fransa

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vizesi aynı zamanda Schengen ülkeleri arasındaki anlaşmaya dayalı olarak verilen Fransa Schengen vizesi olarak biliniyor.  Fransa Schengen vizesi yeşil pasaport,  gri ve siyah pasaport sahibi kişiler hariç diğer vatandaşların Fransa’ya seyahat etmeleri durumda alınması gereken bir vizedir.  Diplomatik pasaport ve yeşil pasaportu olan vatandaşlar Fransa’ya vize almadan,  ancak seyahatleri 90 günü geçmemek koşuluyla gidebilirler.  Fransa vizesine başvuran kişilerin mutlaka konsolosluğun belirlediği vize başvuru evraklarını tamamlamaları gerekiyor.

Vize Başvurusu

Fransa Schengen vize başvurusu için öncelikle başvuru formunun doğru eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekiyor.  Bu vize ile vatandaşlar Schengen Anlaşması olan diğer ülkelere gitme hakkı da elde etmiş olurlar.

Schengen Vizesi Kapsamına Giren Ülkeler

Schengen kapsamına toplam 26 ülke bulunmaktadır.  Bu ülkeler;  Almanya,  Avusturya,  Belçika,  Çek Cumhuriyeti, Danimarka,  Estonya,  Finlandiya,  Fransa,  Hollanda,  İspanya,  İsveç,  İtalya,  Linkenstein,  Macaristan,  Letonya,  Litvanya,  Lüksemburg,  Malta,  Polonya,  Portekiz,  Slovakya,  Slovenya, Yunanistan,  İsviçre,  İzlanda ve Norveç’tir.  Schengen Anlaşması kapsamında olup ancak Avrupa Birliğine üye olmadıkları halde Schengen vizesi ile vatandaş almaktadırlar.

Fransa Vize Randevusu

Fransa Schengen vizesi almak için vize başvuru evraklarını tamamladıktan sonra Fransa konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir.  Bu randevu sırasında hem evraklar teslim edilmekte,  hem de biyometrik belge oluşturulmaktadır.  biyometrik belge parmak izi işlemi olarak bilinmektedir.  Vize randevusunda mutlaka bütün evrakların eksiksiz ve Fransa Konsolosluğu ve büyükelçiliklerinin prosedürlerine uygun olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.  Schengen vizesini ilk defa başvuracak olan kişiler mutlaka parmak izi vermek zorundadırlar.  Ancak 5 yıl içinde Schengen ülkelerine giriş çıkış yapan vatandaşların parmak izini vermelerine gerek yoktur.  Çünkü parmak izinin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

Hazırlanması Gereken Ortak Evraklar

Pasaport

Pasaport vize işlemlerinin en önemli evraklarından biridir.  Ancak Pasaportun prosedürlere uygun olması gerekmektedir.  Kullanım süresinin 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. 10 yılı doldurmuş pasaportlar vize başvurularında kullanılmamaktadır.  Aynı zamanda Pasaportun vize bitiş tarihinden en az 3 ay daha kullanılabilir süresinin bulunması gerekmektedir.  Vize başvuru işlemleri sırasında pasaportun 2 adet boş sayfasının mutlaka bulunması şarttır.

Biyometrik Fotoğraf

Vize başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf bulunması gereklidir.  Bu fotoğrafların biyometrik kriterlere uygun,  bütün vize başvuruların da bulunan vatandaşların bulundurması gereken önemli evraklardan biridir.  Biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olması 35 mmx 45 mm ölçülerinde ve arka fonun mutlaka beyaz olması gerekmektedir.  Bunun dışında fotoğraflarda yüzü maskeleyen herhangi bir aksesuarın bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi önlü arkalı taranmış bir biçimde sunulması gerekmektedir.  Fotoğrafın çok eski olmaması,  aynı zamanda nüfus cüzdanı üzerinde vatandaşlık numarasının yazılıyor olması son derece önemlidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı Örneği

Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin nüfus müdürlüklerinden veya e Devlet’ten alacakları barkotlu nüfus kaydı örneğinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.  Nüfus kaydı örneği tam vukuatlı olmak durumunda ve bütün aile bilgilerinin ayrıntılarını da içermesi gerekiyor.

Finansal Belgeler

Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin Fransa seyahati boyunca giderlerini karşılayabilecek nakit paranın banka hesabında bulunması gerekiyor.  Bu para 5.000 TL’nin altında olmaması gerekir.  Hatta günlük 120 Euro olarak belirlenen bu miktar seyahat süresince hesaplanıp o miktarda banka hesabında bulunması gerekiyor.  Aynı zamanda banka hesabının son 3 ayına ait hesap hareketleri ve dökümü alınmalı ve banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile onaylanmalıdır. Vize başvurusunda bulundurulacak olan zorunlu ortak evrakların dışında hangi vize kategorisinde bulunacaklarsa o vize kategorisinin ek evraklarını da bulundurmak zorundadırlar.

Fransa Schengen Vizesi İşlemlerinde Önemli Konular

Fransa vize başvurusunda pasaportunuzun çipli olması işlemlerinizin kolaylaşması açısından önemlidir.  Başvuruda yeni pasaport tercih etmeniz önemlidir.  Mutlaka Pasaportun 10 yıldan daha yeni olmasına dikkat edin.  Eski pasaportlar kesinlikle vize başvuru işlemlerinde kabul edilmiyor.

Fransa Schengen Vizesinin Ret Olması Durumunda Neler Yapılması Gerekir?

Fransa vize başvurularında bazı durumlarda ret alan vatandaşlar olabiliyor.  Ancak bu ret sebebi evrakların eksikliğinden veya seyahatiniz ile ilgili seyahat planınızın yetersiz olmasından kaynaklanmış olabilir.  Böyle durumlarda evraklarınızı tekrar düzenleyip,  doğru bir biçimde hazırlayıp tekrar bir başvuruda bulunabilirsiniz.  Bunun için bir engel bulunmamaktadır.  Ayrıca Fransa Konsolosluğu hakkında yasal işlem başlatma hakkınızda bulunmaktadır.  Ancak bu uzun bir yasal süreç olacağı için buna çok fazla önem verilmiyor.

Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Vize başvuru formu mutlaka ya İngilizce ya da Fransızca olmak üzere eksiksiz,  tam,  doğru bir biçimde doldurulmalıdır.  Mümkünse büyük harf kullanılmalıdır.  Başvuru formundaki bilgilerin diğer bilgilerinizle aynı olması çok önemlidir.  Farklı evraklarda bilgiler farklı olursa bu tam bir vize reddi almanızın sebebidir.  İmzaların dikkatli atılmış olması çok önemli ve vize başvurusu yaparken bunlara da dikkat edilmesi gerekiyor.

Vize Başvurusunda Çocuklardan Parmak İzi Alınıyor Mu?

Fransa vize başvurularında 18 yaşın altındaki çocuklar ebeveynleri ile birlikte seyahat etmek zorundadırlar.  12 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmamaktadır.  Ancak 12 yaşın üstündeki çocuklar mutlaka parmak izi vermek durumundadır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi maksimum 10 iş gününde sonuçlanıyor.  Ancak vize başvuru işlemlerinin ve evrak tamamlama işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle vize gecikmeye uğrayabilir.  O nedenle başvuru dosyasında sizden istenilen belgelerin en kısa zamanda temin edilerek randevu alınması ve en kısa sürede vize işlemlerinin başlatılması önerilmektedir.  Başvuru dosyasının konsolosluğa teslim edildiğinden itibaren maksimum 10 iş günü içinde vize olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle seyahat tarihinden 3 ay önce vize başvurusu yapmanız herhangi bir gecikme olması olasılığına karşı öneriliyor.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize ücretleri başvurulacak vize kriterlerine göre değişiyor.  Vize ücreti günlük Euro kuru temel alınarak ödenmektedir.

Başvuru Sırasında Fransa Vize Ücreti Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Fransa Schengen vizesine başvuran kişiler vize başvuru evraklarını tamamlarken vize ücretlerini ödemek zorundadırlar.  Vize başvuru sonucunun ret olması durumunda ödenen vize ücreti geri iade edilmemektedir.  Başvuru sırasında ödenen vize başvuru ücreti alınacak tek bir vize için ödenen ücrettir.  Vizenin reddedilmesi durumunda tekrar vize başvurusunda bulunulabilir,  ancak tekrar vize ücreti ödemesi yapılmak zorundadır.  Fransa vize başvurularında vize ücreti ödendikten sonra bu ücret yalnızca Fransa ülkesi için geçerli olan bir ücrettir.  Bu durumda ödenen ücret de vize başvurusu ret ile sonuçlanan vatandaşlara geri ödeme yapılmamaktadır.

Fransa Schengen Vize Başvurusu Hakkında

Fransa Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların,  Fransız Konsolosluğu’na veya Fransız Büyükelçiliği’ne direkt müracaat etmeleri durumunda vize başvuruları kabul edilmiyor.  Fransa vizesi yani Schengen vize başvurularında konsolosluğun yetkilendirdiği acentelere müracaat edilmesi gerekiyor.  Bütün kriterler dâhil Fransa Schengen vizesi başvurularında vize süresi ve vizenin olumlu veya olumsuz olma yetkisi tamamen Fransız Konsolosluğu ve Fransız Büyükelçiliğine aittir. Express vize uygulamalarında ise ek bir ücret ödeyerek vize başvuru sürecini kısaltmak mümkündür. Ancak bu durumda dâhil vize başvuru evraklarının tamamını temin etmek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu