fransa

Fransa Turistlik Vize

Fransa’ya turistik seyahat etmek isteyen vatandaşların Fransa Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir.  Ancak bütün vize işlemlerinde olduğu gibi Fransa turistik vizesi alırken bilgilerin doğruluğu son derece önemlidir.  Aynı zamanda evrakların orijinal olması ve doğru bilgiler içermesi istenilen bütün evrakların eksiksiz temin edilmesi önemlidir.  Fransa Schengen vizesi için direk Fransa Konsolosluğu’na değil Fransa konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine vize başvurusunda bulunulmaktadır.  Yalnızca D tipi vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilmektedir.  Fransa turistik vizesi için başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.  Bu başvuru formu Schengen başvuru formudur.  İstenen belgelerin birbiriyle tutarlı olması ve doğru belgeler olması son derece önemlidir.  Eksiklik veya hatalı bilgi bulunması durumu kesinlikle ret sebebidir.  Bu nedenle vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar onlardan istenen bilgileri ve belgeleri eksiksiz olarak yerine getirmelidir.

Fransa Schengen Vizesi İçin İstenilen Belgeler

Ortak vize evrakları dışında farklı kategorilerde vize başvurusu yapacak olan kişilerin ek belgeleri temin etmesi gerekir.

Fransa Turistik Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Pasaport

Fransa turistik vize almak için pasaport kesinlikle 10 yıldan daha eski olmamalıdır.  Vize başvurusunda bulunulan tarihten en az 3 ay daha süresinin bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportta 2 Sayfa mutlaka boş ve yıpranmamış olmalıdır. Bu arada Fransa turistik vizesine başvuran kişilerin ellerinde eski pasaportları varsa bunların tamamı vize başvuru evrak dosyasında bulunmalıdır.  Eski pasaportların aslı verilebildiği gibi işlem görmüş,  vize mühürü basılmış sayfaların fotokopileri de kabul edilmektedir.

Fotoğraf

Fransa turistik vizesi ne yani Schengen vize ye başvuru yapacak olan kişilerin biyometrik fotoğraflarının olması şarttır.  Bu fotoğrafların 6 aydan daha eski olması durumunda kesinlikle başvurular kabul edilmemektedir.  Fotoğraflar standart ölçülerinin dışında kabul edilmemektedir. Ölçüler 35 mmx 45 mm ebatlarında olmak zorundadır.  Aynı zamanda fotoğrafın arka fonu mutlaka beyaz ve mümkünse kıyafetler koyu renkte seçilmelidir.  Bunun yanı sıra gözlük veya yüzü kapatacak şapka başörtü gibi aksesuarlar bulunmamalıdır.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanının yeni,  nüfus cüzdanı olması çipli olması ve mutlaka nüfus cüzdanında vatandaşlık numarasının yazılı olması önemlidir.  Ayrıca nüfus cüzdanındaki fotoğrafında çok eski olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fransa Schengen Vize Başvuru Formu

Fransa turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Schengen vize başvuru formu doldurmalıdır. Form doldururken en fazla dikkat etmeleri gereken durum ise,  bilgilerin eksiksiz ve doğru beyanlardan oluşmasıdır.  Fransa Schengen vize başvurularında Seyahat’in gerekçeleri doğru olarak belgelerle ve bilgilerle destekli yazılmalıdır. Ayrıca başvuru formu Fransızca veya İngilizce doldurulmalıdır.  Başvuru formunun üzerinde bulunan 37 numaralı kutunun mutlaka işaretlenmesi ve ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.  18 yaşın altında yani reşit olmayan çocukların başvuru belgeleri ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.

Fransa Schengen Turistik Vize Başvurusunda Finansal Durum Beyanı

Fransa Konsolosluğu Schengen vizesi başvurularında seyahat süresi içinde o sürede masraflarının tamamının karşılanabileceğini sağlayacak bir nakit para banka hesap cüzdanında bulunmalıdır.  Bu miktar günlük 120 Euro olarak belirlenmiştir.  120 Euro’nun kalınacak gün sayısı ile çarpılması sonucunda oluşacak rakam mutlaka banka cüzdanında bulunmalıdır.  Ayrıca banka cüzdanı dökümünün banka tarafından imzalı ve kaşeli belgesi de vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.  Ayrıca Fransa turistik Schengen vizesi almak isteyen kişilerin çalışıyorlarsa maaş bordrolarının ve ayrıca çalıştıkları şirketin onlara izin verdiğini gösteren bir yazılı belge de alınmalıdır. Ayrıca hangi kurumda çalışıyorsa o kurum tarafından 3 aylık bordrosu,  ıslak imza ve kaşeli olarak belgelenmelidir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişi emekli ise emekli maaşı ve banka cüzdanının dökümü ve fotokopisi olmalıdır.  Ayrıca vize başvurusunda bulunacak olan kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkullerin veya araç ruhsatı varsa bütün bunların ruhsat ve tapu fotokopileri mutlaka başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Fransa Schengen Vizesi Talep Dilekçesi

Fransa turistik vizeye başvuracak olan kişi neden Fransa’ya seyahat ettiği,  seyahat programı açıkça imzalanarak yazılmalıdır.  Ayrıca vize başvurusunda bulunacak olan kişileri Fransa Konsolosluğu gerekli görmesi durumunda mülakat için çağırabilir.  Ek belge isteyebilir.  Fransa Konsolosluğu ve Büyükelçiliği bu yetkiye sahiptir.

Fransa Turistik Schengen Vizesi Randevusu Almak Zorunlu Mudur?

Maksimum 180 içeren en fazla 90 gün kalacak olan kişilerin Fransa turistik Schengen vize başvurularında mutlaka randevu alması gereklidir. Randevu gün ve saatinde bizzat orada bulunmalı ve parmak izi alınmalıdır. Bu parmak izi yani biyometrik işlemler için verilen randevu zamanında ve aynı saatte olmalıdır. Ancak daha önce Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişilerin parmak izi vermesine gerek yoktur.  Fransa turistik vize başvuruları İstanbul,  Ankara,  İzmir dışındaki merkezler;  Edirne Balıkesir Yalova Tekirdağ Çanakkale Bursa Manisa Sakarya Kocaeli Denizli Aydın Bilecik Kütahya,  Kırklareli,  Muğla ve Uşak illerinin birinde yaşayan başvuru sahipleri buralardaki vize başvuru merkezlerinden vize başvurusunda bulunabilirler.

Vize Başvurusu Randevu Gelme Zorunluluğu

Vize başvurusunda bulunan kişilerin öncelikle parmak izi vermeleri açısından mutlaka randevuya kendilerinin gelme zorunluluğu vardır.  Ancak Schengen vizesi sahibi iseniz parmak izi için konsolosluğa gitmek zorunda değilsiniz.

Fransa Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa turistik Schengen vizesi başvuru sahipleri istenilen evrakların tamamlanmasının ardından başvuru dosyasını konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerine verebilirler.   Verdikten sonra maksimum 5 iş günü içinde vize başvuruları sonuçlanmaktadır.   Konsolosluk gerekli gördüğünde mülakata kişi çağırabilir veya ek belge talebinde bulunabilir.

VIP Başvurusu Fransa Vizeleri İçin Geçerli Midir?

Fransa turistik vize başvurularında acil durumlar söz konusu olduğunda ek ücret ödeyerek vize başvurularını daha hızlı sonuçlandırmak mümkündür. Böyle bir başvuruda vize sonucu daha kısa sürede alınmaktadır.  Fransa turistik Schengen vize başvurusu en fazla 3 ay erken ise bir hafta öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.  Ancak konsolosluğun mülakata çağrıbileceği ihtimali düşünülmelidir.

Turistik Fransa Schengen Vizesi Başvurularında Pasaport Süresi

Fransa turistik Schengen vizesi başvurularında mutlaka Pasaportun kullanılabilir suresinin 10 yılı geçmemesi gerekir. On yılı geçen pasaportlar mutlaka yenilenmeli ve yeni pasaportlar ile vize başvurusu yapılmalıdır.

Uçak Veya Otel Rezervasyonları Zorunluluğu

Fransa turistik Schengen vize başvurularında vize çıkmadan uçak rezervasyonu ve otel rezervasyonu zorunluluğu bulunmamaktadır.  Ancak müracaatın inandırıcı olması açısından bu rezervasyonların yapılmış ve belgelerin başvuru dosyasına koyulması,  vize başvurularında olumlu olarak değerlendirilir.  Mümkünse alınması yerinde bir karar olur.

Soy İsim Değişikliklerin De Fransa Vize Schengen Başvurusu

Fransa Schengen vizesi konusunda son derece esnek davranan ülkelerden biridir.  Ancak pasaport süresi içinde bir isim soy işim değişikliği yapılmış ise yeni soy işimle pasaportun yenilenmesi,  yapılması gereken en doğru işlemlerden biridir.  Böyle durumlarda pasaportunuzu yenileyiniz.    Böyle durumlarda tam vukuatlı nüfus kayıt bilgilerinin evrak dosyasında sunulması veya evlilik cüzdanının fotokopisinin vize başvuru dosyasında bulunması mantıklı olan yoldur.

Fransa Turistik Vize Ücreti Vize Ücretleri

Fransa turistik vize ücretleri döviz kuruna bağlı olarak farklılık gösterir.  Genellikle çok net somut bilgiler içermemektedir.  Genellikle Euro olarak vize ücreti alınmaktadır.  Bu da Euro karşılığı Türk Lirasıdır.  O günkü Euro kuru üzerinden hesaplanarak vize ücreti alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu