- North Vize | Vize Başvuru Merkezi
İngiltere Ticari Vize

İngiltere Ticari Vize

Vize uygulaması her yabancı için uyulması gereken prosedürleri içeren resmi olarak verilen izinlerdir. Yabancı kabul eden İngiltere’ye ticari amaçla gidecek olan kişilerin İngiltere ticari vize alması gerekiyor. Buna istinaden de ticari vize için gerekli evrakları hazırlamaları gerekiyor. Herhangi bir vize izni isteyen ülkeye ticari faaliyet, iş görüşmesi, konferans, üs toplantısı, fuar görüşmesi ve sektör ile alakalı etkinlik katılımlarına gidecek kişiler ülkeye girebilmek için ticari vize almalıdırlar.

Ancak şunu bilmek gerekir ki ticari vize alacak kişinin gitmek istediği ülke tarafından bir davet ile çağırılmış olması gerekir. Davet aldıktan sonra da ülkenin şart koyduğu kriterlere bağlı olarak vize başvuru evraklarının hazırlanması gerekiyor. Aksi taktirde direk olarak İngiltere vize reddi gerçekleşir.

İngiltere Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

İngiltere ticari vize evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Pasaport,
 • Vize başvuru formu,
 • Ülkeden gelen davet yazısı,
 • Ticari sicil,
 • Şirket anlaşmaları,
 • Fuar giriş kaydı,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Finansal durum gösterge kâğıdı,
 • Vize talep dilekçesi,
 • Seyahat dilekçesi,
 • Kişinin bağlı olduğu kurum belgeleri,
 • Kişinin çalıştığını gösteren belgeler,
 • Son olarak varsa ek belgeler.

Hazırlanacak evraklar kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ancak evraklarda eksiklik olursa vize başvurusu iptal edilir. Bu nedenle evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekiyor. 

Hazırlanacak Evrakların Detayları

İngiltere Ticari vize başvuru evraklarının ilk sırasında pasaport yer alıyor. Ticari vize için hazırlayacağız pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekiyor. Bu pasaportun seyahat sonrasında da 3 ay boyunca geçerliliğini koruması gerekiyor. Bununla birlikte ticari vize izin kâğıdının yapıştırılması için pasaportta 2 adet boş sayfa bulunması gerekiyor. Aksi takdirde yeni pasaport çıkarttırmak gerekiyor.

Ticari vize başvuru evrakları arasında vize başvuru formu yer alıyor. Bu başvuru formunun vize başvurusu yapacak kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Bu başvuru formunda verilen bilgilerin kişiyi desteklemesi gerekiyor ve her birinin gerçek olması son derece önemlidir. Başvuru formunun ıslak imzalı olması da aranan şartlardan bir tanesidir.

Hazırlanması Gereken Ek Evraklar

İngiltere ticari vize başvuru esnasında istenen evraklardan biri de şirketten gelen davet yazısıdır. Bu davetiyenin yurtdışındaki şirket tarafından ıslak imzalı bir şekilde gönderilmesi gerekiyor. Aynı zamanda davetiyenin eksiksiz bir şekilde doldurulması ve kaşeli olması gerekiyor. Bu davetiyenin okunaklı bir fotokopisinin olmasına dikkat edilmelidir.

Davet yazısı gönderilirken yurtdışında bulunan şirkete ait ticari sicil de gönderilmelidir. Eğer temin edilebilirse yurtdışında bulunan şirkete ait faturaların da başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.  Yurtdışına fuar amacıyla gidiliyorsa fuar giriş kartı da dosyada bulunmalıdır. Aksi takdirde dosyada eksik bilgi olacağı için vize izni verilemez.

Biyometrik Fotoğrafa Dikkat Edin

İngiltere ticari vize izni için hazır kalacağınız dosyaya biyometrik fotoğraf da eklemeniz gerekiyor. Koyacağınız biyometrik fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor ve son halinizi yansıtması gerekiyor. Bununla birlikte biyometrik fotoğrafın 3,5*4,5 cm ebatlarında olması gerekiyor. Eğer yeni biyometrik fotoğraf çektirecekseniz arka fonun beyaz renkte olması gerekiyor.

Bununla birlikte ticari vize izni için vereceğiniz biyometrik fotoğrafın daha önceki pasaport ve vize işlemlerinizde kullanmamış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde vize onayını verilmeyecek ve yeni beş fotoğraf çektirmeniz isteyecektir. Biyometrik fotoğrafın dışında sizden nüfus kayıt örneği de istenecektir. Bu örneğin en az 6 ay öncesinden çıkarılmış olması gerekiyor ve aile bireylerinin vukuatları da belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu evrakla birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi de verilmelidir.

Finansal Durum Gösterge Belgeleri

İngiltere ticari vize alırken teslim etmeniz gereken belgelerden bir tanesi de finansal durum bildirge evraklarıdır. Bu evrağı verirken son 3 aylık maaş bordronuzun da olması gerekiyor. Bu maaş bordrolarının işyeri tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor. Finansal durum göstergelerinin verirken 3 aylık banka hareketlerinizi de vermelisiniz.

Kişinin banka hareketlerini incelerken konsolosluğun dikkat ettiği konu banka hesaplarında seyahatin masraflarını karşılayacak tutarda paranın olup olmamasıdır. Bununla birlikte vize başvurusu yapan kişinin üstüne herhangi bir tapu, araç ruhsatı ve kreşi kartı varsa bunların da dosyaya eklenmesi gerekiyor.

İngiltere Vize Başvuru Dilekçesi

İngiltere ticari vize alabilmek için dosyanıza vize başvuru dilekçesi de eklemeniz gerekiyor. Bazı ülkelere bu dilekçenin İngilizce olarak yazılması dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Bu dilekçeyi verirken bağlı olduğunuz işyerinin hitaben yurtdışındaki işyerine yazmış olması gerekiyor. İşyerinin bu dilekçeyi yazarken ıslak imzasını ve kaşesini de vermesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak eğer kişinin seyahat masraflarını bir başkası karşılayacaksa finans bilgilerinin direkt sponsor olacak kişinin doldurması önemlidir.

Vize başvuru dilekçesini işveren dolduruyorsa dilekçe şartlarını göz önünde bulundurarak kendi adına doldurma hakkı bulunuyor. Başvuru dilekçesini dolduracak olan kişi emekli ise dilekçeyi kendisi doldurabilir. Eğer başvuru dilekçesini devlet memuru hazırlayacaksa gerekli şartlara dikkat ederek ıslak imzalı ve kaşeli olarak hazırlaması gerekiyor.

Kişinin Bağlı Olduğu İşyerinin Bilgileri

İngiltere vize başvurusu alacak kişinin çalıştığı işyerine ait bazı belgeleri de hazırlaması gerekiyor. Bu belgelerden bir tanesi de vergi levhasıdır. Vergi levhasını hazırlarken son bir yıllık vergi ödeneklerini dosyaya koymak gerekir. Eğer işyeri daha öncesinden vize almışsa bu vize belgesinin de dosyaya eklenmesi gerekir. Kişinin bağlı olduğu işyerinde imza yetkisi olan kişilerin imzası da bu dosya içinde bulundurulmalıdır.

Bununla birlikte kişinin bağlı olduğu işyerinin sicil belgesi de dosyada bulunmalıdır. Tüm bu belgelerin yanı sıra kişinin çalıştığını gösteren belgeler de dosyaya eklenmelidir. Bu belgelerin bir tanesi de SGK hizmet döküm belgesi ve maaş evraklarıdır. Bu belgelerin de ıslak imzalı olarak teslim edilmesi gerekiyor.

Ek Belgelerin de Hazırlanması Gerekiyor

İngiltere ticari vize hazırlanırken kişi emekli ise emekli maaş göstergesi, emekli kartı ve emekli olunan kurumdan yazı yazılması gerekiyor. Vize başvurusu yapacak olan kişi memur ise çalıştığı iş yerinden ıslak imzalı evrakın olması gerekiyor. Bununla birlikte kişinin adli sicil belgesinin de dosyada bulunması gerekiyor.

Eğer vize başvurusu yapacak olan kişi çiftçi ise bağlı olduğu ziraat kurumundan imzalı kağıt alması gerekiyor. Bu belgeleri vize alacağınız konsolosluk size ayrıntılı bir şekilde gösterecektir.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu Yaparken Randevu Almak Gerekiyor mu?

Ticari vize başvurusu yaparken randevu almak mecburidir. İngiltere ticari vize kısa süreli bir vize olacağı için konsolosluk tarafından vize başvuru merkezlerinden randevu verilmektedir. Yurtdışı vize başvurularında randevu online olarak yapılabilmektedir. Bununla birlikte telefonla da vize başvuru randevusu alabilirsiniz.

Eğer son 5 yıl içerisinde İngiltere için vize onayı almışsanız randevuya bizzat gitmenize gerek yok. Çünkü parmak iziniz vize başvuru merkezinde kayıtlı olacaktır. Ancak beş yıl içerisinde vize onayınız yoksa randevuya bizzat gitmeniz gerekiyor. Ardından evrakları tamamlayıp vize başvuru merkezine teslim etmeniz gerekiyor.

İngiltere Ticari Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Onaylanır?

İngiltere ticari vize başvurusu konsolosluğa göre değişiklik gösterir. Başvuru yaptığınız zamandaki yoğunluk bu süreci değiştirebilmektedir. Yine de genel olarak bakıldığı zaman 4-5 gün içerisinde vize başvurusu sonuca kavuşturulmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bir bilgi almak için bağlı olduğunuz konsolosluğa gidebilir ve gerekli bilgiyi alabilirsiniz.