İngiltere Vizesi- North Vize | Vize Başvuru Merkezi
blog-post-image

İngiltere Vizesi

Dünya üzerinde alınması en zor vizelerden biri olan İngiltere vizesi yani asıl ismi ile Birleşik Krallık Vizesi aslında genel olarak İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı içinde barındıran bir vize türüdür, yapılması zorunlu bir uygulamadır. Aynı zamanda bu ülkelerden birine gidecek olan bir kişinin şahsen İngiltere konsolosluklarına başvuru yapması gerekmez. Başvurular sadece online olarak yapılabilinir.  Vekâletname gibi evraklar geçersiz sayılacaktır.

Vize Nedir?

Vize, ülkeye giriş belgesi demektir.  Pasaport üzerine basılan bu resmi evrak ile belirlenen süre içerisinde ülke içinde gezme dolaşma ve seyahat etme hakkını oluşturur. Hemen hemen her ülke kendi aralarında vize için gerekli şartnameler bulundurmaktadır. Avrupa Birliği üyeleri kendi aralarında vizesiz dolaşabildiği gibi diğer ülkeler için vize zorunlu kılınmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde vizesiz gidilebilecek birçok ülke bulunmaktadır. Fakat İngiltere yani Birleşik Krallık için bize de vize zorunluluğu vardır. İngiltere vizesi en zor ve en pahalı vizelerden biridir. Ret cevabı almamak için çok iyi hazırlanmış bir dosya sunmak çok önemlidir. Alınabilecek herhangi bir ret cevabı diğer ülkeler için 10 yıl boyunca sorunla karşılaşacağınız anlamına gelmektedir. Diğer ülkelere yapılacak başvurular için kırmızı bir kart olarak görülebileceği gibi zorluk çıkaracak anlamına gelmektedir.

Doğru Beyan Vermek Çok Önemli

Başvuru yapılacak vize için mutlaka doğru bilgiler verilmelidir. Yanlış verilen beyanlar doğrultusunda ret cevabı verilen başvurular daha sonrası için sıkıntı çıkartacaktır.  Titizlikle hazırlanan ve negatif yönde bilgiler paylaşılmadan başvuru evraklarının sunulması oldukça önemlidir. İngiltere vizesi alınması durumunda diğer ülkeler için de bir o kadar kolaylık sağlanacak ve vize alımlarınız daha kolay hale gelecektir. Aynı zamanda İngiltere vizesine başvurmadan önce son 10 yıl içerisinde shengen, Avustralya, İsrail ve ABD vizesi alındıysa bu İngiltere Vizesi için daha kolay sonuçlanacağı anlamına gelmektedir. Başvuru yapılırken özen gösterilmelidir ve bazı danışmanlık şirketleri bu işi üstlenip yardımcı olabilir.  Danışmanlık firmaları birden fazla vize işlemi ile uğraştıklarından dolayı eksiksiz olarak evrakları tamamlayarak size yardımcı olacaktır.

Kimler İngiltere Vizesi Almalıdır?

Birleşik Krallık devletlerinden birine gidecek olan tüm yeşil ve bordo pasaportlu kişiler vize almalıdır. Yeşil pasaportların İngiltere’ye vizesiz giriş ayrımcılığı yoktur. Siyah Pasaport sahipleri ise toplamda 180 gün içerisinde sadece 90 gün vize almadan İngiltere’ye giriş çıkış yapabilirler. Aynı zamanda başka ülkeden aktarma yapan yani transit olarak uçuş yapan yolcuların da ülkeye giriş yapmasına gerek kalmadan İngiltere Vizesi alması gerekmektedir.  Fakat bu vizeler normal vize gibi değildir, daha kolay alınır. Transit vize olarak bilinir. Shengen vizesi ile İngiltere’ye girilemez aynı şekilde İngiltere vizesi ile de shengen ülkelerine giriş yapılamaz. Özel vize gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Süreci Nasıl Olmalıdır?

İngiltere vizesi için sırasıyla yapılması gereken bazı işlemler vardır bu işlemlerden herhangi birisinin atlanması durumunda vize işlemi başarısız olacaktır. İşlemleri belirtmek gerekirse sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.  

-Öncelikte internet üzerinden online başvuru formu doldurulur.

-Formu doldurduktan sonra sistem üzerinden online vize başvuru merkezlerinden randevu verilir. Ortalama 15 gün sonrasına randevu verilir. Ekstra ücret verilerek randevu öne çekilebilinir.

-Randevu günü gelene kadar başvuru esnasında istenen tüm belgeleri tamamlamak gerekmektedir.

-Vize başvuru zamanı geldiğinde başvuru merkezindeki randevuya gidiyor burada görevli kişiye evraklarınızın tam olup olmadığını kontrol ettiriyorsunuz. Aynı zamanda parmak izi veriyorsunuz.

-Başvuru konsolosluk ve büyükelçilik tarafından kontrol ediliyor. Olumlu olması durumunda vize evrakınız pasaportunuza basılıyor. Ya da basılmadan başvuru merkezine yollanıyor.

-Vize başvuru merkezlerinden gidip pasaportunuzu ve vizenizi teslim alabilirsiniz. Başka bir kurum ya da kuruluştan verilmez.

İngiltere vizesi Türkiye içinde sadece İzmir, İstanbul ve Ankara’daki İngiltere konsoloslukları ve büyükelçilikleri tarafından verilmektedir. Bunun dışındaki tüm konsolosluklar Birleşik Krallık vizesi veremez. Ayrıca konsolosluklara bizzat gidip başvuru yapılamaz sadece internet üzerinden online başvuru yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Türkiye genelinde İngiltere vizesi için sadece 7 başvuru merkezi bulunmaktadır.

İngiltere’ye Gidiş Amacı Vize Almak İçin Önemli Bir Konu

Ülkeye giriş amacı ve kalış süresi de almanız gereken vize için önemli bir etkendir. Başvuru evrakları buna göre değişkenlik göstermektedir. İstediğiniz dışında bir vize türüne başvuru yapılması durumunda istenilen evrakları tamamlayamayacak olmanızdan dolayı çok rahat şekilde red cevabı alacaksınızdır. Buna dikkat edilmeli ve eğer yapılabiliniyorsa uzman danışmanlık firmaları tarafından destek alınmalıdır. En çok alınan vize türü olan turist vizesi için klasik evraklar istenir. İngiltere’ye gidiş için belirlenen vize türlerini ele alalım.

İngiltere Turist Vizesi

Gezmek ve tatil amaçlı alınan vize türüdür. Bir seferde 6 aydan daha kısa süreli kalınması durumunda alınmalıdır. Ayrıca 1-2-5 ve 10 yıllık süre geçerli olan türleri de vardır. Başvuru ücretleri vize süresinin istenildiği uzunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda öğrenci, emekli, ev hanımı ve çalışan olarak vize çeşitleri de bulunmaktadır. Öğrenci vizesi eğitim amaçlı ise tier 4 vize ya da öğrenci ziyaretçi vizesi olarak değişkenlik gösteren vizelerden birini almak yeterli olacaktır. Tier 4 uzun dönem vizesi alabilmek için orta düzeyde İngilizce bilmek şartı koşuluyor. Ielts, toefl gibi uluslar arası geçerliliği olan sınavlarının baraj puanını geçmek yeterli oluyor. Bu vizeye bağlı olarak 1 hafta içinde en fazla 20 saati geçmeyecek şekilde part time olarak çalışma hakkı olabiliyor. Vize bittikten sonra direk konsolosluklardan uzatma yapılıyor. Türkiye’ye geri gelmeye gerek kalmadan işlem tamamlanabiliyor. Öğrenci vizesi ise en fazla 11 ay kalınma şartı ile kısa süreli kalımlar için geçerli olan vize türüdür.  Bu vizeyi İngiltere’den uzatamaz ve çalışma izni alamazsınız. Sadece eğitim ve dil kursları için geçerlidir. Vize bittiğinde tekrar Türkiye’ye dönüp başvuru yapmak gerekiyor. Bu vize için herhangi bir dil eğitimi gerekmiyor.

İngiltere Çalışma Vizesi

Çalışmak için iki şekilde vize alınabilinir. Tier 2 ve Tier 5 işe girişlerde alınması gereken vize türüdür. Bu vizeler ile birlikte haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışılabilinir. Ek iş yapabilir ve aileden birini kendisi ile birlikte İngiltere’ye getirebilirsiniz.  Tier 5 geçici çalışma izni olarak verilen vize türüdür. En fazla 24 ay çalışacak kişiler tarafından alınması gerekir. Genellikle vakıf ve hayır kurumları aynı zamanda sporcular tarafından alınır. Bu vizeyi alabilmek için kişi başı 630 paund meblağ bulundurmak gerekmektedir.

İngiltere Yerleşme Vizesi

Birleşik krallık dışı ülkelerin vatandaşları ile evlenme durumunda alınacak vize durumudur. Aynı zamanda İngiltere Yerleşim vizesi 18 yaş altı çocuklar, evlatlık çocuklar için de geçerlidir.

İngiltere Vizesi için Önemli Olan Uyarılar 

İngiltere vizesi için gerekli olan süreç yaklaşık 3 hafta içinde tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Başvuru sırasında formda sunduğunuz bütün bilgilerin dokümanlar ile ispatlamanız gerekmektedir. Geliri sadece vize alabilmek için gereğinden fazla belirtmemek gerekir.  Örneğin belirttiğiniz maaşın bordroda yazdığı kadar olması gerekir. Eğer maaş elden alınıyor ise başvuru sırasında ispatlanamayacağı için belirtmek çok mantıklı olmayacaktır. Beyan edilemeyen her bilgi vize almayı zora sokmaktadır. Ayrıca istenen birikmiş gelirinizi de bankadan alacağınız varlık raporlarından daha fazla göstermemek gerekir. Daha önceden başvurulan vizelerin tüm bilgileri genel olarak konsoloslukların gördüğü bir sistem tarafından kayıt edilmektedir. Bu yüzden verilen yanlış bilgi hemen fark edilecektir.  Daha önceden red aldığınız bir vize durumu için mutlaka belirtme yapmalısınız. Açık şekilde evet aldım demelisiniz kesinlikle saklamaya çalışmak vize için tekrar bir sorun oluşturacaktır. Saklamak yalan beyan anlamına gelmektedir. Başvuru daha süslü dursun diye bilgilerinizi değiştirmeye çalışmayın. Daha önceden verilen sabit bilgiler üzerinde oynama yapmaya çalışmayın kayıt altında olduğundan her şey açık olarak yalan beyana girecek ve vize almanız imkânsız hale gelecektir.

İngiltere Vizesi Ücretleri

Birleşik Krallık için alınacak vizelerin ücretleri kalınacak süreye göre değişkenlik göstermektedir. Sabit bir ücreti yoktur. 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, ya da 10 yıllık olarak vize alımı yapılabilinir. İstenilen vize süresi değerlendirilir ve uygun olan verilir. Yani istenen vizeden çok konsolosluğun uygun gördüğü vize süresi önemlidir. Süreye göre vize ücretleri sırasıyla;

6 Aylık: 250 USD
2 Yıllık: 650 USD
5 Yıllık: 1100 USD
10 Yıllık: 1450 USD

Şeklindedir. Değişken kur dolayısı ile dikkatle inceleme yapılması gerekmektedir. Sürekli değişen bedeller dolayısı ile vizeye başvuru yapılacağı sıradaki kur dikkatli olarak takip edilmelidir. Ayrıca ek olarak başvuru sürecini hızlandırmak ve bazı esnek durumlara sahip olmak için bazı ücret ödemeleri yapılabilinir. Bu ödemeler zorunlu değil isteğe bağlıdır. Ödemeleri online başvuru sırasında kredi kartından yapabiliyorsunuz. Ödeme online olacağından maile bir dekont gönderiliyor bu dekontun çıktısının alınıp dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Başvurunun Geri Çevrilmesi ve Para İadesi

Başvuru reddedilmesi durumunda ise ödenen meblağ geri verilmiyor. Ancak aksi durumlarda istenen 10 yıllık vize durumunda eğer 978 USD yatırılmışsa ve ülke sadece 6 aylık bir vize çıkartmışsa arada kalan ücret için parayı geri talep edemiyorsunuz. Bu durumda başvuruyu eksiksiz tam olarak ve doğru bilgiler ile tamamlamak çok önemlidir. 

                             

author-avatar
North Vize

North vize sizelere vize danışmanlık ve başvuru hizmetleri konusunda gerekli bilgiyi sunmaktadır.

comment-avatar
ahmet alaca

Merhabalar ekpress ingiltere vizesi ne kadar acaba ?


comment-avatar
North Vize

Merhabalar efendim.

Size uygun vize türü ve başvuru türü için uzmanlarımızla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorunuz

Adınız*

Email Adresiniz*