- North Vize | Vize Başvuru Merkezi
İngiltere Turistik Vize

İngiltere Turistlik Vize

Türkiye başta olmak üzere pek çok ülke başka ülkeleri ziyaret etmek ister. Meslek ve eğitim amacıyla değil de sadece gezip görmek amacı ile alınan vizelere turistik vize adı verilir. Pek çok ülke vize onayı turist kabul etmektedir ancak bu ülkelere turist olarak girmek dahi o kadar da kolay değildir. Turistik vize alabilmek için öncelikle bazı başvuru evraklarını eksiksiz tamamlamanız gerekiyor.Pek çok ülke kendisini ziyaret etmek isteyen turistlere 30-180 gün arası turistik vize vermektedir. Bu süre zarfında İngiltere başta olmak üzere vize onayı aldığınız ülkede dilediğinizi yapabilirsiniz. Ancak turistik vize aldığınız ülkede yasa dışı bir suç işlerseniz bir daha kesinlikle o ülkeye giriş yapamazsınız.

İngiltere Turistik Vize İçin İstenen Evraklar

·         İngiltere turistik vize için kişilerden istenen bazı evraklar vardır. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz; pasaport,

·         İngiltere vize başvuru formu,

·         Biyometrik fotoğraf,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

·         Nüfus cüzdanı fotokopisi,

·         Maddi durum belgeleri,

·         İngiltere seyahat amacını gösteren gerekli belgeler sahip olunması gereken belgelerdir.

Bu belgelerden herhangi bir tanesi eksik olursa vize reddi alabilirsiniz. Bu nedenle vize başvurusu için hangi belgeleri toplamanız gerekiyorsa vize başvuru randevusuna hepsini tamamladıktan sonra gitmelisiniz.

İngiltere Turistik Vize Belgeleri Hakkında Detaylar

Turistik vize alabilmeniz için sahip olmanız gereken ilk evrak pasaporttur. Turistik vize onayı için sahip olmanız gereken pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekiyor. Aynı zamanda bu pasaportun yan yana 2 adet boş sayfasının olması gerekiyor. Tabi bu sayfaların deforme olmamış olması gerekiyor.

İngiltere turistik vize başvuru esnasında sizden vize başvuru formu da istenecektir. Bu formu vize onayı alacak kişinin eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor. Formun gerçekçi bir şekilde doldurulması gerekiyor ve teslim edilecek evraklar ile desteklenmesi gerekiyor. Başvuru formunda mutlaka kişinin ıslak imzasının bulunması gerekiyor. Bununla birlikte vize onayı alacak kişi 18 yaşından küçükse vize başvuru formuna kişinin ebeveynlerinin imza atması gerekiyor.

İngiltere Vize İçin Fotoğraf Şartları Neler?

İngiltere vize başvuru evrakları arasında teslim edeceğiniz biyometrik fotoğrafın 2 adet olması gerekiyor ve bununla birlikte 3,5*4,5 cm ebatlarında olması gerekiyor. Biyometrik fotoğraf vize başvurusu yapacak kişinin güncel halini temsil etmesi gerekiyor. Bu nedenle en az 6 ay öncesinden fotoğrafın çekilmiş olması gerekiyor. Biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalı. Bu konudaki en önemli nokta kullanacağınız biyometrik fotoğrafın herhangi bir pasaport ve vize işleminde kullanılmamış olması gerekiyor.

Vize başvuru esnasında sizden istenecek bir diğer evrak ise vukuatlı nüfus kayıt örneğidir. Vize başvurusuna yapacak olan kişinin güncel aile bilgilerinin bulunduğu bir nüfus kayıt örneği olması gerekiyor. Bu evrakla birlikte kişinin nüfus cüzdanı fotokopisini de teslim etmesi gerekiyor. Bu belgenin istenmesindeki amaç ise kişinin bulunduğu ülkede bağlı olduğu bir ailesinin olduğunu göstermesidir. Bu durum kişinin yaşadığı ülkeye bağlı olduğunu gösterir.

Finansal Durum Gösterge Kâğıdı

İngiltere turistik vize başvuru belgeleri arasında maddi durum gösterge kâğıdı da bulunuyor. Bu belgeyi verirken 3 aylık maaş bordronuzu çıkartmanız gerekiyor. Kişinin şahsi banka hesabının 3 ay boyunca aktif olması gerekiyor. Kişinin banka hesabında tatil masraflarını, yol ve konaklama ücretlerini karşılayabilmesi için bir miktar paranın olması gerekiyor. Bu evrak ile İngiltere konsolosluğu daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz.

Finansal durum gösterge kâğıdı aynı zamanda vize başvurusu yapacak olan kişinin bir işte çalıştığını gösterir. Böylece o ülkeye sadece gezip görme amaçlı gittiğinizi ve tekrar kendi ülkenize geri döneceğinizi göstermiş olursunuz. Bunun için çalıştığınız işte en az 3 aylık eleman olmanız gerekiyor. Aksi takdirde 3 aylık olana kadar beklemeniz daha doğru olacaktır. Finansal durum bildirge kâğıdınız içinde işyerinden almış olduğunuz izin kâğıdının da bulunması gerekiyor. Bu izin kâğıdının işyeri tarafından ıslak imzalı olması gerekiyor ve işyeri tarafından ne kadar süredir orada çalıştığınız, hangi kadroda olduğunuz ve ne kadar maaş ile çalıştığınız gibi bilgilerin yazması gerekiyor.

İş Yerinden Alınması Gereken Evraklar Neler?

Turistik vize evraklarını hazırlarken iş yerinden alacağınız evrak önemli. Bu evrağı hazırlarken kişinin ne durumda olduğu da çok önemlidir. Bu evrağı teslim edecek kişi işveren ise belgeyi kendi hazırlayabilir. Tabi bunu yaparken vize başvuru dilekçesi içerisinde bulunan maddelere dikkat etmesi gerekiyor. Vize onayı alacak kişi emekli ise yine bu belgeyi dilekçe şartlarına uygun olacak şekilde kendi hazırlayabilir.

Vize o ayı alacak kişi devlet memuru ise finans durum gösterge kâğıdını ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde hazırlamalıdır. Tabi yine dilekçe şartlarına uygun olması gerekiyor. Her ne meslekte çalışıyor olursa olsun eğer bir daha vize onayı alacağı ülkeyi ziyaret edecekse plan yaptığı tarihi ve konaklama biletlerini de dilekçeye eklenmelidir. Böylece bir sonraki vize onayını alırken hiç zorluk yaşamazlar ve kısa sürede onay alırlar.

Diğer Belgeleri de Vermelisiniz

İngiltere turist vizesi alacak kişinin varsa eğer SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve çalışmış olduğu kurumdan ıslak imzalı ve kaşeli izin kâğıdını alması gerekiyor. İş yeri sahibinin bu kâğıda kişinin ne kadar süre izin aldığını ve izin sonrası tekrar iş yerine döneceğine dair onay verdiğini belirtmesi gerekiyor.

Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi işverenin izin alacak işçinin çalıştığı kadro durumunu, aldığı maaşı, ne kadar süredir işyerinde çalıştığını ve işe ne zaman döneceğini belirtmesi gerekiyor. Bu durumda vize onayı almanız daha kolay olacaktır.

İngiltere’ye Seyahat Amacını Belirtin

Turistik vize alacak kişinin konaklama biletlerini ve uçak biletlerini rezervasyon evraklarında belirtmesi gerekiyor. Bu evraklar kişinin gerçekten geçici süreliğine orada konaklayacağını ortaya koyar. Bazı kişiler vize onayı almak için sahte rezervasyon evrağı düzenleseler de bu kişilerin sahteliği ortaya konur ve direkt olarak vize reddi durumu yaşanır.

Eğer vize onayı alacak kişi davetli olarak ülkeye gidecekse davetiyeyi de teslim edeceği evrakların içine eklemesi gerekiyor. Eğer vize alacak kişi ülkeye eğitim amacıyla gidiyorsa hukuki münasebet, okula ödenen harç para makbuzları ve okul kayıt belgelerinin de teslim edilmesi gerekiyor.

Ek Belgeleri Unutmayın

İngiltere turistik vize izni alırken çalışma durumuna göre hazırlamanız gerekiyor. Vize alacak kişi emekli ise emekli maaş göstergesi, emekli kartı fotokopisi, oda sicil kaydı ve varsa diğer evrakları da dosyaya eklemesi gerekiyor. Vize alacak kişi memur ise bağlı olduğu kurumdan resmi izin belgesi, sicil belgesi ve diğer kurum evraklarını getirmesi gerekiyor. Eğer vize izni alacak kişi öğrenci ise orijinal öğrenci belgesini teslim etmesi gerekiyor.

Vize izni alacak kişi çiftçi ise bağlı olduğu ziraat kurumundan alınmış ziraat kaydı, varsa eğer ekili olan topraklarında bulunan ürünlerin kaydı ve satılan ürünlerin belgesi gereklidir. Vize izni alacak kişi 28 yaşından küçükse anne ve baba tarafından ya da ikisinden biri tarafından imzalı evrak teslim etmesi gerekiyor. Bu kâğıdın noter onaylı olması gerekiyor aksi takdirde kabul edilmiyor. Bu kriterlere dikkat ederseniz kolay bir şekilde İngiltere turistik vize onayı alabilirsiniz.