İngiltere

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum Görevi:

İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu bünyesinde İngiliz vatandaşları için gerekli olan pasaport işlemleri, acil seyahat belgesi işlemleri, evlilik işlemleri, doğum kayıt – ölüm işlemleri, acil durumlar, noter ve tasdik işlemleri, çeviri hizmetleri, cenaze işlemleri ve konsolosluk işlemi gerektiren tüm durumlar adına hizmet yüklenmektedir.

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum Görev Bölgesi:
Muğla ( Bodrum, Milas, Yatağan)

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum Çalışma Saatleri:

Pazartesi ve Cuma : 14:00- 16:00
Salı- Perşembe: 09:00-12:30

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum 2016 Resmi Tatil Günleri

İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günlerinde ve Birleşik Krallık Devleti resmi tatil günlerinde kapalıdır.

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum,  İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği gibi vize başvurusu konusunda yetkili kurum değildir.  Fahri konsolosluklar bulunduğu bölgenin ticari hareketliliği olan yerlerde Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkiler konusunda köprü görevi üstlenmiştir.

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mutlaka vize alma zorundadır.  Vize başvuruları bütün pasaportlar,  diplomatik, yeşil ve üst düzey hizmet pasaportu dâhil hepsi İngiltere vizesi almak zorundadır.  Yalnızca resmi hizmet pasaport sahipleri,  180 gün içinde 90 günü geçmemek koşuluyla İngiltere’ye vize başvurusu yapmadan gidebilir.  Bu kişiler vizeden muaf tutulmaktadır.

İngiltere Vize Çeşitleri

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat etmek istediği vize türünü seçerek o kategoride başvuru yapmaları gerekir.  Bu vize kategorilerinde diğerlerinden farklı işlemler uygulanır.  Vize çeşitleri ticari vize,  İngiltere turist vizesi,  İngiltere aile ziyareti vizesi,  İngiltere ticari amaçlı vize,  tıbbi tedavi amaçlı vize,  ziyaretçi vizesi,  İngiltere öğrenci vizesi,  İngiltere çalışma vizesi gibi farklı kategorileri bulunmaktadır.

İngiltere Vizesi İçin İstenen Evraklar

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularında istenen evrakları kategorilerine göre düzenlenmelidir.  Vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar kısa süreli İngiltere vizesine başvurmaları durumunda evrakların yanında fotokopilerini de bulundurmalıdırlar.  Vize başvuruları mutlaka İngilizce olarak doldurulmalı,  bu başvuruları İngiltere Hudut muhafaza memurları değerlendirmektedir.  Bu nedenle tamamının İngilizce olması önemlidir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen vatandaşların İngiltere vize başvuruları konsolosluk ve büyükelçiliklerin yetkilendirdiği vize acenteleri aracılığı ile yapılır.  Vize başvurusu yapan kişi,  gerekli Evrakların dışında biyometrik bilgilerini de randevu günü oluşturmak zorundadır.  Randevu günü verilen saatte mutlaka kişinin bizzat kendisinin bulunması gerekir.  İngiltere konsolosluğu başvuru formunda belirtilen evrakların dışında kişiden ek evrak isteme yetkisine sahiptir.  Gerekli gördüğünde kişiyi mülakata çağırma yetkisi de vardır.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi istenen evrakların temin edilmesi ve konsolosluğa teslim edilmesinden sonra maksimum 3 hafta içinde sonuçlanır.

İngiltere Vizesinden Ret Alınırsa Ne Yapılır?

İngiltere başvurularında vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ihtimali olduğu kadar başvurunun reddi ile sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır.  Vatandaşların vize başvurusunda ret alması durumunda evraklar ve ödenen vize ücreti iade edilmez.  Eksik evraktan kaynaklanan retlerde evrakların tamamlanıp tekrar müracaat edilmesi gerekir.  Bu nedenle vize başvurularında evrak temin etme aşaması son derece önemlidir.  Bu konuda çok dikkatli davranılmalıdır.

İngiltere Vize Başvuru Formu Çeşitleri
İngiltere vize başvurularında 4 farklı başvuru formu bulunur.  Bunlar tier 1 vizesi,  tier 2 vizesi,  tier 4 vizesi, tier 5 vizesidir.
Tier 1 Vizesi

Tier 1 vizesi alarak İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler üstün yetenekli kişiler olma özelliğine sahip olan kişiler bu vizeyi alabilir.  Aynı zamanda girişimci ve yatırımcılar vizesine de başvurabilir.  Bunun için İngiltere’deki herhangi bir okuldan mezun olanlar,  yatırımcılar vizesine başvurarak bu işlemi başlatabilirler.

Tier 2 Vizesi

Tier 2 vizesi yetenekli vasıflı ve prezentabl işçilerin başvurması gereken vizedir.  Ayrıca din adamları,  sporcular,  şirket elemanları da İngiltere vize başvurularında tier 2 vizesine başvurabilirler.

Tier 4 Vizesi

Tier 4 vizesi almak isteyen öğrenciler toplam 40 puana sahip olmalıdırlar.  Aynı zamanda bu öğrencilerin İngiltere’de eğitim vizesi alabilmeleri için mutlaka bir sponsora ihtiyaçları vardır.  Sponsorun göndereceği davetiye ile başvuru yapılmalıdır.  Başvuru davetiyesi gönderildiğinde bu 30 puan değerindedir.  Ayrıca sponsorun öğrencinin seyahati süresince maddi olarak finanse edeceğini taahhüt etmesi gerekir.  Bu da 10 puandır.  Toplam 40 puanla vize başvurusu yapılabilir.

Tier 5 Vizesi

Tier 5 vizesi geçici işçilerin ve staj yapan öğrencilerin başvurması gereken vizedir.  Aynı zamanda hayır kurumu adına çalışan gönüllü misyonerler de bu vizeye başvurabilir.

İngiltere Fahri Konsolosluğu Bodrum 

Adres: Cafer Paşa Cad. 2.Emsan Evleri No: 7 Bodrum

Telefon: (0252) 313 00 21-22

Faks: (0252) 313 00 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu