İsrail

İsrail Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer bordo pasaport sahibi ise İsrail Vizesine başvuru yapmak zorundadır. Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ise 90 güne kadar İsrail vizesine ihtiyaç duymamaktadır. Ancak İsrail Sınır kontrolü tüm Türk vatandaşları için ülkeye almama hakkını saklı tutmaktadır. Bu nedenle İsrail Ben Gurion Havalimanı’nda İsrail Sınır Güvenliğinin sizlere seyahatiniz ile ilgili sorduğu sorulara doğru ve eksiksiz bir biçimde cevap vermeleri tavsiye edilir ve İsrail de geçerli olan güvenlik kurallarına riayet etmeniz gerekmektedir aksi durumda İsrail Vizesine sahip olsanız bile İsrail sınır güvenliğinin sizi ülkeye almama hakkı bulunmaktadır.

İsrail’e seyahat etmeyi planlayan kişileri güvenlik koşulları hassas olan bölgelere mümkün olduğunca seyahat etmemeleri Türkiye Cumhuriyeti Diş işleri bakanlığı tarafından tavsiye edilmektedir.

İsrail vize başvuru kuralları İsrail’e giriş yasasında belirlenmiş olup İsrail’in yurt dışındaki temsilcilikleri bu yasaya bağlı olarak İsrail vizesi için karar vermektedir. Bu nedenle İsrail Vizesi için gerekli olan evrak listesi üste geçen yasada belirtilmiş olup bu yasaya uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

İsrail Vizesi Başvurusu nasıl yapılır?

İsrail vize başvuru işlemleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan İsrail İstanbul Konsolosluğu ve ya İsrail Ankara Konsolosluğundan yapılması gerekmektedir. Ayrıca İsrail Konsolosluğu üzerinden pasaport, evrak tastık ve çalışma izni başvuruları yapılabilmektedir.

İsrail konsolosluğuna gitmeden önce İsrail Vizesi için online randevu oluşturmanız gerekmekte olup bireysel olarak gitmenize gerek kalmadan kurumumuz aracılıyla başvuru yapabilmektesiniz. İsrail konsolosluğu yolcuları bireysel başvuru gerekliliği olmasa bile görüşmeye çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

İsrail’e yapılacak olan Göç Vizesi başvuru süreci ile ilgilide gene bu temsilcilikler üzerinden Geri Dönüş Yasası 5710-1950 de belirtilen kurallar çerçevesinde İsrail Göç vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Vize başvuru işlemleri ve pasaport ’tun teslim alınması işlemleri için İsrail Konsolosluğu hafta içi 10:00-13:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler dışında İsrail konsolosluğunda herhangi bir vize işlemi yapılamamaktadır.

İsrail Vize Türleri:

İsrail Turistlik Vize:

İsrail’e yapacağınız her türlü turistlik ziyaret İsrail Turistlik vize kapsamında değerlendirilmektedir. İsrail Turist vizesini uzatma işlemi İsrail’de bulunan İç işleri bakanlığı nüfus işlerine başvuru yapabilmektedirler. İsrail Turist vizesi 3 ay içerisinde 15 gün geçerli olmaktadır.

İsrail Ticari Vize: 

İsrail Ticari vizesinin iki türü vardır bunlardan biri Çalışan kişiler için diğeri ise Şirket Sahipleri için geçerlidir. İsrail ticari vizesine başvuru yapmadan İsrail’de herhangi bir ticari faaliyet gösteremezsiniz.

İsrail Çalışma Vizesi:

İsrail’deki bulunan firmadan adınıza gelecek davetiye gerekmekte olup bu davetiye İsrail iç işleri bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir. Vizenizin süresi bu davetiye belirtilmesi gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi:

İsrail’de yapacağınız eğitim ile ilgili tüm işlemler için bu vizeye başvurmanız gereklidir.

İsrail Arkadaş/Aile Ziyaret Vizesi:

İsrail’de bulunan aile üyenizi veya arkadaşınızı ziyaret etmek için gerekli olan vize türüdür. Bu vize türüne başvuru yapabilmeniz için İsrail’de bulunan yakınınızın sizi davet etmesi gerekmektedir.

İsrail Din Adamı Vizesi:

İsrail Din Adamı vizesine başvuru yapabilmek için İsrail devleti tarafından tanınmış bir dini kurumun sizi davet etmesi gerekmektedir. İsrail’de bulunan dini topluluklar arasında dini görev ve vecibelerini yerine getirmek amacıyla bu vizeden faydalanılabilir. Bu vize türü İsrail İç işleri bakanlığınca onaylanmaktadır.

İsrail A1 Geçici Konaklama Vizesi:

İsrail A1 Geçici konaklama vizesi için Aliyah’a uygun olmanız gerekmektedir. Yahudi makamlarının sizin sürecinizi incelemiş olup başvurunuzun İsrail Konsoloslukları tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İsrail Vizesi için Gerekli Evrak Listesi:

İsrail vizesi için başvuran herkesin hazırlaması gereken ortak evrak listesi:

  1. Pasaport
  2. Eski pasaportlarınız
  3. Vize Başvuru formu
  4. 2 adet biometrik resim
  5. Otel ve uçak rezervasyonları
  6. Son 6 aylık banka hesap dökümü
  7. Seyahat sağlık sigortası
  8. Eğer var ise İsrail’den gelen davetiye (ticari vizeler ve aile ziyaretlerinde bu evrak zorunludur)

İsrail Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İsrail vizesi başvurusunu eksiksiz bir biçimde tamamladıktan sonra işlemde kalma süresi ortalama 7 iş günüdür. İsrail Konsolosluğun sizden ekstra evrak talep etme ve görüşmeye çağırma durumlarında bu süre ortalama 20 iş gününe kadar uzayabilir. Bu sebeple başvuruyu eksiksiz ve doğru bir biçimde yapmanız başvurunuzun hızlı sonuçlanmasına ve ekstra evrak ile uğraşmamanızı sağlar.

İsrail Vize Başvuru Formu:

İsrail vize başvuru formunu kurumumuzdan temin edip doldurulması konusunda bizden hizmet alabilmektesiniz. İsrail vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması vize süreciniz ve sonraki başvurularınız için büyük önem arz eder. İsrail konsolosluğuna doğru olmayan bilgiler ile doldurduğunuz İsrail başvuru formu ile başvuru yaparsanız vizeniz olumsuz sonuçlanması ve cezai işleme maruz kalacağınızı hatırlatmak isteriz.

İsrail Vize Davetiyesi:

İsrail’e yapacağınız ticari ve aile ziyaret için bu davetiyenin İsrail’de bulunan firmalar, Kurumlar ve kişiler tarafından hazırlanıp İsrail İç işleri bakanlığından onaylatması gerekmekte olup daha sonrasında bu belgeyi başvuru yapacağınız bölgede bulunan Ankara İsrail Konsolosluğu yada İstanbul İsrail konsolosluğu mail veya faks ile iletmeleri gerekmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi için Sağlık Raporu:

İsrail’de çalışmak isteyen kişilerden İsrail Türkiye temsilcilikleri sağlık raporu talep etmektedir. Bu raporu İsrail’in anlaşmalı bulunduğu Hastanelerden temin edebilmekte olup rapor aslı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

İsrail Vize Ücretleri:

İsrail yapacağınız seyahati planladıktan sonra başvuru türünüze ve seyahat uzunluğunuza göre İsrail vize ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle başvurunuz yapmadan önce kurumumuzla iletişime geçip gerekli ücretleri öğrenebilmektesiniz.

İsrail Vizesine üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’den başvuru yapması:

İsrail vizesi için Türkiye’den başvuru yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de en az 6 ay geçerli oturum kartı bulunması gerekmekte olup ekstradan 126 ₺ ödeme yapmaları zorunludur.

İsrail Vizesine Eksik Evrakla Başvuru yapmak:

İsrail vizesine başvuru yapmak isteyen kişi İsrail konsolosluğunun belirlediği evrak listesini eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır. Eksik evrak ve ya sahte evrakla başvuru yapılması durumunda vizenizin sonucu olumsuz olmakla beraber İsrail konsolosluğu tarafından cezai yaptırımda bulunacağını unutmamakta fayda vardır.

İsrail Vize başvurusunu seyahatinizin Amacına göre belirleme:

İsrail Konsolosluğu seyahat türünüze göre aşağıdaki vize türlerine başvuru yapabilmektesiniz.

Bunlar;

İsrail Göç Vizesi

İsrail A1 Geçici Konaklama Vizesi

İsrail A2 Öğrenci Vizesi

İsrail A3 Din Adamı Vizesi

İsrail B1 Çalışma Vizesi

İsrail B2 Ziyaret Vizesi

İsrail vizesine başvuru yapmadan önce kurumumuzla iletişime geçip size uygun vize türünün hangisi olduğunu ücretsiz bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuza vurulacak olan İsrail vizesi veya giriş çıkış damgasıyla aşağıdaki ülkelere ziyarette bulunmaları mümkün değildir;

İran, Libya, Suriye, Sudan, Yemen bölgeleri pasaportunda İsrail vizesi bulunan yolcuları ülkeye almamaktadır.

İsrail Ekspres Vize Başvurusu:

İsrail yapacağınız ziyaretlerin en az 30 gün öncesinde başvuru işlemlerine başlamanızı tavsiye ederiz. İsrail Konsolosluğu şu anda Ekspres vize hizmeti sunmamaktadır işlemler normal vize başvuru süreci süresince sürmektedir.

İsrail Vizesinin Ret edilmesi durumu:

İsrail vizesinin ret edilmesi durumunda, başvurunuzda verdiğiniz bilgilerin eksik veya doğrulanamamış olması veya finansal durumunuzun bu ziyareti karşılayacak yeterlilikte bulunmamasından İsrail devleti vizenizi olumsuz sonuçlandırmış olabilir. Bu sizin ilerde yapacağınız İsrail başvurusunu etkilememekle birlikte tekrar evrakların düzgünlüğü ve kontrolü sağlandıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Kurumumuzla iletişime geçip sizlere uygun bir vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu olumsuz vize sonucunuzu düzeltebilme şansına sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu