birtakım kurallara uygun olması gerekir. Fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması ve başvuru tarihinden en az 6 ay önce çekilmiş ya da daha yeni tarihli ve güncel olması istenmektedir. Kanada Aile Ziyareti Vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın arka fonu beyaz olması istenmektedir. Kanada Aile Ziyareti Vize Başvurusunda bulunacak kişinin yeni çektirmiş olduğu veya 6 aydan daha yeni tarihli olan mevcut biyometrik fotoğrafında güneş gözlüğü, bere, başörtüsü ve benzeri gibi aksesuarlarla olmaması istenmektedir. Başvuruda bulunacak kişinin yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden dolayı istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevre bölgesinin açık ve seçilebilir olması koşulu zorunlu kılınmaktadır.

KANADA AİLE ZİYARET VİZESİ BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KİŞİNİN PLANLAMIŞ OLDUĞU SEYAHATİ DESTEKLEYİCİ NİTELİKTE OLAN

BELGELER

Kanada Aile Ziyaret Vizesine başvuracak kişinin, Kanada’ya yapılması planlamış olan seyahatin uçak gidiş dönüş bilet rezervasyonlarını veya ulaşım esnasında kullanmayı planladığı araçları kanıtlayıcı nitelikteki belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Eğer ki Kanada’ya gitmeyi planlayan kişinin Kanada’ya girişinden sonra yakın ülkelere gitmek ve gitmiş olduğu ülkeden tekrar Kanada’ya dönmek gibi bir planı varsa, bu planı Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusu yaparken detaylı seyahat planı ile Kanada Ankara Büyük elçiliği ya da Kanada İstanbul Başkonsolosluğuna belgelerle bildirmelidir.          

Diğer Vize Başvurularından Farklı Olarak Kanada Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir? Nasıl Temin Edilebilir?

 -Yanına gidilmesi planlanan akrabadan temin edilecek olan davet mektubu gerekli evrakların başında gelmektedir. Yukarıda ifade edilen özelliklere sahip olması gereken bu evrak olmadan, Kanada Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunulamaz.

 -Banka hesap dökümü

 -Kişinin sigorta bilgilerini içeren dokümanlar

 -Kanada seyahati gerçekleştirmeyi planlayan kişinin çalıştığı kuruma ait antetli kağıdına, yetkili kişi tarafından yazılmış olacak şekilde, işe giriş tarihi ve kişinin maaş bilgisini içeren bir yazı olmalıdır.

 – Kanada’da faaliyet yapmakta olan bir sigorta şirketinden temin edilmiş olan, en az 100000 Kanada Doları teminatlı ve 1 yıl geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası edinilmiş olmalıdır.

Kanada Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi şirket sahibi ise;

 -Faaliyet belgesi fotokopisi (güncel ve 3 aylık olmalıdır.)

 -Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

 -Şirketin imza sirküleri fotokopisi

 -Güncel tarihli vergi levhası fotokopisi

 -SGK hizmet dökümü (4B)

 -Son 3 aylık banka hesap dökümü

Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi devlet memuru ise;

 -Başvuru yapmayı planlayan kişinin görev ve izin yazısı

 -Başvuru yapmayı planlayan kişinin görev kimlik kartı fotokopisi

 -Son 3 aylık maaş bordrosu

Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi tüccar, avukat ya da doktor ise;

 -İmza sirküleri

 -Kişinin başlı olduğu oda sicil kaydı

 -Vergi levhası fotokopisi

 -Mesleğe ilişkin kimlik kartı fotokopisi

 -SGK işe giriş bildirgesi

 -SGK hizmet dökümü

 -Maaşlı çalışan ise, maaş bordrosu

Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi SGK’lı çalışan ise;

 -Vergi levhası fotokopisi

 -İmza sirküleri

 -Faaliyet belgesinin orijinali

 -SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

 -Son 3 aylık banka hesap özeti

Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişi emekli ise;

 -Emekli olduğunu ifade eden kimlik kartının fotokopisi

 -Emekli maaşını bildiren belge fotokopisi

KANADA AİLE ZİYARETİ VİZESİ ÇIKIŞ SÜRECİ

Kanada’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kanada vizesine tabiidirler. Kanada Vize türlerinden birisi olan Kanada Aile Ziyaret Vizesi için gerekli koşullar olduğu takdirde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru sağlayabileceği bir vize türüdür. Yukarıda bahsi geçen evrakların tamamlanması ve dosya halinde Kanada Türkiye Dış Temsilciliklerine ibraz edilmesi halinde, bahsi geçen Kanada Ankara Büyükelçiliği veya Kanada İstanbul Başkonsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak sürecin farklılık gösterme ihtimali bulunmasına rağmen, ortalama 10-12 gün içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Kanada Ankara Büyükelçiliği veya Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, vize departman sorumlularınca ek evrak istendiği takdirde, vize çıkış süreci 30 ile 40 gün’e kadar uzayabilmektedir.

KANADA AİLE ZİYARETİ VİZE REDDİ

Kanada’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, başvuruda bulunabildikleri Kanada Aile Ziyareti vizesinden olumlu sonuç alabileceği gibi, olumsuz sonuçla da karşılaşabilirler. Red durumu başvuru sahibinin kişisel durumuyla ilgilidir. Başlıca red alma sebepleri, Kanada Türkiye Dış Temsilciliklerine ibraz edilen evraklardan gerçeği yansıtmama durumu bulunması, eksik evrak bulunması, güncel olmayan evrak bulunması veya yıpranmış, deforme olmuş pasaportlardır. Kanada Aile Ziyaret Vize başvurusu esnasında ödenen harç ücretleri, vize reddi durumunda geri iade edilmemektedir.

BAŞVURULARINIZDA NEDEN NORTHVİZE DANIŞMANLIK HİZMETİNE BAŞVURULMALISINIZ?

Yukarıda bahsedilmiş olan, yaygın ret sebeplerinde görüleceği üzere, Kanada Türkiye Dış Temsilciklerine ibraz edilmesi gereken evraklardaki olası hatalar, eksiklikler ve evrakların güncel olmaması gibi durumlarda, evraklarınız yetkili mercilere gitmeden önce, bizim denetimimizde hazırlanıyor olup, bu gibi hatalara mahal verilmeden başvuru sahibi kişinin randevu öncesi evraklarının tam eksiksiz ve güncel olduğu garantileniyor. Eğer başvuru sahibinin evraklarında, mevzu bahis eksikliklerden biri veya birkaçı olduğu takdirde, Kanada Türkiye Dış Temsilciliklerine gitmeden önlem alınmış oluyor. Bu gibi sebeplerin yanı sıra, yıllardır gerçekleştirmiş olduğumuz 10.000 üzerinde olan başvurularımızın bize vermiş olduğu tecrübe ile sabit, vize başvurularının angarya sayılabilecek evrak takip ve pasaport teslim süreçlerini sizler adına yönetiyor olmamızdır.

KANADA AİLE ZİYARETİ VİZE ÜCRETİ

Kanada Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmayı planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada Büyükelçilik harç bedeli, biyometrik veri kaydı işlem bedeli ve vize danışmanlık hizmet bedeli şeklinde gider kalemleri mevcuttur. Güncel ücret bilgileri için, 7 gün 24 saat canlı yardım hattımızdan destek alabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu