Grenada Vizesi- North Vize | Vize Başvuru Merkezi
blog-post-image

GRENADA VİZESİ

 Grenada Britanya İmparatorluğu döneminde İngiltere Devletine kalan 16 ada devletlerinden birisidir. Grenada İngiltere Bayrağı altında bulunan son koloni topraklarından biridir.

 Grenada’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (BORDO) pasaport sahibi vatandaşlar Grenada Vizesi prosedürlerine tabiidirler. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (SİYAH), Hizmet (GRİ) veya Hususi (YEŞİL) pasaport sahibi vatandaşlar, 90 gün ikamet edilecek şekilde Grenada vizesinden muaftırlar.

 Türkiye Cumhuriyeti’nde Grenada Büyükelçiliği veya Konsolosluğu bulunmamaktadır. Grenada ülkesinin temsil yetkisi ve konsolosluk işlemlerini İngiltere Türkiye Dış Temsilcilikleri gerçekleştirmektedir. Bunlar; İngiltere Ankara Büyükelçiliği ve İngiltere İstanbul Başkonsolosluğudur. İngiltere’nin bu temsilcilikleri Grenada vize işlemlerini kabul edip, yürütme işlemlerini gerçekleştirmekte yetkilidir.

 Grenada vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin başvurularını, İngiltere Ankara Büyükelçiliği veya İngiltere İstanbul Başkonsolosluğundan direk olarak gerçekleştirememektedir. İngiltere Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilecek İngilizce vize başvurularını randevu ile alan İngiltere İçişleri Bakanlığı Hudut Muhafaza Ofisi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş ve akredite edilmiş turizm acenteleri vasıtasıyla kabul etmektedir.

GRENADA VİZE BAŞVURUSU BÖLGE AYRIMI

 Grenada vize işlemleri için İngiltere Türkiye Dış Temsilcilikleri aracılığıyla gerçekleştireceğiniz başvuruda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, vize başvurusunda bulunacak kişinin ikamet ettiği ilin hangi bölgede olduğu durumudur. İngiltere Türkiye Dış Temsilciliklerinin iş yoğunluğunu dengede tutabilmek için uygulamış olduğu bölge ayrımı kuralı Grenada vizesi içinde geçerlidir. Buna göre; Marmara ve Ege bölgesinde ikamet eden başvuru sahipleri, Grenada vize başvuru işlemlerini İngiltere İstanbul Başkonsolosluğundan gerçekleştirmek zorundadırlar. Karadeniz bölgesi, İç Anadolu bölgesi, Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Akdeniz bölgesinde ikamet eden Grenada vize başvuru sahipleri, işlemlerini İngiltere Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla gerçekleştirmek zorundadırlar.

GRENADA VİZE ÇIKIŞ SÜRESİ

 Grenada’ya seyahat planlayan kişilerin, Grenada vizesi işlemlerine 1 ay öncesinden başvurmasını öneriyoruz. Normal şartlarda İngiltere Türkiye Dış Temsilcilikleri Grenada vizesi işlemlerini 3 hafta gibi bir süreçle tamamlamaktadırlar. Fakat olası bir yoğunluk durumunda, Grenada vize başvurunuzun işleme girme süresi 1 hafta 10 gün gibi bir rötar yapabilmektedir. Bu sebepten ötürü 1 ay öncesinden yapacağınız Grenada Vize başvurunuz seyahat planınızın aksamaması için önem taşımaktadır.

GRENADA VİZESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 Grenada vizesine başvuru yapmayı planlayan kişinin son 10 yıl içerisinde almış olması gereken ve en az 2 boş sayfası olan bir pasaportu olması gerekmektedir. Grenada vizesinin, pasaport sahibi kişinin vize başvurusu için vermiş olduğu pasaportuna işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası olması gerekliliği de diğer bir önemli husustur. Grenada vizesine başvuracak kişinin varsa eski pasaportlarını da İngiltere Konsolosluğuna ya da İngiltere Büyükelçiliğine ibraz edilmesi gerekmektedir.

 Grenada vize başvuru işlemleri için, İngiltere Türkiye Dış Temsilcilikleri tarafından istenilen evraklar, İngiltere vize başvuru işlemleri esnasında istenmekte olan evraklarla birebir aynıdır. Fakat İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği orijinal evrakların yanı sıra, orijinal evrakların a4 formunda birer fotokopisinde istemektedir. İşlemler sona erdiğinde ibraz edilen evrakların orijinalleri başvuru sahibi kişiye teslim edilip a4 formunda olan fotokopileri İngiltere Türkiye Dış Temsilciliğinde kalmaktadır.

 Grenada Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerden, planlanmış olan bütün seyahat süresini kapsayacak şekilde otel rezervasyonu ve yine tüm planlanan seyahati kapsayacak şekilde 30.000 Euro teminatlı özel seyahat sağlık sigortasının başvurudan önce edinilmiş olması İngiltere Türkiye Dış Temsilciliği tarafından istenmektedir.

 

 

author-avatar
North Vize

North vize sizelere vize danışmanlık ve başvuru hizmetleri konusunda gerekli bilgiyi sunmaktadır.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorunuz

Adınız*

Email Adresiniz*